Kolay Ektim Zor Topladım Bamya Projesi toplantısı gerçekleştirildi

featured
service

İl Özel İdaresi Destekli Bamya yetiştiriciliğini artırmak amaçlı gerçekleştirilen projenin açılış bilgilendirme toplantısı İlk olarak Kızılırmak ilçemizde çiftçilere yönelik daha sonra İl Müdürlüğü toplantı salonunda personele yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Kızılırmak ta yapılan çiftçilere yönelik toplantıda yetiştiricilik, hasat ve pazarlama ile ilgili sorun ve çözüm önerileri sunuldu. Ayrıca Dr. İbrahim Sönmez proje çiftçilerine Bamya yetiştiriciliği konusunda gerekli bilgilendirmelerde bulundu.

Daha sonra Sebzeciliği ve bamya yetiştiriciliğini geliştirme projesi kapsamın da İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden Dr. Gülay Beşirli, Dr. İbrahim Sönmez, Dr. Barış Albayrak, İl Müdürü Osman Çakır, İl Müdür Yrd. Nuri Ustaoğlu, Şube Müdürleri ve teknik personel katıldı.

İl Müdürlüğü toplantı salonunda açılış konuşması yapan İl Müdürü Osman Çakır “Çankırı merkezde sebze ekiliş alanımız 65.408 dekardır. İlçe bazında ise Kızılırmak, Merkez ve Yapraklı ilk üç sırada yer almaktadır. Bamya ekiliş alanı olarak merkez ilçemiz 270 dekarla ilk sıradadır.

80 kg bamya tohumumuzu yaklaşık 80 da arazide dönüme 1 kg tohum gidecek şekilde öncelikle Kızılırmak nehri civarındaki köylerimizde toplam 15 çiftçide teknik personel kontrolünde projemiz gerçekleşecektir.

Projemiz Çankırı merkez de 270 dekar olan bamya üretimini 80 dekar daha artırıp, dönüme 500-650 kg olan verimi 750-100 kg yükseltmek planlanmaktadır. Bu kapsamda 15 çiftçi ve toplam 4 köyde ( Çatalelma, Karadayı, Aşağı Yanlar, Kızılırmak Korçullu) projemizin gerçekleşmesi planlanmaktadır.

İlimizde bolca tüketilmekte olan bamyayı artırmak ve teknik personel eşliğinde yeni çeşitlerimizle verimi artırarak küçük aile işletmeciliğinden kurtulup, üretimde sürekliliği sağlaması hedefinde olunduğunu” belirtti.

Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden katılan Dr. Gülay Beşirli enstitünün çalışmalarından bahsederken, Dr. İbrahim Sönmez Bamya yetiştiriciliği, Dr. Barış Albayrak ise Bamyanın gübrelenmesi hakkında bilgilendirme yaptılar.

İl Müdürü Osman Çakır toplantı sonunda katılımcılara tuz lambası hediye ederken verdikleri bilgilendirmeden dolayı kendilerine teşekkür etti.

Kaynak:Bizim Çankırı

Kolay Ektim Zor Topladım Bamya Projesi toplantısı gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin