Kurşunlu’da aynı binada 2 İlkokul, 2 ortaokul ve 3 lise eğitim görüyor

featured
service

İl Genel Meclisi (İGM) Ocak ayı birleşimlerinin ikincisi gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında yapılan birleşimde, Kurşunlu’da aynı binada 2 İlkokul, 2 ortaokul ve 3 lisenin eğitim gördüğü ortaya çıktı. Meclis Başkanı Çıkbık’ta bu bilgi karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

İGM’de İl Özel İdaresi bütçesinden hem genel idareden ayrılan ödenekler ile Kurşunlu ilçesinde yapılan Milli Eğitim Yatırımları ve ihtiyaçların yerinde tespit edilmesi konusunda incelemesini tamamlayan Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna ait rapor ele alındı.

Konu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren komisyon başkanı Hayati Kaya, Kurşunlu ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 1 Anaokulu 1 bağımsız ilkokul, aynı binada 2 İlk- 2 ortaokul ve 3 lise olmak üzere toplam 9 okul olduğunu söyledi. Kaya ayrıca 1 Halk Eğitimi Merkezi 1 Devlet Yurdu 1 Özel Öğrenci Yurdunun da olduğunu belirtti.

8 müdür, 7 müdür yardımcısı ve 85 öğretmenin görev aldığı Kurşunlu İlçesinde 922 öğrenci ve 89 derslik bulunduğunu aktaran Kaya, “1 Türkçe, 1 Edebiyat ve 9 Özel eğitim branşında toplam 11 öğretmen ücretli olarak görev yaparken, 7 Ücretli Özel Eğitim Öğretmeni görev yapmaktadır. 1 Türk Dili ve Edebiyatı, 1 İngilizce, 1 Matematik, 8 Özel Eğitim Öğretmeni Otomasyon ve 4 sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 3 Müdür Yardımcısı 17 öğretmen eksiği bulunmaktadır.

Derslik başına 11 öğrencinin düştüğü Kurşunlu ilçesinde, Şehit Aydın ÇOPUR İmam Hatip Lisesinde 97 öğrenci, Şehit Murat USTAOĞLU Anadolu Lisesinde 131, Kurşunlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde 45, Şehit Korhan KURUÇAY ilkokulunda 78, Şehit Ekrem AYGEN İlk-Ortaokulunda 255 ve Tevfik FİKRET İlk-Ortaokulunda 209 öğrenci bulunmaktadır” dedi

Açık köy okulu bulunmadığını da belirten Kaya,  “Taşımalı sistemle 92 öğrencinin taşındığı Kurşunlu İlçesinde 180 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır” dedi.

Deprem güçlendirmeleri ile ilgili olarak ise Kaya, “Şehit Murat Ustaoğlu lisesi, Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Yurt binasında Şehit Teğmen Korhan Kuruçay İlkokulu deprem çalışmaları yapılmıştır. Meslek Lisesi İhata Duvarı yapılmıştır. Halk Eğitim Merkezi yerinde okul bina yapım çalışmaları başlamıştır” dedi.

Eğitim yardımları ile ilgili olarak ise; “Eğitimde destek amaçlı Belediye Başkanlığı ve Kurşunlu Kaymakamlığı tarafından maddi ve nakdi yardım dağıtımı yapılmıştır. 45 anne babası ayrı veya biri vefat eden öğrencinin bulunduğu ilçede 101 ihtiyaç sahibi öğrenciye kırtasiye ve kıyafet yardımı yapılmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında üniversite sınavlarında 12 öğrenci 4 yıllık fakülte, 18 öğrenci ise 2 yıllık ön lisans bölümlerini kazanırken, 9 öğrenci LGS sınavlarında fen lisesi ve nitelikli liseleri kazanmıştır” dedi.

Kurşunlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Alanında yapılan çalışmalar,  Mesleki Teknik Alanda yapılan çalışmalar, Temel Eğitim Alanında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Kaya son olarak, ilçe milli eğitim müdürlüğünün hayata geçirdiği projelere değindi.

Kurşunlu’da aynı binada 2 İlkokul, 2 ortaokul ve 3 lise eğitim görüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin