Mehmet Atakan Atakul Medya Çankırı’ya konuştu!

featured
service

Seçimin nabzını Medya Çankırı haber sitesinden takip edebilirsiniz. Medya Çankırı Haber sitesinin Genel Koordinatörü Taha Doğanay, 28. Dönem Deva Partisi Milletvekili Aday Adayı Mehmet Atakan ATAKUL ile bir röportaj yaptı.

1) BİZE KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

15.08.1999 yılında doğdum. İlk ve Orta öğrenimimi Çankırı’da tamamladıktan sonra Lisans eğitimimi Ankara Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bitirerek başarıyla mezun oldum. Çankırı’yla, memleketim ile doğduğum topraklarla hukuk eğitimi sürem boyunca da bağımı asla koparmadım. Şehrimizde Avukatlık mesleğimi layıkıyla icra etmekle birlikte ömür boyu kendimi geliştirmek ve çevreme değer katma bilinciyle şu an da İstanbul Üniversitesi Açıktan ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde ayrıca Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünde öğrenim görmekteyim. Çocukluğumdan itibaren başta babamın ve diğer aile büyüklerimin ticari işletmelerinde ahi yâran kültürüyle harmanlanmış bir ahlaka sahibim.

2) KAÇ YILDIR SİYASETİN İÇİNDESİNİZ?

Her Türk genci gibi ben de Vatanımın ve Milletimin dertleriyle hemdem oldum. Geçmişte de aile büyüklerimin siyasi süreçlerine yakından şahit olma fırsatına nail oldum. Bu haseple Lise yıllarımdan itibaren bilfiil siyasetin içerisindeyim.

3) ÖRNEK ALDIĞINIZ SİYASETÇİ VARMI?

Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve bekası için türlü zorluklara rağmen inandığı ve yürüdüğü dikenli yoldan asla dönmeyen ve bu uğurda Şehit olan Muhsin YAZICIOĞLU vatanını ve milletini seven her Türk gencinin örnek aldığı bir siyasetçi olduğu kadar benim de inandığım yolda yürümem için ışık tutan bir şahsiyettir. Bizlere bu imkanı sağlayan ve siz değerli hemşehrilerimle bizleri buluşturan Medya Çankırı vesilesi ile kendisini bir kez daha yad ediyoruz. Ruhu şad olsun.

4) ÇANKIRI İÇİN DÜŞÜNCELERİNİZ NEDİR?

Yâranlar diyarı Çankırı’mız Başkent Ankara’ya il sınırı olması münasebetiyle birçok alanda Başkentin gölgesinde kalmış ve gelişememiştir. Ömrümün geçtiği her sokağını karış karış bildiğim, her caddesinde adımlarımın izi olduğu memleketimde gerek hemşehrilerimin gerek çevre eşraf ve esnafımızın gerekse de göç ile şehrimize onur veren devlet memurlarının dertlerinin farkındayız DEVA olmaya hazırız.

Hepimizin malumu olduğu üzere 6 Şubat 2023 tarihinde keder dolu çok büyük bir afet yaşadık. Hafızalarımızdan asla silinmeyecek bir acının ortasındayız. Öncelikle deprem sebebiyle hayatını yitirmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet geride kalan ailelerine ve tüm milletimize baş sağlığı diliyorum.

Bu sebeple öngörülemeyen başta deprem olmak üzere diğer tüm afetler ve olağanüstü haller karşısında engellemeye gücümüz yetmese dahi halkımızı ve ülkemizi bilinçlendirmek ve bu konularda önlem almak elimizdedir. Halkımızı afet ve bilimum olağan üstü durumlara hazırlamak ve bilinçlendirmek amacıyla kuracağımız merkezlerde halkımızı bu konuda bilinçlendireceğimiz gibi oluşturacağımız işinin ehli, liyakatli kadrolarla halkımızı bilinçlendirmekle kalmayıp olası bir felaketin de acılarını en az seviyeye indireceğiz.

Bahsi geçen afet ve diğer sebeplerden ötürü ticari hayatın sürdürülebilirliği ülkemiz ve milletimiz için yadsınamaz bir gerçektir. Ülkeye düzensiz dağılan sanayi kuruluşlarının %60’ı Bilim insanlarının büyük bir deprem beklediği Marmara bölgesindedir. Bu nedenle Marmara bölgesinde ki fay hattında bulunan sanayi kuruluşlarının bir kısmı ile, ülkemize kazandırılacak yeni sanayi kuruluşlarının lojistik açısından avantaja sahip olan İç Anadolu bölgesi ve başta Çankırı olmak üzere ülkemizin diğer bölgelerine dağılması lazım geldiği açıkça ortadadır. Yıllardır şehrimizin en büyük sorunu olan Başkent Ankara’ya yakın olmasının böylelikle bir avantaja dönüşeceği aşikardır. Yeni kurulacak olan sanayi kuruluşlarının Çankırı Yakınkent Organize sanayi bölgesi civarında konumlanmasını sağlamak ve Şehrimizin önemli bir Lojistik merkez olması için çalışacağız.

Tuz Şehri Çankırı’mız ülkemizin 400 yıllık tuz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek en büyük tuz rezervine sahiptir. Bu konuda bazı çalışmalar olsa da şehrimizin gerçek potansiyeli hala gün yüzüne çıkarılabilmiş değildir. Ayrıca Şehrimiz Kurşunlu İlçesi Çavundur Beldesi’nde bulunan termal kaynaktan 54 °C sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkmaktadır. Şehrimizin bu zenginliklerini Sağlık turizmi ile gün yüzüne çıkararak memleketimize değer katmak boynumuzun borcudur. Tüm bu çalışmalarımızın ve düşüncelerimizin memleketimizin iş insanları ve genç girişimcileri aracılığıyla yapılması elzem bir önceliğimizdir.

Bir diğer husus ve kanaatimce Çankırı’mızın en önemli unsuru olan gençlerimizin, Şehrimizin ticari hayatında aktif rol alması ve şehrimizin yönetiminde söz sahibi olması gerekmektedir. Bundan ötürü gençlerimizi bu konularda eğitmek, bilinçlendirmek ve söz sahibi yapmak için canla başla çalışacağız. Şu an burada bahsettiğimiz ve ileride de bahsedeceğimiz yerel proje ve Demokrasi ve Atılım Partisinin hazırlamış olduğu eylem planlarını hayata geçireceğiz. Böylelikle Çankırı’nın en önemli sorunlarından olan tersine göç, işsizlik, eğitim, sağlık, tarımsal destek ve diğer birçok soruna DEVA olacağız.

5) ÇANKIRILILARA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MIDIR?

Bir milletin gücü ve devamlılığı geçmişte geliştirdiği temel idealler ve müesseseleriyle olan bağlarını sürdürmesine de bağlıdır. Bizler Ahi Evran’ın temsilcileri olarak iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik kısacası bütün güzel meziyetleri birleştiren ahilik değerlerini ülkemizde yaşatan Çankırılılar olarak Kırşehir’le birlikte iki şehirden biriyiz. Yıllardır süre gelen bu güzel meziyetlerimizi ömür boyu devam ettirmek bizden sonraki nesillere de ilke edindirerek örnek olmak en büyük önceliğimizdir. En büyük sermayemiz olan birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi, ahilik ilkelerini düstur edinerek bir yaşam biçimi oluşturulması ülkemiz ve Çankırı’mızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Bugün ve her zaman medeniyetimize ışık tutmuş insan odaklı ahilik sistemini yaşamak ve yaşatmak için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini şahsımın da bu yolda sizlere yâren olacağını siz değerli hemşehrilerime hatırlatmak isterim.

6) NEDEN ADAY ADAYI OLDUNUZ?

Yukarıda bahsettiğimiz ve bahsetmeye vaktimizin yetmediği bütün sorun ve eksiklikleri gidermek amacıyla Çankırı’mızın bir evladı olarak elimi taşın altına koyma zarureti hissettim ve bu nedenle aday adayı oldum. Siz değerli abilerime, ablalarıma ve kardeşlerime ceketimi çıkarıp kollarımı sıvayıp yeri geldiğinde çizmelerimi giyip canla başla hizmet etmeyi boynumun borcu bilirim. Netice her ne olursa olsun merhum Muhsin YAZICIOĞLU’nun da belirttiği gibi ‘’ Seçimler kavga aracı olmasın. Sel gider kumu kalır. Bu seçim de gidecek ama siz akraba olarak komşu olarak kalacaksınız.’’ Hepinizi önce Allah’a sonra birbirinize emanet ediyorum. Sağlıcakla kalın.

Av. Mehmet Atakan ATAKUL

 

Atakan bey bize röportaj için zaman ayırdığınız ve gösterdiğiniz yakın ilgi nedeniyle için teşekkür ederiz…

Mehmet Atakan Atakul Medya Çankırı’ya konuştu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin