Metin Memiş Yeni Çankırı’ya açıklamada bulundu!

featured
service

Türk Büro-Sen & Çankırı Şube Başkanı Metin Memiş Yeni Çankırı haber sitesine yaptığı açıklama şu şekilde; Bilindiği üzere bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda Hakim ve Savcılara yapılacak 1155 TL zammı da içeren “Yargı Paketi” görüşülmeye başlanacaktır.

Adaletsizliğin, hukuksuzluğun ve insanlar arasındaki ayrımcılığın her geçen gün artarak devam ettiği ülkemizde, HSYK seçimleri öncesi yargıçlara rüşvet olarak dillendirilen, Hakim ve Savcılara yapılacak olan zam, adalete olan güveni daha da azaltacaktır.

Yargıçlara yönelik şimdiye kadar yapılan bütün iyileştirilmelerde 50 bini aşkın adalet çalışanı hep göz ardı edilmiştir.

Adalet Çalışanları Arasında Yapılan Ayrım Çalışma Barışını Bozacaktır

Adalet hizmeti verenler sadece yargıçlar değildir. Yazı işleri müdüründen, mübaşirine, zabıt katibinden, teknik elemanına kadar 50 bini aşkın adalet çalışanı mesai mefhumu olmaksızın hizmet sunmaktadır. Adalet hizmeti sunanlar arasında yapılan ayrımcılık, moral ve motivasyon bozukluğuna, dolaysıyla, çalışma barışını da sekteye uğratmaktadır.

Ülke insanlarına Adalet hizmeti sunmak için oluşturulan bir kurumun, kendi çalışanları arasında ayrımcılık yapmasını doğru bulmuyoruz. Bu sebeple, adında “Adalet” olan bir partinin, yine adı “Adalet” olan bir Bakanlığın, bu ayrımcı anlayışı “adaletli ve doğru” değildir.

Adalet çalışanları arasındaki sürekli ayrım yapılması yanlışından vazgeçilmeli, TBMM Adalet Komisyonu ise bu fütursuzluğa alet olmamalıdır. Hakim ve Savcılara yapılacak zam diğer adalet çalışanlarına ve tüm kamu çalışanlarına da yansıtılmalıdır.

Biz, kamu görevlilerine yapılacak her iyileştirmeye destek veririz. Ancak, ayrımcılığı ve adaletsizliği kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün yeni işe başlayanların ortalama 1.800 TL ile başladıkları düşünülür ise; esas zam yapılması gerekenler açık ve nettir.

Tüm Kamu Çalışanlarına Ek Zam Yapılmalıdır

Değerli Basın Mensupları,
A.K.P. 13 yıllık iktidarı boyunca çıkarttığı KHK’lerle bir kısım kamu çalışanının fazla mesai ücretlerine, havuz paralarına, ek ödemelerine ve ikramiyelerine el koyarak, memurlarımızı mağdur etmiştir. Aynı süreçte ise, üst düzey yöneticilerle ilgili özel düzenlemeler yaparak, ücret ve tazminat göstergelerini yükseltmiş, ücretlerinde önemli derecede artış sağlamıştır.

Daha 2. Oturumda teslim olmuş, yandaş konfederasyonla yapılan mutabakat 2014 yılı için 123 TL seyyanen artış ve 2015 yılı için %3+3 zam verilmiştir.

Sendikamız ve Konfederasyonumuz, bu kaybın ortadan kalkması için Haziran ayından bu yana ek zam talep etmektedir. Ancak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2014 yılı zamlarının toplu sözleşmede belirlendiğini ve memura enflasyon farkı verilmesinin mümkün olmayacağını” ifade etmiştir. Buradan sayın Bakan’a soruyorum; Toplu Sözleşme mutabakatı dışında başta üst düzey bürokratlar olmak üzere, Hakim ve Savcılara zam yaparken neden Toplu Sözleşme mutabakatından bahsetmiyorsunuz? İşinize geldiği zaman toplu sözleşme metnini bahane etmeniz hiçte yakışık almıyor. Hükümet iktidara geldiği günden bu yana söylediği, “Memuru enflasyon altında ezdirmeyeceğiz” sözünün altında kalmıştır. Verdiğiniz sözleri ne çabuk unutuyorsunuz? Ek zam talebimize neden kulak tıkıyorsunuz? Türk Büro-Sen olarak, hükümeti bugüne kadar yaptığı açıklamaların arkasında durmaya ve memuru enflasyon altında ezilmekten kurtarmaya davet ediyoruz.

Teslim olmuş sendika topluluğu, 2014 yılı için enflasyon farkını dahi talep etmeyi unutmuş sözüm ona yetkilileri, 1050 istekten ancak 30 tanesinde mutabakat sağlayabilmiş malum-sen’in Türkiye ve Çankırı’daki yetkililerine, temsilcilerine, üyelerine sesleniyorum: 28 Ekim Salı günü bütün İllerdeki “eyleme sen de katıl, gücümüze güç kat” diyoruz.

Üretimden Gelen Gücümüzü Kullanacağız

Türk Büro-Sen olarak, memurlarımızın haklı taleplerini her platformda kararlılıkla savunmayı sürdüreceğiz ve yargıçlara yapılması düşünülen zammın tüm kamu çalışanlarına verilmesi için eylemlik sürecimizi devam ettireceğiz; ayrıca üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan da geri durmayacağımızı, kamuoyuna saygı ile duyurruz.

 

Metin Memiş Yeni Çankırı’ya açıklamada bulundu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin