Meydaneri: Senden bize öğle bir nesil kaldı ki, 15 Temmuz’da aynı yürek yangınıyla durdu gençlik, tankların karşısında

featured
service

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma  günü münasebetiyle Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından bir program düzenlendi.

 

100. Yıl Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa  Vali Mesut Köse, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Abdullah Dede,  Belediye Başkanı İrfan Dinç,  Vali Yardımcısı Murat Ertekin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, daire amirleri, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda  Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Okul Müdürü Ali Meydaneri, programın açılış konuşmasını yaptı.

“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyen dava adamı, şairi azam olarak bilinen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlamak saatlerle sınırlandırılamaz” diyerek sözlerine başlayan Meydaneri, “Bu vatan uğruna canını feda etmeye hazır yiğitler için öyle bir marş yazmış ki şairi azam Mehmet Akif, korkmamış hiç bir yiğit, bu cennet vatanın uğruna ölmeye. 96 yıl sonra bugün o mücadelenin ardından bize kalan, vatan, bayrak istiklal, özgürlük ve gurur. Sen olmasaydın, göklerde dalgalanan al bayrağım, üstünde özgürce gezdiğim toprağım, yüreğimde sonsuz vatan aşkım, kulağımda İstiklal Marşım olmayacaktı Mehmet Akif. Sen olmasaydın, Çanakkale destanım, Sarıkamış gözyaşım, Türkiye vatanım olmayacaktı Mehmet Akif. Onun için sende korkma. Senden bize öğle bir nesil kaldı ki, 15 Temmuzda aynı yürek yangınıyla durdu gençlik, tankların karşısında. Sana ve bu vatan uğrunda canını feda eden tüm yiğitlere, kanımız helal, canımız borç olsun. Bu topraklarda son Türk kalana kadar, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” dedi.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Tarih öğretmeni Fatih Geçim İstiklal Marşının Kabul süreci ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatı hakkında bilgi vererek “Devlet ve millet hayatımızdan bir Mehmet Akif geçmiştir. O dürüstlüğü, doğruluğu ve vatan sevgisiyle Türk Milletinin Milli mutabakatını yazmış, kurtuluş savaşının sesi, soluğu, kalemi olmuştur. O manevi bir önder olmuştur. Ruhu şad olsun” dedi.

 

Konuşmalar sonrasında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İstiklal ve İstikbal şairi Mehmet Akif Ersoy” konulu şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Birinci Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Satı Yeşildağ, İkinci Ilgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Beyza Kısmet, üçüncü Orta Şehit Uhud Kadir Işık Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Zehra Nur Durkal oldu. Ödülleri Vali Mesut Köse tarafından verildi.

Birinci Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Satı Yeşildağ ‘Selam Olsun’ isimli şiirini seslendirdi.

İstiklal Marşını güzel okuma etkinliği için hazırlanan öğrencilerin performansı dinlendi. İstiklal Mücadelesi sinevizyon gösterisi, Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinden dinleti ve Ordu duası marşı ile program sona erdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Meydaneri: Senden bize öğle bir nesil kaldı ki, 15 Temmuz’da aynı yürek yangınıyla durdu gençlik, tankların karşısında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin