Milletvekili Hüseyin Filiz “Çankırı’nın Geleceği Aydınlık Olacak” Dedi

featured
service

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Yakınkent OSB için önemli olan kamulaştırma işlemlerinin Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararla Resmi Gazete ’de yayımlandığını açıkladı. Filiz, OSB’nin önemli sorunları arasında gördüğü kamulaştırma işlemlerinin bu kararla tamamlandığını dile getirdi.

Filiz, ‘’Bildiğiniz gibi daha önceden Yakınkent OSB’nin doğal gaz ihtiyacının karşılanması için Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla BOTAŞ tarafından doğalgaz bağlanması kararlaştırılmıştı. Türkiye’de ilk defa doğalgaz hattının BOTAŞ tarafından OSB’lere bağlanması, Çankırı Yakınkent OSB’de ihale edilerek gerçekleştirildi.

Bakanlar kurulu kararında:

Çankırı İli Merkez ve Eldivan İlçeleri sınırları içerisinde yer alan Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi Doğalgaz Boru Hattı projesi ile projeye ait sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı amacıyla boru hatları ile petrol taşıma anonim şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması hususu görüşüldü ve Resmi Gazete’de 08.03.2015 tarih ve 7338 sayı ile yayımlandı’’ dedi.

Filiz sözlerine şöyle devam etti;

Bununla beraber Tüney’deki Demir yolunun OSB’nin içinden geçecek şekilde güzergah değişikliği ile projesi bitirilerek OSB’nin içinde bir istasyon kurulması ve Demir yolu taşımacılığıyla, Karayolu taşımacılığı daha aktif hale gelecektir. Değerli Hemşerilerim; bu yatırımların beraberinde önümüzdeki günlerde yurt dışında faaliyet gösteren iki önemli fabrikanın yetkilileri ülkelerinden kalkıp yatırım yapmayı planladıkları Çankırı Yakınkent OSB’mizi görmek ve incelemek üzere bizi ziyarete gelecekler. İşte yanı başımızdaki bu OSB’nin faydalarını bazıları göremezken yurt dışında bile bizim Çankırı’mız konuşulmakta, bununla gurur duymalıyız.

Hedefimiz 5 yıl içerisinde 40’ın üzerinde yatırımcı getirerek; 10 Bin kişinin istihdam edileceği, Çankırı’da marka bir OSB kurarak, Çankırı gençliğinin geleceğe umutla bakmasını sağlamaktır. Çankırı’mız yıllarca yeterli iş ve aş olmadığından 81 ile göç vermiş bir şehir olarak bilinmektedir. Amacımız göç ettikleri illerden mesleki ve teknik eğitimini tamamlamış Çankırılı gençlerimizi geri kazanmaktır. Bizi arayarak iş isteyen Yetişmiş insan gücümüzü dışarıdan Çankırı’mıza baba ocağına çekip, tersine göçü başlatarak hedefimize emin adımlarla ilerlemekteyiz. Bundan böyle Çankırı göç veren bir İl olmaktan çıkıp tam tersine göç alan bir il konumuna geçecektir. Allah’ın izni ile bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bizlere her konuda yardımlarını esirgemeyen Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Bakanlarımız, Bürokratlarımız ve emeği geçen bana inanan herkesin gayretleriyle bu günlere ulaştık, dün hayaldi şimdi gerçek oldu. Hemşerilerim gerçeği gördü bize inandı, şimdi ise gelen talepler OSB’de işe girmek için. Çankırılı hemşerilerim hiç merak etmesin herkes işe girecek, işsiz kimse kalmayacak bunun böyle bilinmesini istiyorum.

Bundan sonra Çankırı’nın geleceği aydınlık olacak inşallah saygılarımla. Diyerek sözlerini tamamladı.

Karar Sayısı: 2015/7338

Çankırı İli, Merkez ve Eldivan ilçeleri sınırları içerisinde yer alan ve ekli haritada gösterilen güzergâha isabet eden taşınmazların, Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile projeye ait sabit tesisler, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik koruma hatları ve anot yataklarının yapımı amacıyla Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 10/2/2015 tarihli ve 202 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 23/2/2015 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan =>Cumhurbaşkanı

Ahmet Davutoğlu=>Başbakan

Milletvekili Hüseyin Filiz “Çankırı’nın Geleceği Aydınlık Olacak” Dedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin