Mirac Gecesi ve Mirac Kandil Mesajları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Vahdettin Özcan’ın 25.05.2014 Mirac Kandili Kutlama Mesajı

İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylarda Regaib Kandili ile başlayan mukaddes gecelere erişme mutluluğumuz, bugün birçok hikmet, rahmet ve bereketi barındıran Mirac Kandili’ni idrak edecek olma sevincimizle devam etmektedir.

İnsan idrakinin aciz kaldığı ve Peygamberimizin (S.A.V) hayatı içinde önemli bir yeri olan Miraç, Allah’ın Sevgili Resulünden başka hiç kimseye sunmadığı ilahî bir ihsandır.

Mirac gibi kutsal gün ve geceler, bizlere ferdi ve içtimai hayatımızda iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimize çeki düzen verme, yenileme, ümitsizlikten kurtulma, geleceğe ümitle bakma fırsatı ve imkânı vermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Miraç Kandili’nin, başta Çankırı’mız olmak üzere bütün İslam Âlemi için hayırlara vesile olmasını, milletimize ve bütün insanlığa barış, huzur ve saadet getirmesini diliyorum.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Mirac Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Dinç, “Mirac İnsanlığa Açılmış Huzur Yoludur”

Başkan Dinç, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Mirac Peygamber Efendimizin, Yüce Allah’ın sonsuz kudreti ile önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya doğru yaptırılan hikmet yüklü yolculuğunu ifade eder. Hz.Peygamber’in (SAV) bu mucizesi, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, yücelmenin, yükselmenin maddi ve manevi olarak kalkınmanın, öncelikle ve özellikle gönül ve ruh dünyasının temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğine işaret etmektedir. Gerçek anlamda gönül ve ruh temizliğinin yolu da Yüce Allah’a bağlılık, çalışmak ve boyun eğmekten geçer. Mirac Makamından Sevgili Peygamberimiz önemli üç hediye ile dönmüştür. Allah’ın bir emaneti ve İslam’ın şartlarından biri olan ‘beş vakit namaz’ bu gece farz kılınmıştır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir huzur yolu olan bu mübarek günlerde ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin ve düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, kin ve nefret yerine, sevgi ve barış tohumlarının ekilmesine katkı sağlayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle. Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Mirac Kandili’mizin sevgi ve birlik hislerimizi kuvvetlendirmesini diliyor ve dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerimizin ve Çankırı Halkının Mirac Kandili’ni kutluyorum. Ayrıca bu anlamlı günde Soma’da hayatını kaybeden şehit madencilerimize tekraren Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum”

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç

AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanı M.Raşit Çelebi, Mirac Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

İnsanlığın huzur, barış ve mutluluğa erişmesi için fırsat olan bu müstesna gecenin, müslümanlar olarak birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmesini, dargınlıkların unutulmasını, mümkün olduğunca gönül almaya çalışmalıyız.

Mübarek bu gecede edeceğimiz dualarımızın tüm islam aleminin birlik, beraberliğine ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, tüm hemşerilerimin ve islam aleminin Mirac Kandilini kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                      M.RAŞİT ÇELEBİ

 ÇANKIRI AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI İL BAŞKANI

Yükselen Gençlik Derneği İl Başkanı Batuhan Dinlemez Mirac Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Miraç, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Allah’ın izni ve keremiyle önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Yüce Mevla’nın sonsuz kudretini müşahede etmek için semaya yaptığı, hikmetli ve sırların gizlendiği bir yolculuğun adıdır. Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Miraç, bir yükseliştir. Kulun Allah’a yükselişidir. Miraç, sadik ve samimi bir iman, ibadet ve taat, ihlas ve takva, güzel huy ve ahlâk, hayır ve hasenat, hak ve hakikat, doğruluk ve dürüstlük, sabır ve sebat, yardımlaşma ve dayanışma gibi fazilet ve erdemler ile yükselmektir. Bu duygu ve düşüncelerle bu önemli gecenin  tüm insanlığa rahmet, sevgi, huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Hakk’tan niyaz eder, bütün vatandaşlarımızın ve İslam aleminin kandilini en kalbi duygularımla tebrik eder, daha nice kandillere sağlık ve afiyet içerisinde erişmek dileğiyle Hemşehrilerimize selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

                                                                                                                                                             Batuhan DİNLEMEZ

                                                                                          YÜKSELEN GENÇLİK DERNEĞİ ÇANKIRI İL BAŞKANI

Mirac Gecesi

Hicri Recep ayının 26. gününü 27. gününe bağlayan gece yani 25 Mayıs Pazar akşamı Mîrac Gecesi’ dir.

Mîrac olayı iki bölümden oluşur:
I.Bölüm: Bu Mukaddes Yolculuğun Mekke-i Mükerreme’den, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya kadar olan bölümüne İsra denir.

II.Bölüm: Kudüs’ten (Mescid-i Aksa) itibaren devam eden bölümüne de Mîrac denir.

I.Bölüm, Peygamber Efendimiz (SAV)’in Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye göç etmeden bir buçuk yıl önce bir gece (Recep Ayının 27.Gecesi) Cebrail (AS) Peygamberimize gelerek bu kutlu yolculuğun kendisi ile beraber yapılacağı müjdesini getirdi. Cebrail (AS) Peygamberimiz ile birlikte Kâbe’den Mescid-i Aksa’ya, Cenab-ı Hakkın kudretiyle Burak isminde bir binitle ulaştılar. Diğer bir ifadedeyle Allah’ü Teala Kulu ve Elçisi olan Hz.Muhammed’i (SAV) Kabe’den alıp Mescid-i Aksa’ya yürüttü. İşte bu yürüyüşe Kur’an lisanıyla İsra denir. İsra sözlükte gece yürüyüşü demektir Rasül-ü Ekrem’in bu mucizevî yürüyüşü bir gece içinde meydana geldiği için İSRA denilmiştir. Bu bölüm Mirac olayının birinci bölümüdür.

II.Bölüm ise şöyledir; Mescid-i Aksa’dan Cebrail (AS) ile Peygamber Efendimiz birlikte göklere yükselip, ilahi tecelliye mazhar olup, Allah’ü Teala ile mülakat yapıldıktan sonra evine dönmesidir. Buna Mîrac denir. MÎRAC’ın manası yükselmek, yüksek bir yere çıkmak demektir. Peygamber Efendimiz (SAV) ‘de Allah’ü Teala‘nın özel davetine mazhar olup, zaman ve mekanın kayda alamayacağı bir mucize O’nun zatında tezahür etmiştir. Bu ilahi yolculuğun mucize oluş yönü Peygamberimizin (SAV) beden ve ruhuyla bu mülakata ulaşmasıdır. Bu güzel yolculuk çok çeşitli hikmetlerle doludur.

Takdir edilir ki büyük bir ziyaret olayında Peygamber (SAV)’e büyük ikramlar yapılmış ve mucizeler gerçekleşmiştir. Mîrac‘ta ziyaret edilen Allah’ü Teala’dır. Ziyaretle müşerref olan ise Hz. Muhammed (SAV)’dir. İşte Allah’ü Teala ziyaret edilince yüce yaratanın makamından ayrılan Hz. Muhammed (SAV)’e ve O’nun ümmetine büyük ikramlar yapılmıştır. Konu edilen ikramları şöyle sıralayabiliriz.

1-Bu özel mülakatta Peygamberimize Bakara süresinin son ayetleri indirilmiştir. Bu ayetlerde dinin öğrenilmesi, anlaşılması, yaşanmasının zor olmadığı ve Cenab-ı Hakk’ın yarattığı kullarının kusurlarını affetmesinin mümkün olacağı bize müjdelenmiştir.

2-Beş vakit Namaz farz kılınmıştır. Namaz Mîrac olayının en büyük hediyelerinden birisidir. Mü’minler günde beş vakit Allah’ü Teala tarafından belirli vakitlerde huzuruna kabul edilirler. Böylece beş vakit namaz Mü’minlerin adeta Mîrac’ıdır. Allah’ın rızasına ulaşmanın en büyük vesilesidir.

3-“Allah bir’dir. Hz. Muhammed (SAV) Allah’ın Kulu ve Elçisidir.” diyen ve Allah’a şirk koşmadan bu inanç üzere ölenler Cennet’e gireceklerdir.

İşte bu hediyelerle Mîrac’ tan dönen Peygamberimizi bu Mîrac gecesinde hatırlamak, O’na çokça Salat-ü Selam okumak önemli vazifelerimizden birisidir. Bu gecede yapacağımız işlerimizden birisi de zamanında kılamadığımız namazları kaza etmek ve Kur’an okumaktır.

Bu ulvi geceden istifade edebilmek için bütün insanlarla barışık olmalı, bu gecede fakirler ve yoksullar, hastalar ziyaret edilmeli, ihtiyaçları giderilmelidir. Büyüklerin elleri öpülmeli, saygıyla anılmalı, millet olarak devletimiz ve milletimiz için hatta bütün insanlık için hayır dualar edilmelidir.

Bu vesile ile idrak edeceğimiz Mîrac Gecesi’nin ülkemizin birlik ve dirliğine, mukaddes değerlerimizin ebediyen varolmasına, özellikle Çankırı halkımızın huzur ve mutluluğuna vesile olmasını Allah-ü Teala’dan temenni ederim.

Şahsım ve kurumum adına Mîrac Kandili’nizi tebrik eder, selam, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Uğur Demirel

Çankırı İl Müftüsü V.

TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı, Mirac Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Soma faiası ve Ege’de meydana gelen depremin gölgesinde idrak edeceğimiz miraç kandilinizi en içten dileklerimle kutlar size ailenize ve Türk-İslam alemine hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ederim.

Mirac Gecesi ve Mirac Kandil Mesajları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin