Müftü Türk: Bu güzel yolculuk çok çeşitli hikmetlerle doludur

featured
service

Çankırı Müftüsü Arslan Türk, yarın gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili nedeniyle bir açıklama yaptı.

“Hicri Recep ayının 26. gününü 27. gününe bağlayan gece yani 23 Nisan Pazar günü akşamı Mi’rac Gecesi’dir.” diyen Türk açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Mi’rac olayı iki bölümden oluşur:

Bu mukaddes yolculuğun Mekke-i Mükerreme’den, Kudüs’teki Mescid-i Ak-sa’ya kadar olan bölümüne İSRA, Kudus’ten (Mescid-i Aksa) itibaren devam eden bölümüne de Mİ’RAÇ denir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye göç etmeden bir buçuk yıl önce bir gece (Recep Ayının 27.Gecesi) Cebrail (AS) Peygamberimize gelerek Allah Tealanın mülakatını ve bu güzel yolculuğun kendisi ile beraber yapılacağı müjdesini getirdi. Cebrail (as) Peygamberimiz ile birlikte Kabe ‘den kalkıp, Mescid-i Aksa’ya Cenab-ı Hakkın kudretiyle Burak isminde bir binitle ulaştılar.

Diğer bir ifadeyle Allah Teala kulu ve elçisi olan Hz. Muhammed’i (s.a.s.) Kabe’den alıp Mescid-i Aksa’ya yürüttü. İşte bu yürüyüşe Kur’an lisanıyla İSRA denir. İSRA sözlükte gece yürüyüşü demektir. Rasül-ü Ekrem’in bu mucizevi yürüyüşü bir gece içinde meydana geldiği için İSRA denilmiştir. Bu bölüm Mirac olayının birinci bölümüdür.

Mescid-i Aksa’dan Cebrail (as) ile Peygamber Efendimiz birlikte göklere yükselip, ilahi tecelliye mazhar olup, Allah Teala ile mülakat yapıldıktan sonra evine dönmesidir. Buna Mirac denir. Mİ’RAC’ın manası yükselmek, yüksek bir yere çıkmak demektir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) ‘de Allah Teala’nın özel davetine mazhar olup, zaman ve mekanın kayda alamayacağı bir muzice, O’nun zatında tezahür etmiştir. Bu ilahi yolculuğun mucize oluş yönü Peygamberimizin (s.a.s.) bedeniyle bu mülakata ulaşmasıdır. Bu güzel yolculuk çok çeşitli hikmetlerle doludur.

Takdir edilir ki büyük bir ziyaret olayı gerçekleşmiştir. Mİ’RAC olayında Peygamber (s.a.s.)’e büyük ikramlar yapılmış ve mucizeler gerçekleşmiştir. Mİ’RAC‘ta ziyaret edilen Allah Teala’dır. Ziyaretle müşerref olan Hz. Muhammed (s.a.s.)’dir. İşte büyükler büyüğü olan Allah Teala ziyaret edilince bu büyük olan yaratanın makamından ayrılan Hz. Muhammed (s.a.s.)’e ve O’nun ümmetine büyük ikramlar yapılmıştır. Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mİ’RAC’tan dönüşü büyük zaferlerle tecelli ediyor. Konu edilen büyük zaferleri şöyle sıralayabiliriz.

1- Bu özel mülakatta Peygamberimize Bakara süresinin son Ayetleri indirilmiştir. Bu Ayetlerde Dinin öğrenilmesi, anlaşılması, yaşanması zor değil, gayet kolay ve Cenab-ı Hakk’ ın yarattığı kullarının kusurlarını affetmesinin mümkün olacağı bize adeta müjdelenmiştir.

2- Beş vakit Namaz farz kılınmıştır. Namaz Mi’rac olayının en büyük hediyelerinden birisidir. Mü’minler günde beş vakit Allah-ü Teala tarafından belirli vakitlerde kabul edilirler. Böylece beş vakit namaz Mü’minlerin adeta Mi’rac’ıdır. “Allah bir’dir. Hz. Muhammed (s.a.s.) Allah’ın Kulu ve Elçisidir.” diyen bu inanç üzere ölenler Cennet’e gireceklerdir.

İşte bu hediyelerle Mi’rac’tan dönen Peygamberimizi hatırlamak, O’na çokca Salat-ü Selam okumak vazifelerimizden birisidir. Bu gecede yapacağımız önemli işlerimizden birisi de zamanında kılmadığımız namazları kaza etmek ve Kur’an okumaktır.

Bu ulvi geceden istifade edebilmek için kardeşlerimizle, dost ve arkadaşlarımızla barışık olmak, dargın olmamak gereklidir. Bu gecede önemli vazifelerimizden birisi de hata ve kusurlarımız için Allah u Teala’dan af dilernek, tevbe istiğfar etmektir.

Ulu Camii ve Ahmet Yesevi camilerinde akşam namazını müteakip Miraç Kandili programı icra edilecektir.

Mi’rac Kandilinin; ülkemizin birlik ve dirliğine, mukaddes değerlerimizin ebediyen var olmasına, bu güzel vatanın düşmanlarının ve cehaletin yok olmasına, ilmin artmasına, sevgi ve kardeşliğimizin coşup taşmasına, aramızda güven ve emanet duygusunun gelişmesine, fakr-u zaruretin yok olmasına, dargınlarımızın barışmasına ve özellikle Çankırı halkımızın huzur ve mutluluğuna vesile olmasını Allah’tan diler, İl Müftüsü olarak şahsım ve personelim adına Mİ’RAC KANDİLİ’nizi tebrik eder, selam, saygı ve sevgilerimi sunarım.”

Kaynak:Bizim Çankırı

Müftü Türk: Bu güzel yolculuk çok çeşitli hikmetlerle doludur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin