Müzebüs Çankırılı Öğrencilerle Buluşacak

featured
service

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği ‘Müzebüs’ün yeni durağı Çankırı olacak.

Müzebüs Çankırılı Öğrencilerle Buluşacak

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılındaki yolculuğuna Çankırı ile devam ediyor. Müzebüs, 26 – 30 Mayıs tarihleri arasında Çankırı’da 6 okulun konuğu olacak.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacı ile Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Artvin’den başlayan Müzebüs, 26 Mayıs’tan itibaren Çankırılı öğrencilerle buluşacak.

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesindeki Yukarı Alagöz Şehit Adem Ballı Ortaokulu (26 Mayıs) ile başlayacak Müzebüs ziyareti yine aynı ilçedeki Kızılırmak Ortaokulu (27 Mayıs) ve Kızılırmak Şehit Remzi Arslan İlkokulu (28 Mayıs) ile devam edecek. Müzebüs daha sonra Korgun ilçesindeki Korgun Ortaokulu (29 Mayıs) ile Korgun İlkokulu’nu  (30 Mayıs) en son Ilgaz ilçesi Ilgaz Çok Programlı Lisesi’ni (30 Mayıs) ziyaret edecek.

Müze Görmeyen Çocuk Kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana 1570 okulda ve 306 bin 271 öğrenciye ulaşan gezici müze, bu yıl da 27 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden tüm Türkiye’yi gezen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayam, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Müzebüs hakkında:

Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.

Bilgi İçin: MPR İletişim Danışmanlığı

Sibel Şentürk, (212) 438 63 50 / 115 ssenturk@mpr.com.tr

Cahide Karav, (212) 438 63 50 / 158 ckarav@mpr.com.tr

Müzebüs Çankırılı Öğrencilerle Buluşacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin