Navigasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

featured
service

Navigasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Navigasyon cihazlarının fiyat aralığı oldukça geniştir ve her bütçeye uygun bir fiyatı vardır. 75 TL’den başlayıp 3.000 TL’ye kadar ulaşan navigasyon cihazları arasında oldukça büyük farklılıklar vardır. Bütün navigasyon cihazı firmaları her sene farklı sistemler geliştirerek müşterilerin ilgisini çekmeye çalışırlar.

Navigasyon cihazlarının tam olarak çalışabilmesi için konumunun etrafının açık olması ve sinyalin başka birşey ile kesilmemesi gerekmektedir. Ormanlar, araziler, dağlarda navigasyon cihazları çalışmayabilir. Bunun sebebi ise bulunduğu yerlere kadar GPS sinyalinin ulaşmamasıdır. Günümüzde aktif olarak kullanılan toplam 24 GPS uydusu vardır, bu uydularun hepsi Amerikan Hava Kuvvetlerine aittir. Bütün uydular, yeryüzüne aynı anda sinyal gönderir ve aynı anda gerekli bilgileri verirler. Gönderilen sinyaller navigasyon cihazları yazılımı tarafından alınır ve bize koordinat olarak cihazın ekranına yansır. Belirtilen yere göre haritada değişiklik gösterilebilir. Bazı cihazlarda sadece 20 metre ötesini görürken, bazı cihazlar daha uzun mesafeleri gösterirler. Cihazdan cihaza değişen bu özellik, kaliteli cihazlarda daha üstün görülür.

Günlük yaşamda gps ve navigasyon sistemlerinin aynı şekilde kullanılıyor gibi görüyoz. Fakat gps, navigasyonun bir alt dalıdır. Gps sisteminin, Navigasyon sisteminden daha üstün bir şekilde sinyal alarak, daha hızlı şekilde bilgi sunmaktadır.

Ayrıca sistem; Hızlı, Kısa, Trafik Durumuna göre TMC-Traffic Message Channel-(Trafik mesaj kanalı) gelen bilgiler tarafından desteklenir.

Bu sistemle de rota üzerinde bulunan trafik olaylarının da navigasyonu etkilemesi durumunda alternatif rotalar önerebilmektedir.

navigasyon cihazları fiyatları

 

 

İnternet Sitemiz: http://www.turkobilisim.com/

Navigasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin