Öğrencilere ‘İnsan Hakları’ anlatıldı

featured
service

Çankırı Valiliği İl İnsan Hakları Kurulunun “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” münasebetiyle düzenlediği ‘İnsan Hakları’ konulu seminer dün gerçekleştirildi.

Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu Konferans salonunda düzenlenen seminere konuşması olarak İl İnsan Hakları Kurulu üyelerinden Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan, Baro temsilcisi Avukat Derya Aslan ve Özel İdare Avukatı Elif Deniz katıldı.

Ortaokul ve Lise öğrencilerinin katıldığı seminerde ilk olarak çocuk hakları konulu kısa film izlendi. Akabinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan, Kadın Hakları konusunda bilgi verdi.

İnsan Hakları konusunda işin özünün kadın hakları olduğunu belirten Yazgan “Toplumun temelini kadınlar oluşturmaktadır. Kadına şiddet bir kadın sorunu değil, tüm toplumun sorunudur. Çözüm ise eğitimden geçmektedir. Eğitim için de anne- babalar başta olmak üzere hepimize görev düşüyor” dedi ve “Türkiye’de Kadın Hakları, Dünya ve Türkiye’de Kadın olmak, Dünya’da ve Türkiye’de kadınların en büyük sorunu şiddet, kadınların hangi bahanelerle öldürüldüğü” noktasında bilgiler vererek, ülkemizden ve dünyadan kadınlara yapılan haksızlıklar hakkında güncel olaylar üzerinden anlatımda bulundu.

Özel İdare Avukatı Elif Deniz, Çocuk Hakları konusunda bilgilendirme yaparak, öğrencilere Çocuk hakları sözleşmesini okumaları yönünde tavsiyede bulundu.

Eğitim hakkının kimsenin elinizden almasına izin vermeyin diyen Av. Deniz, okumanın ve bilinçlenmenin herkese fayda sağlayacağını ifade etti.

Son olarak Baro temsilcisi Avukat Derya Aslan, İnsan Haklarının tanımını yaparak Çocuğa Karşı Şiddet ve Çocuğa Karşı cinsel istismar konuları hakkında bilgi verdi.

Adli makamlara başvurmaktan çekinmeyin diyen Aslan, her zaman haklarınızın savunucusu olun temennisinde bulundu.

Seminer Çankırı Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu üyeleri Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği  Başkanı Gazi Emekli Astsubay Yüksel Teke ve Valilik Hukuk İşleri Şube Müdürü Rabia Çayır’ın konuşmacılar; Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Yazgan, Baro temsilcisi Avukat Derya Aslan ve Özel İdare Avukatı Elif Deniz’e çiçek takdimi ile sona erdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Öğrencilere ‘İnsan Hakları’ anlatıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin