ÖLYAT

featured
service

Dünya zenginliklerle doludur. O zenginliklerden en önemli zenginlik insan sağlığıdır, yüce yaratan ülkemizi doğa zenginliği ve insan sağlığı için adeta donatmıştır, bize sunulan bu güzellikleri yaşayarak değerlendirmeliyiz.

Bu düşünce ile İnsanları seviyorum, çiçekleri, kuşları. Mevsimleri doğayı velhasıl her canlıyı seviyorum.

Evime geldiğimde anahtarımla kapıyı açarken mutlu oluyorum bana ait olan bir yuvam olduğu için,

Sabahları yeni bir güne başlayacağım için hayatı seviyorum, dertlerin geçici olduğunu, hiç bir acının ilk günkü gibi yakıcı olmadığını zamanın her şeyin ilacı olduğunu biliyorum.

Nazımı çeken beni seven sakin ve anlayışlı bir eşe sahip olduğum için, sağlıklı çocuklarım dünya tatlısı torunlarım olduğu için yüce yaratana şükrediyorum.

Yüce ALLAH biz insanoğluna harika nimetler bahşetmiş,

ÖRNEĞİN;    OYLAT EFSANESİ

BİZANS İMPARATORLUĞU ZAMANINDA İNEGÖL CİVARINDA HÂKİM OLAN TEKFUR UN BİR

KIZI VARDIR GÜNÜN BİRİNDE BU KIZ HASTALANIR, YATAĞA DÜŞER. ZAMANIN HEKİMLERİ

TEKFURUN KIZININ DERDİNE ÇARE BULAMAZLAR. HASTALIK ÇOK UZUN SÜRER. TEKFUR ÇOK

SEVDİĞİ KIZININ IZDIRAPLARINA TAHAMMÜL EDEMEZ. HASTAYI TEDAVİ EDEN HEKİMLER

KIZI GÖZ ÖNÜNDEN UZAKLAŞTIRMAK VE SON BİR TEDAVİ ŞANSI VERMEK ÜZERE ORMANIN

İÇİNDEKİ O ZAMAN İÇİN ADSIZ OLAN BİR ILICAYA GÖNDERİLMESİNİ TAVSİYE EDERLER. KIZI

BURAYA GETİRİRLER, KENDİSİNİN SON GÜNLERİ OLDUĞUNA İNANILARAK “ÖLYAT” DEYİP

BIRAKIRLAR, ÇARESİZ BİR DERDİ OLDUĞUNA İNANILAN TEKFUR UN KIZI HERGÜN BU

SULARDA YIKANIR. GÜN GEÇTİKÇE İYİLEŞİR VE ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞARAK BABASININ

SARAYINA GERİ DÖNER. O GÜN BU GÜNDÜR ÖLYAT KAPLICASI CİVAR HALKI TARAFINDAN

BİR ŞİFA KAYNAĞI OLARAK TANINIR VE KULLANILIR. BU ŞİFALI SU YİNE O SUDUR. FAKAT

ZAMAN ÖLYAT I OYLAT YAPMIŞTIR. İNEGÖL YENİŞEHİR BİLECİK VE PAZARYERİ NDE HALA

BİR KISIM HALK OYLAT A ÖLYAT DEMEKTEDİR. . .

3 Ekim2014 Tarihinde değerli komşularımız Sayın Münevver Fikret çekim Çifti bende eşim Leyla ile arkalı önlü Hastalıklarımıza şifa bulmak için arabalarımızla yola çıktık.

Dostlarımız ve değerli komşularımız Çekim ailesi 35 yıldır oylat kaplıcalarına giderlermiş bizlerde gittiğimizde orada ikamet eden insanlarla adeta akraba gibi olduklarına şahit olduk.

Her gittiklerinde bir dolu hastalıklarına şifa bularak gelirlermiş, eşim ve bende kaplıcaları seviyoruz ülkemizin bir dolu şifa kaynağı kaplıcalara gitmişliğimiz var,

Eşimin koltuk altı kası dondu, özel bir klinik’te iki defa birer ay fizik tedavisi gördü. Ancak sağ kolunu kaldıramaz haldeydi, ameliyat dediler,

Bir tostun tavsiyesi ile Ankara’nın ilçesi Haymanada doktorun yeri kaplıca otele gittik kaldığımız süre içinde kaplıca suyundan da çok yararlanarak, Tayvant’lı akademisyen Masör bayana iki kez ‘de masaj yaptırdık uzman ellerle yapılan masajla eşimin kolu ALLAH’A Şükür eski sağlığına kavuştu.

Bunu birebir yaşayınca zaten çok sevdiğimiz kaplıcalardan sağlığımız açısında sık sık yararlanıyoruz.

Yukarıda yazıma başlarken Dünya zenginliklerle dolu olduğunu, oylat Efsanesinden ders çıkarılması gerektiğini,  dahası da var en büyük servetin sağlık olduğunu bu sağlığın doğanın kalbinde gizli… Bu güzelliği kimi zaman tertemiz orman havasıyla, kimi zaman şifalı sularla ve bu cennet Ülkemizde dört mevsim tatil imkânı ile Yüce Allah tarafından biz insanlara sunulmuş birer armağan olduğunu unutmamalıyız ve de şükretmeliyiz.

Oylat kaplıcalarına Bursa Ankara kara yoluyla İnegöl üzerinden ulaşılıyor oylat sapağından girdikten sonra 11 km. lik yol boyunca yemyeşil orman içinden tırmanırken tatilin tadını çıkarmaya başlıyorsunuz Bursa’nın İnegöl ilçesine 26 km. uzaklıkta olan dört mevsim tatil ve tedavi merkezi oylat’ın kaplıca suları mineral özellikleri bakımından çok zengin olduğu söylenmektedir.

Hemen her yönde sizi su sesi ile karşılayan Şelaleleri, yeşilin hemen her rengine rastlayacağınız tertemiz havası ile orman içinde doğayla başbaşa’sınız,

Hele birde oteller çevresine konuşlandırılmış doğal ve organik gıdalar satan güler yüzlü konuşmalarından anlaşıldığı üzere saf dürüst yakın köylerde ikamet eden bayanların olması bu tabi yat ortamına harika uyum sağlamışlar, her birini tek tek kutlamak gerek.

Bir örnek vermek gerekirse; ben 65 yaşındayım yoğurdu çok severim bu köylü pazarından aldığım yoğurdu bütün ciddiyetimle söylüyorum hayatımda böylesi bir yoğurt yediğimi hatırlamıyorum.

Orada olduğumuz sürede hepsi güler yüzlü bir dolu dostlar edindik hepsini tek tek yazmayacağım ancak teras kafe de kahvelerimizi yudumlarken genç bir çiftle sohbetlerimiz oldu Bursa da ikamet eden bu çift yeni evlenmiş balayına buraya gelmişler tebrik ettik mutluluklar diledik bizden önce kalktılar hesabı istediğimizde  bizim hesabı bu gençler ödemişler.

Ertesi günü şelalerin başlangıcı olan suyun başına orman içinden aşağısı uçurum olan patika yoldan giderek oralı olan Ali’nin yerine gittik,

Gençlerle de sözleşmiştik sıcak salep çay vs. içtik, doğa manzarası içinde nefis orman havası ile oksijeni ciğerlerimize doldururken birlikte harika bir gün yaşadık, buradan yeni evli olan Ayşe Halil SEYHAN Çiftine sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bu doğa harikası yeri bizlere tavsiye ederek bizlerle beraber olan komşularımızdan ALLAH Razı olsun. kısmet olursa adı geçen dostlarımızla sık, sık gitmeyi arzu ediyoruz.

Sağlıksız insan için dünyada hiçbir şeyin anlamı yoktur. Sağlığı olanın, umudu olanın her şeyi var demektir. Hayatım boyunca umudumu asla yitirmedim sıkıntılı günlerimde bile sabırla inançla Yüce Allah’a hep şükrettim, arzu ediyorum ki hiç kimsenin umudu kesilmesin lütfen umudunuzu koruyun.

BURSA İZLENİMLERİ

Günler sonra büyük bir heyecanla eşim Leyla ile dostlardan ve o güzelim tabiat ortamından ayrılarak daha önceleri gezip gördüğümüz özlediğimiz çocuklarımız sema, sevinç çiftine Bursa’ya hareket ediyoruz Bursa ilin de, de yavrularımızın dışında bir dolu akrabalarımıza kavuşacağız diye heyecanımız tavan yapıyor.

Geleceğimizden haberdar olan çocuklarımız güler yüzle özlemle bizleri karşıladılar bir güzel hazırlanmışlar aslında bizlerde özlemişiz kendileriyle epey bir hasret giderdikten sonra kızımız Anne, Baba ben iş yerinden izin aldım bu defa sizleri Bursa’yı size doya, doya gezdireceğim. Hatta program bile yapmış. yapmış olduğu programa bazen uyarak bazen uymayarak dünürlerim; Recep beyler, yeğenlerim; Burcu Barış şekerimi şeker kızları Defne akrabalarımız olan Fatma Hüseyin Şepci çocukları Torunları ve anneleri Nimet abla ile de kaynaştık hepsi ile hasret giderdik güler yüzleri tatlı dilleri ile bizlere harika bir misafirperverlik göstererek ağırladıkları için yürekten teşekkürler.

Günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce insanların yerleşmeye başladığı Bursa ve çevresi, bir çok topluma ev sahipliği yapmıştır Zengin bir tarihi mirasa sahip olan ülkemizde Bursa denilince her tarafının tarihi bir mirasımız olduğu bilinir, işte onlardan ilki olan Ulu cami’dir. Asıl adı Cami-i kebir olan bu ulu mabet, Bursa’ya gelen her ziyaretçinin mutlaka gördüğü ve hayranlıkla gezdiği bir mekândır. İlk burayı gezdik dini vecibelerimizi yerine getirirken gözyaşları ile dualar yaptık, toplu bir gurubun peşinden giderek rehberlerini dinleyerek yeni bilgiler edindik. Sırası ile emir sultan, camii ve türbesi, yeşil külliyesi Bursa’nın gezilecek en güzel yerlerdendir. Camii, türbe, imaret, medrese, hamam ile tam bir külliyedir. Burcu burcu Tarih kokan manevi değerlerimiz olan bu yerleri gezerken hep dualar ederek duygu ile tarih arasında turladık durduk.

IRGANDI Köprüsü, Set başı köprüsünden aşağıya baktığımızda bir köprü üzerinde dükkânlar görülmekte çarşılı bu köprü Gök dere üzerine kurulmuş üç köprüden biridir. Irgandı, Türkçede sallandı, salındı anlamına gelir.

Üftade Camii ve türbesi; Hz. Üftade (ks) Bursa’nın Manevi sahiplerinden biridir.

Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri; günümüzde Tophane Parkı’nın girişinde 1855 depreminde yıkılan türbeler 1863’ te Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılırken iki ayrı türbeye dönüşmüş ortalarından da bir yol geçirilmiştir.

Somuncu Baba Camii vakıfını aş evini vs. bu yerleri gezerken gelinimizin Dedesi değerli insan 92 yaşında dinç ve enerji dolu İbrahim Şimşek Hacı baba bizlere refakat ederek gençliğinin geçtiği yerleri, hey gidi günler hey diyerek anılarını bizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyordu mutluluğu gözlerinden okunuyordu, Allah Hacı babaya sağlıklı ömürler versin, yıldırım da Ülker çiftinin evinin karşısında bulunan sarı cami de vakit namazlarımızı eda ediyorduk

Kapalı çarşıları yeni restore edilmiş hanları iş yerlerine ait tek tip tabelaları gerçekten takdire şayan daha bir dolu yerlere zevkle gidiyorduk yorulduğumuzu unutuyorduk.

Sayılı günler çabukça geçiverdi ne biz onlara doyduk ne onlar bize doydu arkamızda mutlulukla dolu anılar bırakarak Ankara’ya mutlu yuvamıza sağ salim geldik çok şükür

www.necatiulker.com Okuyun ve okunan biri olmamız dileği ile hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı Asla kapatmayın.

Şair-Yazar Necati ÜLKER

ÖLYAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin