Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu öğrencilerine Afet eğitimi verildi

featured
service

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Okul tabanlı afet eğitimi” projesi kapsamında formatör öğretmenlerce Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu öğrencilerine Afet eğitimi verildi.

Org. İsmail Hakkı Karadayı salonunda gerçekleşen etkinliğe Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş, Eldivan Belediye Başkanı Nusrettin Gökçer, JİCA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, JİCA Derneği Temsilcisi Zeynep Didem İnce, Sumitomo Rubber Ako Başkanı Norifumi Fujimoto, Kızılay Derneği Çankırı Şube Başkanı Muzaffer Gülburun, öğretmenler ve  öğrenciler katıldı.

Okul Müdürü Resul Ayhan açılış konuşması yaparak “Türkiye ve Japonya coğrafi bakımdan birbirine uzak olsalar bile felaketlerde hep omuz omuza vererek, dostluğun, dayanışmanın ve kardeşliğin en iyi örneklerini vermişlerdir. Afetlere karşı tedbir alma ve afet bilincini yarının büyükleri olacak öğrencilerimize aşılamak için verilecek eğitim, öğrencilerimize, ilimize büyük fayda sağlayacaktır.” dedi.

Çankırı’nın kavunu gibiyim diyerek sözlerine başlayan Sumitomo Rubber Ako Başkanı Norifumi Fujimoto “Sizin sevdiğiniz ve yaşadığınız Çankırı çok seviyorum. Japonya’da bulunan iki fabrikamız depremlerde ciddi anlamda zarar görmüştü. Birinci depremde fabrikalarımızdan bir tanesini kapatmak zorunda kaldık. İkinci depremde ise yaklaşık 2 ay sonrasında tekrar fabrikamızı çalışabilir duruma getirebildik. O yüzden bir deprem olduktan sonra ne tür etkinlikler yapılmalı, bunun için nasıl  çalışma yürütülmeli, bunları biliyoruz. O yüzden Türkiye’nin geleceği olan sizlerden de ricam bu eğitimde lütfen incelikleri öğrenelim ve bilincimizi arttıralım.” diyerek “Önce güvenlik” dedi.

Son zamanlarda gerçekleşen terör olayları hakkında da açıklamada bulunan Fujimoto “Son zamanlarda meydana gelen terör hadiseleri sebebiyle Türk Vatandaşları hayatlarını kaybettiler ve yaralılar var. Biz Japonların çok değer verdiği Türk vatandaşlarına Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

JİCA Derneği Temsilcisi Zeynep Didem İnce “Okul tabanlı afet eğitimi” projesinin 2010 tarihinde başladığını belirterek “Öğretmenlerimiz Japonya’dan aldıkları eğitimleri Türkiye’de yaygınlaştırmaya ve diğer arkadaşlarına aktarıyorlar. Umarım herkes keyif alır ve güzel bilgiler alır” dedi.

Japonya Uluslararsı İşbirliği Ajansı (JİCA) Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh “JİCA neler yapıyor dersek Marmaray tüp geçiş projesini yapıyor. Afet eğitim projesi de JİCA faaliyetleri arasında yer tutmaktadır. Bugünkü etkinlikte JİCA’nın afet eğitim faaliyetlerinin bir faaliyetidir. Burada sizlere etkinlikte eğitim verecek olan öğretmenler Japonya’da diğer öğretmenlerle birlikte çalışarak bu deneyimi kazandılar.

Ama Japonya da edindikleri deneyimleri kendileri geliştirerek kendilerine has materyaller geliştirdiler.  Bugün onları göreceğiz. Sizden eğlenerek afet eğitimi konusunda deneyim kazanacaksınız. Eğlenerek bu etkinliğe katılmanızı bekliyoruz.” dedi.

Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş “Japonya bizden uzak olan bir ülke ancak kalbi olarak duygu olarak bize çok yakın. Japonya’nın depremle ilgili diğer afetle ilgili tecrübelerini bize aktarmaları sonucu Milli Eğitim Bakanlığı ve JİCA ile ortaklaşa okullarımızda afet eğitimi yapılmakta.

Çankırı da deprem bölgesinde bir tanesi bu ilki gerçekleştirilecek olan afet konusunda öğrencilerin bilgilendirilmesi, oyun oynayarak çocukların depreme hazırlıklı olmaları konusu anlatılacak. JİCA ile ilk etkinliğimiz ama bundan sonra iş birliğimiz artacak.

Çankırı’dan 10 öğrenci Ankara’da Japon öğrencilerle bir araya gelecek daha sonra Bursa da deprem Similasyon merkezini ziyaret edecek.

Bizim JİCA’dan öncede Japon yatırımı olan Sumitomo lastik fabrikamız var. Onların yöneticileri de burada onlara da katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmalar sonrasında Afet eğitim standtlarının bulunduğu alan kurdela töreni ile açıldı.

Afet eğitimi kapsamında; kartlar, bina salınımı, Hacivat Karagöz, süt kutusu, sıvılaşma, pano, yaralı taşıma, puzzle, oyun kartları ile afet komutları, tatbikat, Afetzedelerle Elele Nazar Boncuğu ve Dilek Kampanyası etkinlikleri yapıldı. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu öğrencilerine Afet eğitimi verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin