Patates Tarımı konusunda eğitim verildi

featured
service

Sertifikalı Patates Tohumluğu Kullanımını Teşvik Projesi kapsamında İlimizdeki patates üreticilerinin ve teknik personelin bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Uzmanları Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Güç ve Ziraat Yüksek Mühendisi Cem Serdar Cerit tarafından Patates Tarımı konusunda eğitim verildi.

Eğitimde Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Güç patatesin  iklim, sıcaklık, toprak istekleri, dikimi, yabancı ot kontrolü, sulama, gübreleme, hasat, depolama ve tohumluk patates üretimi ile patateste   görülen   fungal, bakteriyel, virüs hastalıkları ve zararlıları hakkında bilgiler verdi.

Güç “Çankırı ili  patates tarımında alan olarak  fazla büyük olamamasına ve büyük üretim yapan  illere nazaran  dezavantajlı olmasına rağmen hastalıklardan ari olması nedeniyle diğer ilere nazaran avantajlı olduğunu ve  üreticilerin ekim alanlarına  sertifikalı tohum ekmelerini”  söyledi.

Eğitim sonrası bir konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır “Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada insanoğlunun besin ihtiyacının karşılanmasında buğdaydan sonra en patates gelmektedir. İlimizde 2015 yılında yaklaşık 3000  dekar  alanda Patates üretimi yapılmıştır.

Bu nedenle patates üretimini artırmak amacı ile  İl Müdürlüğümüzce İl Özel İdaresi desteği ile çiftçilerimize  Sertifikalı Patates Tohumluğu Kullanımı Teşvik Projesi uygulamaya konmuştur. Proje kapsamında 0 İl özel idaresi desteği ve p Çiftçi katkısı sağlanarak  2016 yılında Merkez, Orta, Yapraklı ve  Korgun ilçelerinde toplam 51 Ton, Agria cinsi sertifikalı patates tohumluğu dağıtımı yapılmıştır. Çankırı da sağlıklı ve kaliteli patates yetiştirmekteyiz. Biz Çankırı’da Babaannelerimizin tükettiği tat ve lezzette Patates üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Bizler belki Niğde, Nevşehir, Afyon, Sivas, Erzurum kadar patates üretin alanımız yok ancak İlimizde dar alanda yaptığımız ve doğal olarak ürettiğimiz  patateslerle, hem ilimiz hem bölgemizde sağlıklı patates tüketimi gerçekleştirilecektir.

Ayrıca Yapraklı İlçemiz Sağcağız Köyünde İl Müdürlüğümüzce yürütülecek bir demonstrasyon alanı oluşturularak Toprak Analizine dayalı gübreleme yapılarak verim kalite ve diğer unsurlarıyla kıyaslamalar yapılacaktır.”

Kaynak:Bizim Çankırı

Patates Tarımı konusunda eğitim verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin