Şabanözü Macide Anne Anaokulu görkemli törenle açıldı

featured
service

Şabanözü Belediyesi, Hayırsever 19 Şabanözülü vatandaş, Ernamaş ve TOGEM-DER’in katkılarıyla Şabanözü’ne kazandırılan Şabanözü Macide Anne Anaokulu görkemli törenle açıldı.

Açılış öncesinde Şabanözü Şehitler İlkokulu’nda düzenlenen törene; Vali Vahdettin Özcan, Milletvekili Av. İdris Şahin, Şabanözü Kaymakamı Cuma Çotu, Şabanözü Belediye Başkanı Mustafa Karakaya, TOGEM-DER Başkanı Saadet Gülbaran, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Beşiktaş Yönetim Kurulu üyesi Hüsnü Güreli, Ernamaş Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gürsel, Ernamaş ailesi, daire amirleri ve Şabanözülüler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması akabinde açılış konuşması yapan Şabanözü Kaymakamı Cuma Çotu “Şabanözü, kamu-sivil toplum kuruluşu ve hayırsever ortaklığının en güzel örneklerinin sergilendiği güzel günlerden birisini daha yaşıyor. Eski Anaokulumuz yetersiz koşullarda hizmet vermeye çalışıyordu. Bugün açacağımız Macide Anne anaokulunun her aşamasında fedakarlık ve hayırseverlik yatmaktadır. Eğitime yapılan yatırım, yatırımların en kazançlısıdır düşüncesiyle hareket eden herkese teşekkür ederim” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı’da 12.04.2013 tarihinde başlanılan ve 1 milyon 663 bin 800 liraya malolan okulun Şabanözü’ne ve eğitim camiasına hayırlı olmasını dileyerek “Okulun arsası Şabanözü Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar tarafından bedelsiz olarak hibe edildi. 8 derslik, yemekhane, kütüphane, idari birimler 320 öğrenci kapasiteli olarak yapıldı. 1 müdür 8 öğretmen görev yapıyor. Şuanda 132 öğrenci eğitim alıyor. Okullaşma oranımız yüzde 75.  Bu oran geçen seneki Türkiye ortalamasının iki katından daha fazladır. Tasarrufu bize ait olamayan kıymet ve değerleri paylaşmak insan için kolay taraftır. Asıl zor olan ise tasarrufu bizim elimizde olan malınızı mülkünüzü paylaşmaktır.” dedi.

Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği TOGEM-DER Başkanı Saadet Gülbaran “Merkezimizi kurarken hep böyle günleri hayal ettik. Güzel ülkemizin dört bir yanında açılmış okullar, mutlu yüzler, tıpkı şimdi olduğu gibi parlayan gözler olsun istiyorduk. İstiyorduk ki böyle pırıl pırıl okullarda her çocuk anne kucağından öğretmen kucağına sevgiyle, şevkatle geçsin. Çocuklar bizlere birer emanettir. Onları yetiştirmek, eğitmek bizlerin görevi ve sorumluluğudur. Ülkemizdeki bütün çocuklar bizimdir. Onları yarınlara hazırlamak, kendine, ailesine, ülkesine yarar bir insan olmasını sağlamak ailesinin yanı sıra bizlerinde görevidir.” diyerek  TOGEM-DER’in diğer projeleri hakkında bilgi verdi.

Ernamaş Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gürsel “İşsizliğin yüzde sıfır olduğu, göç veren değil, göç alan Şabanözü’ne hoş geldiniz. Yurdumuzda 0-6 yaş evlatlarımızın anaokullarına gitmesi gerçekten çok önemli. Bunlarında sayısının yeterli olmadığı açık. Bütün yardım seven insanların bu noktaya dikkat etmesini istiyorum.  Anaokulu bir öğretim yeri değildir, eğitim ocağıdır. Yetişecek nesillerimizin eğitsel ve ahlaki altyapısını sağlayacak, her türlü sosyal yaşam davranışlarını onlara anaokullarında kazandıracağız.

Şirketimiz 1976 yılında kuruldu. 1990 yılında Şabanözü’de küçük bir atölye olarak işe başladık . 24 yıldır aralıksız büyüdük. Büyüdükten sonra sosyal sorumluluğumuz olduğunu düşündük. İşte o düşünce anaokulunu doğurdu. Bu anaokuluna ömrü boyunca sadece ve sadece eğitim ve öğretim diye çırpınan rahmetli annemin ismini vermeyi Cenab-ı Hakkın bana nasip etti.” dedi.

 

Milletvekili Av. İdris Şahin “Bir şehre hayat veren, bu şehrin kimliğini katan elbetteki nefes veren insanlardır. İşte Şabanözü’ne nefes veren, soluk veren  isimlerden biriside hiç kuşkusuz ERNAMAŞ’ın başkanı ve onun biricik ailesidir. 24 yıl önce burada yakmış oldukları ateşin artık kor haline dönüştüğünü ve Şabanözü ile birlikte çevresindeki bütün ilçeleri ısıttığı gibi başkentin yanı başındaki Çubuk ilçemizden dahi istihdama katkı sağlayarak başkentten buraya göç aldığı için yürekten kendisine teşekkür ediyorum.” diyerek son zamanlarda gerçekleşen tüm güzelliklerin ekonomik ve siyasal istikrarın sayesinde olduğuna vurgu yaptı.

Vali Vahdettin Özcan, “Aile içinde başlayan çocukluk eğitimi, çocuğun toplumsal yaşama hazırlanma süreci olan okulöncesi eğitim kurumları ile devam eder. Eğitim, doğumla başlayan ve hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreçte öğrenmenin temelleri ise 0-6 yaş aralığında atılır. Bu nedenle çocuklarımızın bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesinde okulöncesi eğitim son derece önem arz etmektedir.

Bilginin en büyük güç haline geldiği küreselleşen dünyada gelişmiş ülkeler en büyük yatırımı eğitime yapmaktadırlar. Bu nedenle içinde bulunduğumuz yüzyılda eğitime yapılan yatırımların sonucunda bilgi üretimi inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Artık tüm dünyada, bir ülkenin gerçek sermayesinin eğitimli genç nesiller olduğu fikri kabul görmektedir.

Günümüz dünyasında eğitimin önemini kavramış bulunan gelişmiş ülkeler, vatandaşlarının eğitimine okulöncesinden başlamışlar, bu alanda büyük mesafeler kat etmişlerdir. Ülkemizde ise okulöncesi eğitim uzun yıllar ihmal edilmiş, ancak 2000’li yıllardan sonra yapılan yatırımlarla bu alanda önemli gelişmeler sağlanmıştır.

Bu noktada İlimizde 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında okulöncesinde okullaşma oranı % 30,87 iken, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında bu yüzde % 37,45’e ulaşmış, geçtiğimiz Eğitim-Öğretim yılında ise bu oran % 39,77’ye ulaşmıştır. Bu yükselme okulöncesi çocuk eğitimi konusundaki bilincin Çankırı’da geliştiğinin göstergesidir. Okulöncesindeki başarılı çalışmalarla Çankırı, okullaşma oranında Türkiye ortalamasının üzerine çıkmıştır. Tüm eğitim çalışanlarını, eğitim gönüllülerini yürekten kutluyorum.

Gerek ilimizin diğer illerle arasındaki başarı yüzdelerin yükselmesi, gerekse de eğitim yatırımlarındaki önemli artışlar planlı çalışmaların ürünüdür. Çankırı’da göreve başladığım 2011 Ağustos’undan bu yana üzerinde özellikle yoğun bir şekilde durduğumuz eğitim-öğretim çalışmalarında geldiğimiz nokta bu anlamda memnuniyet vericidir.

Çankırı’nın ilçelerini anaokulları ile kuşatmaya başladık. Çankırı’da il merkezinde 6, ilçelerimizde ise 7 olmak üzere, toplam 13 müstakil anaokulumuz bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Kızılırmak’taki anaokulun açılışını gerçekleştirdik. Yine Eldivan Kadıoğlu Anaokulu’nu ve Korgun Anaokulu’nu eğitim-öğretim hayatına kavuşturduk. Bugün ise aynı amaçla Şabanözü’ndeyiz. Bu çalışmalarımız, Allah nasip ederse, bütün çocuklarımız okullarına kavuşana kadar devam edecektir. Hedefimiz Kurşunlu İlçesine müstakil bir anaokulu kazandırmaktır.

Bizler hayırda yarışan bir milletin evlatlarıyız. Çankırı merkez ve ilçelerimizde hayırseverlerimizin katkılarıyla birçok eğitim kurumumuz yapılmaktadır. Sevginin parayla alınamayacağını, ancak paranın alamayacağı her şeyi sevgiyle alabileceğimizi bugün bizlere bir kez daha hatırlattınız. Sizleri bu fedakârlığınızdan dolayı tebrik ediyorum.

Milli değerlerimizi sahiplenen ve koruyan nesiller yetiştirmek devlet ve vatandaş olarak hepimizin görevidir. Ülkelerin gelecekleri yetiştirdikleri nesillerin elinde şekillenecektir. Kişiliğin temelinin atıldığı kritik bir dönem olan okulöncesinde verilen eğitimin, tüm eğitim kademelerini, hatta tüm yaşamı etkileyeceği gerçeğini hiçbir zaman unutmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle Macide Anne Anaokulu’nun Şabanözü ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmalar sonrasında emeği geçen, destek olan ve arsalarını bağışlayan hayırseverlere plaket verildi.

Şabanözü Şehitler İlkokulu’nda düzenlenen tören sonrasında Şabanözü Macide Anne Anaokulu kurdelası kesilerek açıldı, sınıflar ziyaret edildi ve öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Şabanözü Macide Anne Anaokulu görkemli törenle açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin