Salihler Caddesi yeni düzenlemeler ile su baskınlarından korunacak

featured
service

Çankırı Belediyesi, su baskınlarının yaşandığı Fatih Mahallesi Salihler Caddesi’nde yol çalışmalarına devam ediyor. Bölgede yoğun bir çalışma yürüten Belediye Fen İşleri ekiplerinin yaptığı yol çalışması, yeni düzenlemelerin ardından vatandaşların su baskınlarından dolayı yaşadığı mağduriyetlere son verecek.

 

Fatih Mahallesi Salihler Caddesi yeni yol çalışması ile modern bir görünüme kavuşacak. 3 km uzunluğunda devam eden sathi kaplama çalışmalarında mevcut yol, 8 metreden 15 metreye kadar genişletildi. Çalışmalar kapsamında 6 bin ton plentmix (temel malzeme)  de yola serildi.

Karayolları su menfezlerinden gelen suların, mevcut yolun 40 metereküp dolgu ile yükseltilmesi ile drenaj ve yağmur suyu önlemleri alınarak Açıcay’a çıkışları sağlandı. Bu kapsamda karayolunun altında bulunan ve Acıçay’a ulaşmayan 3 adet menfezden gelen sular ise açık kanal yapılarak kontrol altına alındı. Bölge halkının yapılan çalışmaların faydasını özellikle şiddetli yağışlardan sonra fark etmesi bekleniyor.   

 

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı İrfan Dinç, eskiden kontrol edilebilir su baskınlarının yeni yapılan çevre yolu nedeni ile dere yataklarında meydana gelen değişiklikler ve yağmur rejimlerinin değişim göstermesi sebebi ile bölgedeki vatandaşlar ve tarım arazileri için son zamanlarda büyük sıkıntılar oluşturduğunu belirtti. Kış mevsiminde ve yağışların artış gösterdiği dönemlerde bölgedeki vatandaşların hiçbir sıkıntı yaşamamaları için çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Dinç, “Bereket dediğimiz yağmur, burada yaşayan vatandaşlarımız için maalesef kâbus haline dönebiliyor. Karayolları menfezlerinden gelen su baskınları yüzünden vatandaşlarımız zor anlar yaşıyordu. Yaptığımız çalışma sadece önlem amaçlı değil, mevcut güzergâhı genişleterek iyileştirme ve buradaki vatandaşlarımıza rahat bir ulaşım yolu sağlama amaçlı çalışmalardır. Ekiplerimiz yol çalışmasını tamamlandıktan sonra burada yaşayan halkımız, su baskınları ile ilgili endişe duymayacak. Yol platformunu sıcak asfalta kavuşturduktan sonra önümüzdeki senelerde, Allah izin verirse, yolu Fen Lisesine bağlayacak şekilde bisiklet yolu yapmayı da planlıyoruz.” şeklinde ifadelere yer verdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Salihler Caddesi yeni düzenlemeler ile su baskınlarından korunacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin