SARIMSAKLI ET

featured
service

Çankırı mutfağının en güzel yemeklerinden biri de sarımsaklı ettir

Sarımsaklı et yemeğinde et, domates salçası, arpacık soğan, baharat ve kabuğu soyulmamış sarımsakla birleşip,  lokum kıvamında bir yumuşaklık alasıya pişirilir. Daha çok Ramazan davetlerinde ve özel günlerde yapılan bu yemek ile misafirlerinize mükemmel bir ikramda bulunabilirsiniz. Annem ne der bilemiyorum ama elimden geldiğince aslına uygun olarak yapmaya çalıştım sadece yağında zeytinyağına da yer verdim.

Vaktinde sayılı esnaf lokantasında yapılan bu yemeği şimdi bulmak mümkün mü bilemiyorum ama yapıldığında  öğlenden sonra bulabilene aşkolsun derlerdi.

Malzemeler

4 parça et (antrikot kullandım ve 2 parmak kalınlığında kestim- siz incik, parçalanmış gerdan  ve beğendiğiniz bir bölüm kullanabilirsiniz)

2 yemek kaşığı domates salçası

2 baş sarımsak ( iri dişli olacak)

6- 7 arpacık soğanı

3 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı tereyağı

Tuz

Karabiber

Yanibahar

sarımsaklıet_1

Yapılışı

Domates salçasının bir kaşığı, az yeni bahar ve karabiber, az tuz,  azcık zeytinyağı biraraya getirilip karıştırılır ve et parçaları bu karışıma bırakılıp iyice karıştırılır, böylece  salçalı sos ete iyice siner.

Kalın tabanlı bir tencere ya da döküm tencereye zeytinyağı ve tereyağının 1 kaşığı ilave edilip ısıtılır içine kabuğu soyulmuş arpacık soğanlar ilave edilir ve arada karıştırılarak kavrulur iyice ısınan tencereye salçalı sosun içindeki etler de ilave edilir ve yanmamasına dikkat ederek sotelenir.

Sos tabağında kalan salçaya kalan salça da ilave edilip karıştırılır.

Etlerin bir tarafı  kızardıktan sonra diğer tarafına çevrilir her iki yüzüde  istenilen kıvama gelince salçalı karışıma 1 su bardağı kadar sıcak su ilave edilip etlere değdirmeden yemeğe katılır.

Tencerenin kapağı kapatılıp kaynayana kadar orta kaynadıktan sonra kısık ateşte, suyu azaldıkça azar azar sıcak su ilave ederek lokum gibi olasıya pişirilir. Çok sulu olmamasına dikkat edilir. Sulu olursa Çankırı’da buna “cıldır cıldır olmuş” derler:))

Yemeğin pişmesine yakın tanelenen sarımsaklar kabukları soyulmadan kalan tereyağında,  yağı yakmadan sürekli karıştırarak sarımsaklar kızartılır.  Sarımsağın kokusunu duymanız ve bir tarafının hafif kızarması yeterlidir.

Sarımsaklar pişmekte olan etin üzerine ilave edilir. Etle sarımsağın lezzetleri buluşturulup, her ikisinin de lokum kıvamı alasıya pişirilir. Yemeğin suyunu kontrol etmeyi unutmayınız.

ilk sıcaklığı geçtikten sonra, üzerine taze çekilmiş karabiber ve yenibahar serpilip, sade pilav eşliğinde servis edilir. Yanına turşu çok yakışır.

Afiyet olsun.

IMG_9119_1

SARIMSAKLI ET

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin