Tekin: İnsanoğlu varlığından bugüne kadar her yerde adalet aramıştır

featured
service

CHP İl Başkanı İlhan Tekin makamında basın mensupları ile  dün bir araya geldi. CHP İl Başkanı Tekin, partileri tarafından gerçekleştirilen adalet yürüyüşü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

CHP İl Başkanı İlhan Tekin, “Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan adalet yürüyüşü Türkiye’de büyük ses getirdi. Adalet kavramı herkesin kafasını kurcalayan sorulduğunda farklı yanıtlar verilen bir kavram. Adalet deyince insanlar farklı farklı düşünür. Bence adalet eşit dağıtım, hukuk yönünde eşitlik, insanlara eşit davranma, eşit dağıtım yapmaktır. Temelinde bilgi sevgisi olan adalet felsefi düşünce açısından genelde eşitlik kavram olarak bilinmektedir.” dedi.

 

“İnsanoğlu varlığından bugüne kadar her yerde adalet aramıştır. ” diyen Tekin, “Adalet, adaleti dağıtan güçlü ile hükümetin eşit davranması için insanlar tarafından devamlı arama yoluna girilmiş bu eşit olmayan davranışları sağlamak için çok büyük huzursuzlar kargaşalar gelmiştir. Adalet olmayan ülkelerde kargaşa huzursuzluk ve hatta iç savaşlarda bile adaletin olmadığı yerlerde olmuştur. 15 Haziranda başlatılan adalet yürüyüşü memleketimizde birlikte adaletle yaşamak için başlatılan yürüyüş  9 Temmuz pazar günü miting ile son bulacak.  Tabi bu son bulacak miting ile adalet arayışı bitmeyecek.” dedi.

 

Tekin, “Türkiye de emeği ile çalışanların adalet karşısında kişilerin arayamadığı gücü bir parti genel başkanı ben adalet arıyorum diye çıktı. Her yerden destek geldi. Destek gelmeyen adaletsizliği yayan AKP tarafından gelmedi.  Kavgacı, eleştirel, belden aşağı yapılan siyaset karalaması ile bu yürüyüşe engel olmaya çalıştılar. Başaramadılar ve başaramayacaklarda. Çünkü adalet onlara da lazım olacak. Bu adalet yürüyüşünü Çankırı’daki tüm herkese duyurulmasını ve katılımın olması için bu toplantıyı düzenledik. Pazar günü 6-7 gibi  Çankırı’dan hareket edeceğiz. STK ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. Günü birlik gidip gelinecek. Mitinge katılacağız.” dedi.

 

İlhan Tekin gazetecilerin sorduğu, “15 Temmuza destek verecek misiniz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

 

“15 Temmuz için genel başkanımız bas bas bağırıyor kontrollü bir darbe diye. Bunun nesine destek verelim. 249 kişinin ölümü demişler ki otopsi yapalım, bunu araştıralım. Ama bunlar yapılmadı. 15 Temmuza destek vermeyiz. Herkesin ihtiyacı olan adalete destek vermeyen iktidara  15 Temmuz kontrollü darbenin nesine destek verelim. Türkiye’de baş kaldırı oluyor en büyük adam Yunanistan’a gidiyor 2. Adam Ilgaz’a saklanıyor bilmem ne bakan nerelere gidiyor, büyük şehir başkanları varoşlarda evlere saklanıyorsa demek ki bunlar vatan için hiçbir şeyleri yok.

 

Bunlar 23 Nisanı millikten çıkartıyorsa, 19 Mayısı çıkarıyorsa andımız okullardan kaldırılıyorsa  bunlar milli değil. Tekrar kafalarına göre millik yaratılan yerde vatandaş oraya gitmez. Kim gider bu millilikten son derece nemalananlar gider, günlük çıkar sağlamak için sahtekarlar gider. Ben bunun bir millilikle inanmadım. Olayın olduğu gün 15 Temmuz akşamı sosyal medya da yazdım bu kontrollü bir iştir sonuçları ilerleyen zamanlarda yazılacaktır da diye. Dediğim gibi tek tek çıkıyor ortaya.”

 

HDP’lilerin adalet yürüyüşüne katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna da yanıt veren Tekin, şunları söyledi:

 

HDP Türkiye’de bir parti. Seçimle gelmiş bir parti.  Şimdiki HDP yöneticilerinin içerde olmasının nedeni nedir. Biz bir ulus partisi olmaya yönelik bir partiyiz. Bunu konuşurken görüyoruz. Gördükte. HDP doğuda bir parti olarak görüyoruz ama hiçte öyle değil. Ankara, İzmir, Aydın da milletvekili var yani yurdun her tarafına yönelmiş bir parti.

 

Biraz önce adaletten bahsettik. Adaleti bir tarafa atarak çeşitli karalamalarla PKK ile HDP’ yi oturtturdular. Açılım sürecinde Habur’a özel mahkeme gönderildi. Bir sürü terörist içeri girdi. Serbest bırakıldı. Suriye’den bir sürü terörist içeri alındı. HDP milletvekilleri güneydoğudaki olayları araştıralım dediler. Bu iktidar partisi tarafından reddedildi. Neden reddedildi. Orada  oynanan oyun yüzünden. BOP yüzünden.

 

Ben Hdp’nin bu adalet yürüyüşüne destek vermesinden yanayım. Verilsin de. Bu memleketin kurutuluşunda doğudaki Kürt kardeşlerimiz ne kadar varsa bölünmemesi için adalet için o kadar uğraşları var. Ben şahsi olarak HDP’nin Türkiyede yapabileceği herhangi bir etkinliğe İlhan Tekin olarak destek veririm. Bugün geçtiğimiz süreçlerde güneydoğuda  birçok il ve ilçe yerle bir oldu. Bunun sebebi HDP’ mi? HDP bas bas bağırdı. Arkadaşlar burada yanlış bir oyun oynanıyor. Gelin buna bir çare bulalım.  Adamları dinlemediler.

 

Hükümet olarak oralardaki yapılanmaya göz yumuyorsan “ey belediye sen bunlara destek ver” ben bunu anlarım. Oradakiler  İç İşleri Bakanlığına, Genel Kurmaya yazılar yazıyorlar. Güneydoğuda hendekler kazılıyor evler silahlandırılıyor buna müdahale etmek gerekir dediler ama “hayır  hiç müdahalede bulunmayın müdahale geçersiz” bunun geçersizliğini belediye anlıyor ki biz PKK’nın yaptığına destek verelim. Ben öyle anlarım. Niye hükümet demişki “sen oradaki PKK nın yaptıklarına karışmayacaksın, görmezden gel” derse belediye başkanı da derki “burada bir oyun dönüyor bende destek vereyim” diye düşünüyorum.” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Tekin: İnsanoğlu varlığından bugüne kadar her yerde adalet aramıştır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin