TÜRKAV İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması düzenledi

featured
service

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı her yıl olduğu gibi 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü nedeniyle İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması düzenledi.

 

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmada okulların finalist olarak belirlediği 37 kişi yarıştı. Birinci olan yarışmacılara yarım altın, ikincilere çeyrek altın, üçüncülere gram altın, dördüncülere mansiyon ödülleri verildi.

 

Yarışma sonrasında açıklamada bulunan TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı “Bir milletin doğuşunu müjdeleyen, bir millete sembol olmuş İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümünde Çankırı’mızın gençlerini aynı yarışmada bir araya getirmekten gurur duyuyoruz. Amacımız çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okullarımızı yarıştırmak değil, amacımız marşımızı genç beyinlere eğlenerek kazıtmaktır.

Her karışı kahramanların kanıyla sulanan bu topraklar uğruna can veren şehitlerimizi de sizlerin huzurunda; Ey tarihin en büyük şahadet destanını yazanlar! Ey şerefinin ölçüsü, tarihin ufuklarına sığmayan kahramanlar! Ey yüreği avucunda, kefeni sırtında olanlar…  Ey er oğlu er, yiğit oğlu yiğitler.

Allah ve Resulünün övdüğü makama yükselenler.  Ey toprağın koynuna gülerek girenler… Türk Milletinin şan ve şerefine leke sürdürmeyenleri bir kez daha selamlıyorum … Marşımızın şairi Mehmed Akif’i de şükranla ve saygıyla yad ediyoruz.” dedi.

Bölükbaşı “TÜRKAV olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, onları hatırlatmak ve Çankırımızın güzide insanları ile birlikte yad etmek bizim asli gayemizdir. 12 Mart’ta çocuklarımız ve gençlerimizin sesleriyle coşuyor; 18 Mart’ta Karatekin Parkında Çanakkaledeki kahramanlarımızı üzüm hoşafı ve kuru ekmekle hatırlıyor; Sarıkamış da şehit düşen askerlerimizin ruhlarına birer Fatiha’yı sıcak tarhana çorbasının ardında gönderiyoruz; Üç aylara helva dağıtımı ile girip, 3 Mayıs’da Türkçülük ve Hıdırellez Bayramını ifa ediyoruz.” dedi.

 

Maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen başta İlimiz Valisi Mesut Köse  olmak üzere destek sağlayan herkese teşekkür eden Bölükbaşı son olarak “Bizim derdimiz, bizim kaygımız: Vatan, bayrak, ezan’dır. Bizler bu kutsal değerlerimizi ve kimliğimizi hiçbir zaman unutmayız. Bunu da Atamızın sözüyle bayraklaştırırız; NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” dedi.

 

 

 

 

 

YARIŞMA SONUÇLARI :

İLKOKULLAR :

 

1.    Dilara YÜTMEZ

2.    Arzuhan Azra AKSOY

3.    Mina Zahid Adnan ALYAHYA

4.    Murat Batu ULUDOĞAN

 

ORTAOKULLAR :

 

1.    Hüseyin Batuhan YENİKÖSE

2.    Melisa AYDEMİR

3.    Rümeysa GÜL

4.    Rümeysa DEMİRALAY

 

LİSELER :

 

1.    Muhammed ÇAM

2.    Doğukan AKBAŞ

3.    Samet DEMİRDAŞ

4.    Şevval ÇAĞLAR

Kaynak:Bizim Çankırı

TÜRKAV İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması düzenledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin