Türkiye’de İlk Kez Böyle Bir Proje Çankırı’da Yapılıyor

featured
service

Kapusuz, “Türkiye ortalaması üzerindeyiz”

51. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde dün Çankırı Emniyet Müdürlüğü personeline ‘Konuşan kitaplık’ projesi tanıtımı yapıldı. İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen programa Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk ve emniyet personeli katıldı.

Emniyet personeline halk kütüphaneleri hakkında kısa bir bilgi veren Salih Eren,”Halk kütüphaneleri 7’den 70’e her din, ırk ve mezhep gözetmeksizin hizmet vermektedir. Türkiye’de okuma alışkanlığı kadar kütüphanelerden yararlanma oranı da ne yazık ki düşük. Bugün Finlandiya’da her 4 kişiden 1’i kütüphanelerden yararlanırken ülkemizde bu oran binde 6 dır.

Çankırı İl Halk Kütüphanesi olarak ise Türkiye ortalaması üzerindeyiz. Kütüphaneden kitap alma sayımız nüfusumuza göre çok iyi” dedi.

“Amacımız insanlarda farkındalık oluşturmak. Bu nedenle bu sene 81.’sini kutladığımız Kütüphane Haftasını halkımızla iç içe kutlamak istiyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Kütüphane Müdürü Songül Kapusuz, “Herkes kitap okumayı sever belli bir zamana kadar. Sonra bazı nedenlerden dolayı bırakır. Biz bu alışkanlığın devamlığını sağlamak istiyoruz. Bunun içinde bugün emniyet personelimiz ile bir araya geldik” diye konuştu.

“Amacımız ve hedefimiz okuma alışkanlığını tabana yaymaktır” diyen Kapusuz, “Bu kapıdan içeri anne, baba ve çocukların birlikte girerek, kitap almaları en büyük özlemimiz” şeklinde konuştu.

İl Halk Kütüphanesi olarak hayata geçirdikleri ‘Konuşan kitaplık’ projesi hakkında da bilgi veren Kapusuz, “Şimdiye kadar engelli vatandaşlarımız için ya engelli asansörü, yada engelli WC’si yapılmış. Biz farklı bir çalışma yapalım dedik ve bu projeyi hayata geçirdik. Oluşturduğumuz yerde engelli vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz böylelikle unuttuğumuz bir kısmı sosyal hayata kazandıracağız.

Çankırı’da 5 bine yakın engelli vatandaşımızın olduğu ifade ediliyor, fakat onları sokaklarda göremiyoruz. Çünkü dışarı çıkmıyorlar. Artık engelli vatandaşlarımız aileleri ile birlikte rahatlıkla buraya gelerek kütüphanemizin zengin arşivinden yararlanacaklar. Böylelikle engelli vatandaşlarımızın da özgüveni artacak” dedi.

“Ülke olarak okuma oranı bakımından dünya kriterlerinin çok çok altındayız” diyen Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, “Bunu geliştirmek ve artırmak için ne yapmalıyız, bunun çalışmasını yapmalıyız. Çocukluğumuzda bizi ne yazık ki kütüphaneye götürmediler, doğrusu bizde götürmüyoruz. Halbuki okuma alışkanlığı küçük yaşta kazandırılmalıdır. Ne kadar çok okursanız hayata bakış açınız ve ufkunuz o kadar geniş olur.

Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde çok kitap okuyanlara ödül verildi. Bir ortaokul öğrencisinin 200 kitap okuması gerçekten bizleri çok gururlandırdı. Okur oranının daha da artırılması hem geleceğimiz için hem de ülkemiz için çok önemlidir” ifadelerine yer verdi.

Ardından polisler kitap okudu.

Türkiye’de İlk Kez Böyle Bir Proje Çankırı’da Yapılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin