Üç Aylar Ve Regaib Gecesi Hayırlara Vesile Olsun

featured
service

Hicri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilir. Kandil gecelerinden dördü bu aylardadır. Recep ayını ilk gecesi Regaib Gecesi, 27. gecesi Mirac Gecesi, Şaban ayının 15. gecesi Berat Gecesi ve Ramazan ayının 27. gecesi ise Kadir Gecesi’dir

Üç aylar; arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma aylarıdır. Peygamberimiz (SAV): “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım Ramazan ümmetimin ayıdır.” demiş. (Acluni, Keşfu’l Hafa 1/423) ve “Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a yetiştir” (Ahmet, 1/259) diye dua etmiştir.

Sözlükte; “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragibenin çoğulu olan Regaib kelimesi kameri aylardan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye isim olarak verilmiştir. Recep ayına 20 Nisan 2015 Pazartesi günü girilecektir. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib Gecesi, yani 23 Nisan Perşembe’yi 24 Nisan Cuma’ya bağlayan gecedir.

Bizler sorumluluk sahibi kullar olarak zerre miktarı hayrın ve şerrin Cenab-ı Hak tarafından değerlendirileceğinin bilinci içerisinde geçici dünya hayatında sevaba ihtiyacımızın olduğunu bildiğimiz ve yakinen inandığımız bir realitedir.

Bu özel zaman dilimlerini vesile kabul ederek günahlarımızın affı için, dualarımızın kabulü için Cenab-ı Hak (cc) ka yalvaralım. Gündüzünü oruçlu, gecesini Ümmeti Muhammed’in kurtuluşu için Cenab-ı Rabbül Alemine yönelerek göz yaşları içerisinde, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza namazı kılarak değerlendirelim. Büyüklerimizin hayır duasını almayı ihmal etmeyelim. Peygamberimiz (SAV)’in “Burnu sürtülsün”, Kimin Ya Rasulallah: “Anne ve babasının hayır duasını almayan evladın” ikabına maruz kalmamak için hayatta iseler ellerini öpüp, gönüllerini hoşnut ederek, vefat etti iseler ruhlarına Yasinler, Fatihalar okuyup hayır hasenatta bulunalım.

Bu duygularla; üç ayların ve ilk kandil gecesi Regaib Gecesi’nin İslam ümmetinin kurtuluşuna, kan ve gözyaşının dinmesine vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Çankırı’lı hemşehrilerimizin hassaten üç aylarını ve kandil gecesini tebrik ediyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.

Arslan Türk & Çankırı İl Müftüsü

Üç Aylar Ve Regaib Gecesi Hayırlara Vesile Olsun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin