Unutmadık, Unutturmayacağız

featured
service

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1’inci yıl dönümünde Türkiye’nin her noktasında olduğu gibi ilimiz Milli irade meydanında da etkinlik alanında toplanan binlerce vatandaş nöbet tuttu.

 

Çankırı Belediyesi tarafından organize edilen 15 Temmuz Cumartesi günkü programda Saat: 20.00’de Kucaklama taşından başlayan yürüyüş korteji Milli İrade Meydanına yürüdü. Ellerinde Bayraklarla yürüyen vatandaşlar FETÖ’yü ve onun yandaşlarını lanetlediler.

Yürüyüş sonrasında Milli İrade Meydanına gelen vatandaşlar, meydanı doldurdular.

Saat 21.00’de Milli İrade Meydanında başlayan ‘Vatan Nöbetine’ ilimiz Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşımızın okunması sonrasında Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

Gerçekleştirilen programda ilk konuşmayı Büyük Birlik Partisi Çankırı İl Başkanı Murat Çiftçi yaptı.

Çiftçi, ülkenin büyük bir tehlike atlattığı dile getirerek tehlikenin devam etiğini aktardı. Çiftçi sadece FETÖ değil tüm terör örgütlerine karşı ciddi mücadele yapılması gerektiğini ifade etti.

Sadet Partisi Çankırı İl Başkanı Ömer Uzun’da ülkenin o kara günleri bir daha yaşaması için şimdiden gerekli önlemleri alması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer bu hain girişim başarılı olsaydı bugün bu meydanlarda olamazdık. Ülkemiz 50 yıl geriye gidecekti” dedi.

“Tarihimizin en ağır ihaneti en çirkin satılmışlığın tarihi olarak asırlarca anılacaktır” diyerek konuşmasına başlayan AK Parti Çankırı İl Başkanı Celal Kaman, ” Aynı zamanda bu tarih olağanüstü bir direnişin, mücadelenin ve meydan okumanın da tarihi olmuştur.  Vatan haini kansızların rezilliği, siz vatansever halkımızın da zafer tarihidir. 15 Temmuz yeni Kurtuluş savaşının tarihidir. Yeni Çanakkale’dir, Yeni Sakarya’dır” dedi.

Kaman, “15 Temmuz gecesinin daha ilk dakikalarında bu kahraman meydanı hınca hınç dolduran, bayrağını kapıp tekbirlerle, salalar ve ezanlar eşliğinde;koşa koşa tarlasından, bahçesinden, köyünden mahallesinden ilçesinden bu meydana gelen siz değerli hemşehrilerime sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bildiğiniz gibi; Çankırı olarak bu kalleşlerin saldırılarıyla 11 evladımızı şehit verdik. Her birinin şehadeti,   vatan için bayrak için canlarını seve seve vermeleri asla unutulmayacak kahramanlık destanlarıdır.

Burada bir kez daha;  şehit düşen tüm vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sevenlerine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

“Çankırı’m Anadolu kadim medeniyetinin kadim şehri. Türk-İslam mayasının yoğrulduğu tekke, Türk-İslam medeniyetine her türlü katkıyı veren şehir” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı  İrfan Dinç, ” Tarih yapıcı bir şehir.  Nerede ülkemizin menfaatleri çıkarları söz konusuysa sadece Türkiye Cumhuriyetinin sınırları içerisinde değil.  Stratejik sınırlarımızda da var olan savaşan kan döken şehit olan gazi olan Çankırı’m bu büyük özelliğine 15 Temmuz gecesi bir kez daha şahit olduk. 2. kurtuluş harbinin ana karargahı Çankırı’dır” dedi

“Değerli kardeşlerim Çankırı’mızla iftihar ediyorum” diyen Dinç, ” Böylesi bir şehrin belediye başkanı olmaktan dolayı gurur duyuyorum.  Şehidiyle, şahadetiyle, gazisiyle övülen ve başkalarının da gıpta ettiği elzem şehirlerden bir tanesiyiz.  Biz bu medeniyete ciddi katkılar verdik ve tarihe ciddi notlar düştük.  Çünkü biz yaran kültürü ile yetiştik.

2. İstiklal Harbinin ana karargahı olan Çankırı’nın evlatları hain kalkışma girişiminin ilk dakikalarından itibaren 1 saat içerisinde 30 bin evladı ile bu meydanı doldurdu. İftihar ediyorum ve alkışlıyorum. Çankırı her şeyi hak ediyor fazlasıyla.

Tarihimiz bir darbeler ve isyanlar tarihidir. Bundan önceki darbeler hep devlete karşı ve devletin başındakilere karşı yapılmıştır. Ama 15 Temmuz direk millete karşı yapılmıştır. Oyun çok büyük.  FETÖ’nün direk hedefi bu aziz millettir. Ama milletimiz bunlara dersini vermiştir.  Bu yaşananlara karşı her zaman birlik ve beraber olmalıyız. Türkiye’yi parçalamak ve diz çöktürmek isteyenlere asla izin vermemeliyiz. Türkiye mazlumların umudu zalimlerin kabusudur” dedi.

Dinç konuşmasının sonunda ise, “O kabus dolu günü unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bu yaşananları gelecek kuşaklara öğretmek zorundayız” dedi.

 “Yalnız 15 Temmuz şehitleri değil Çanakkale şehitleri, Kore şehitleri, Kars’ta Alalhuekber dağlarında 90 bin şehidimiz ve yiğit gazilerimize buradan selam olsun” diyerek sözlerine başlayan Milletvekili Hüseyin Filiz, ” 15 Temmuz’u neden hatırlayalım? Bu bir dış güçlerin Türkiye üzerindeki parselasyon ve imar planıydı bizim karşımızda FETÖ değil bizim karşımızda Amerika, Avrupa vardı. Siz aziz milletimiz Amerika ile çarpıştınız, Avrupa’yla çarpıştınız FETÖ sadece taşerondu. Hiçbir zaman bunu unutmayacağız. FETÖ’ya karşı Rehavet olmasın diye toplandınız. FETÖ’ya karşı rehavet devlete ihanettir. FETÖ’ya karşı rehavet millete ihanettir. FETÖ’ya karşı rehavet şehitlere ihanettir” dedi.

Adaletin mutlaka tecelli edeceğini dile getiren Filiz, “Diyorsunuz ki sayın vekilim elini kolunu sallayarak gezenler ne olacak. Hani adalette avukatların, hakimlerin odasına girdiğiniz zaman bir kantar var biliyor musunuz. Her zaman şunu söylüyoruz kantar var tartı var. Her şeyin bir vakti var sabredin görün. Geliyorlar meclise diyorlar ki falanca elini kolunu sallıyorsa benim kocam neden içeride. Emin olun zorlanıyoruz” dedi.

“Hiçbir zaman FETÖ’ye karşı rehavet göstermeyeceğiz” diyen Filiz, ” Bizim için yalnız PKK, yalnız FETÖ düşmanımız değil bizim için FETÖ’yü masum gösterenler FETÖ’ya kucak açanlar onlarda hainlik ediyor. Çünkü mağdur edebiyatı yapıyorlar. Hiçbir mağdur şehit ailesi kadar mağdur değil. Bazı basın organları merkeze mağdurları yerleştiriyor. Merkeze şehitlerimizi yerleştireceğiz gözümüzün önüne şehitlerimizi getireceğiz, şehit yakınlarımızı getireceğiz. Cumhurbaşkanımız devamlı şehitlerimiz ile ilgili külliyede programlar yapıyor. O 249 şehidimiz olmasaydı biz elimizi sallayarak bu topraklarda dolaşamayacaktık. Onun için mağdur edebiyatı yapanlara şunu söylemek istiyorum hiçbiriniz şehit ailelerinin çektiği acıyı çekmediniz. Ama yanlışlık olabilir sıyrılmış olanlar olabilir. Yanlış hesap Bağdat’tan dönüyor. Zaten adalet mekanizması işliyor. Başbakanımız her zaman şunu söylüyor ‘Son FETÖ’cü kalana kadar bu mücadele devam edecek’ bunu unutmayın. Vakit var zaman var sabredin. Ümitsizliğe kapılmayın yeise kapılmayın. Ne yapalım kaderimiz bu demeyin. Şair ne diyor sakın kader deme kaderin üzerinde kader vardır göklerden inen bir karar vardır imkanların gittiği yerde iman vardır derdin ne kadar çok olursa olsun derdinden büyük Allah vardır” dedi.

Filiz konuşmasının sonunda ise, “Şehitlerimizin intikamı misliyle alınacak bizi bu topraklardan silip süpürmek istiyorlar yada bizi bu topraklara gömmek istiyorlar ondan sonra ay yıldızlı bayrağımız yerine kendi bayraklarını asmak istiyorlar. Bizlerde uyanık olacağız 15 Temmuz geçeli 1 sene oldu olayları takip edelim. Yanlışlık yapan öz evladımız olsa babamızın oğlu olsa yakasından yapışacağız yapışmakta aziz milletimin görevi. Biz milletimizin emrindeyiz sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızla beraber milletimizin başını öne eğecek hiçbir hareket yapmaz başınız dik olsun, alnınız açık olsun, yüreğiniz mangal gibi olsun sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın arkasında durun.” dedi.

Yaşanan o günleri anlatarak konuşmasına başlayan milletvekili M. Emin Akbaşoğlu ise, “Aynı bu saatlerdi. Geçen sene yatsı ezanını duyduk Ahmet Yesevi caminde yatsı namazını kıldıktan sonra istirahata çekilip ertesi gün il başkanlığımızın danışma toplantımızı planlarken danışmanımızın caminin içine koşarak gelerek İstanbul boğazını tanklar tutmuş f16 lar Ankara’da alçak uçuş yapıyormuş bilgisini verdikten sonra darbe girişimini haber aldığımızda il başkanımız belediye başkanımız milletvekilimiz siyasi parti temsilcileri stk’lar vatandaşlarımız ile birlikte sayın başbakanımızın bu bir darbe girişimidir bu püskürtülmelidir çağrısını duyduktan sonra parti binamızın önünde saat 11.30 da ilk basın açıklamamızı yaptık. Türkiye’yi 50 sene geriye götürecek anayasaya göre suç olacak bu hainliği hep beraber püskürtülmesi için hep beraber irademizi ortaya koyduk.

Burada bir itfaiye aracının üzerinde bu meydanda 30 bin insanla o işgal girişimine hep birlikte siyasileriyle vatandaşlarıyla hep beraber karşı geldik. Çankırı nasıl durursa Türkiye öyle durur demiştik. 11 şehidimiz 250 şehidimizin arasında vatan millet hususunda hassasiyetini canları ve kanlarıyla bütün dünyaya duyurduğu en büyük belgedir. O şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine burada tekrar sizlerleyiz. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize minnettarız. Allah sizlerden razı olsun.

Hainlere 15 Temmuzda en büyük dersi bu aziz milletimiz verdi.

Aziz milletimizle yapmamız gereken 3 şey var. Çankırı her yönden hizmetlerin en iyisini vermek. İkincisi Türkiye’nin büyük Türkiye olması noktasında en büyük hedeflere yürümeye devam edeceğiz. 3. Adım ise bölgesel ve küresel bir güç olarak mazlumun umudu olan Türkiye’yi hep beraber en ileriye taşımak.” dedi.

“Bizim milletimiz kadim bir millettir” diyerek sözlerine başlayan Vali Hamdi Bilge Aktaş, ” Tarihteki en eski yapıya, yerleşimlere sahip milletlerden birisidir. Öyle ki Orta Asya’ya dayanan belki daha da önce başka yerlere dayanan tarihimiz var. Ve bu tarih birçok savaşla, kahramanlık hikayeleriyle doludur. Çok yerde çarpışmışız çoğunlukla başarmışız yenmişiz. Gittiğimiz yerde hükümranlık kurmuşuz. En son da Anadolu’da. Ancak belki ilk defa böylesine bir ihanete maruz kalmışız. İşin acısı ne biliyor musunuz. Evin çocuğu tarafından sırtımızdan hançerlenmeye çalışıldık. Kendi kardeşimiz olarak bildiğimiz, bağrımıza bastığımız, okullarında çocuklarımızı okuttuğumuz, yardım ettiğimiz bu kişiler tarafından hançerlenmeye çalışıldık. İşte bize koyan bu. Bu adamlar bu millettin verdiği vergilerle alınan silahları bu millete doğrulttular ve acımadan da tetiğe bastılar. Size bir örnek vermek istiyorum. İran devrimini bilir misiniz. Ben 55 yaşındayım ve çok iyi hatırlıyorum. 1979 yılında şahın dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olduğunu biliyor musunuz. Ve kendisine son derece bağlı, ölümüne bağlı bir ordu. İran halkı o zamanki yurt dışında olan liderli rahmetli Humeyni için ve bağımsızlıklarına kavuşabilmek için bu şahtan kurtulabilmek için bu ordunun üzerine halk olarak yürüdüler ve ellerinde bir tane sopa dahi yoktu. Ve şahın ordusu da çok büyük silahlarla mücehhezdi. Biliyor musunuz bir tane dahi kurşun dahi atılmadan o şahın ordusu milletine bu silahı sıkamadı ve teslim oldu. İran devrimi kurşun atmadan gerçekleştirdi. Yönetimi ele geçirdi. Bu şerefsizlerde Allah adına, İslam adına çalışıyoruz dediler ve kardeşlerini sırtından hançerlemeye çalıştılar. Çok şükür Allah onlara fırsat vermedi, milletimiz onlara fırsat vermedi, milletimiz onlara fırsat vermedi, bugün bu noktadayız. Krizi fırsata çevirmek diye bir tabir vardır. Biz bu krizi inşallah fırsata çevireceğiz. Biz bir olacağız, diri olacağız, birlik olacağız, bu hainlere fırsat vermeyeceğiz. Lütfen her türlü siyaseti her türlü mezhep ve meşrep anlayışını bir kenara bırakacağız, halkımızın yüzde 99 olarak bir arada olacağız ve bu şerefsizlere fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çankırılı gazimiz Erdal Ambarcı 15 Temmuz gecesi yaşananları alanı dolduran vatandaşlara anlattı. Şehit Ömer Halis Demir’in şehadetinin de canlandırıldığı programda şiirler okundu ve Kur’an tilaveti yapıldı. 15 Temmuz sinevizyon gösterisi sunuldu.

Kaynak:Bizim Çankırı

Unutmadık, Unutturmayacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin