Vali Özcan: Proje hazırlayacağız

featured
service

Erasmus+ Programı 2015 Teklif Çağrısı Kapsamında Bilgilendirme Toplantısı dün Valilik Birlik Salonunda Vali Vahdettin Özcan Başkanlığında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Toplantıya Vali Vahdettin Özcan’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Zafer Engin, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Kaymakamlar ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı. Programın gündeminde ise Erasmus+ programı genel tanıtımı yapıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Vali Vahdettin Özcan, 4 yıl önce göreve geldiğinde AB projeleri konusunda istenilen seviyede olmadıklarını belirterek “ 4 yıllık süreçte AB Projelerinde büyük bir ivme yakalayarak 2013 yılında zirveyi yakaladık. 2014 yılında ise istediğimiz gibi gitmedi.” dedi.

Kaymakamlara ve Milli Eğitim Müdürlerine seslenen Vali Vahdettin Özcan “İlçelerimizden projeler bekliyoruz, sizlere not verirken birinci önceliğim AB projeleridir bunu bilesiniz. AB Projeleri hazırlama konusunda Çankırı’nın zemini iyi fakat sizlerden de katkı bekliyoruz.

Artık Klasik İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürleri yok. Modern devletlerde projesiz iş yok, bizde proje hazırlayacağız. Ilgaz’a Bakanlık adına Telesiyej yaptırıyoruz bunların hepsi proje ile oluyor.” şeklinde konuştu.

Çankırı Valiliği AB Projeler Koordinasyon Birim Sorumlusu İsmail Karadana ise hazırladığı Erasmus+ teklif çağrısı sunumunu gerçekleştirdi.

Karadana yaptığı sunumda “Erasmus denildiğinde eskiden akıllara üniversite öğrencilerine yönelik projeler akla gelirken, artık bunun kapsamını genişlettiler. Erasmus+ programı biraz daha geniş kapsamlı.” dedi.

Projeler hakkında bilgi veren Karadana “Öğretmenlerimizi projeler kapsamında yurtdışına göndererek orada eğitim vermelerini, aynı zamanda yurtdışında görev yapan öğretmenleri de Türkiye’de eğitim vermelerini sağlıyoruz.” dedi.

Projelerin çeşitliliğine göre bazı projelerde kurumsal başvuru yapabilirken, bazı projelerde ise kişisel başvuruların alındığını ve bir tıkla bile başvuru yapılabileceğini vurgulayan Karadana “Gençlik Değişimi programlarımız var, bu programlara 13-30 yaş grubundaki vatandaşlarımız 5 ile 21 gün süreyle yurtdışına çıkabiliyor.” dedi. Kurum olarak akredite çalışmalarını da yürüttüklerine değinen Karadana bu çalışmada büyük mesafe kaydettiklerini ifade etti.

Kaliteli projelerinin hazırlanması gerektiğinin altını çizen Karadana “2014 yılında 1 milyar lira destek alırken, 2015 yılında 11 eğitim programının 5 tanesini tamamladık. Aynı zamanda 244 okul personeline eğitim programı gerçekleştirdik. Bu yıl daha çok proje yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Vali Özcan: Proje hazırlayacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin