Vali Özcan “Yaran Nasihati’nin tüm insanlığa bir yaşam felsefesi olarak örnek olmasını umuyorum”

featured
service

Vali Vahdettin Özcan, 29. Ahilik Haftası kutlama mesajı yayınladı.

Vali Özcan mesajında; “Kıymetli Çankırılı hemşehrilerim, Anadolu’daki varlığını bin yıldır devam ettiren ve sonsuza kadar da sürdürecek olan, bu topraklarda kardeşlik ve hoşgörü iklimini en güzel şekilde tesis etmiş Yüce Türk Milletinin köklü geleneklerinden biri olarak bugünlere kadar ulaşan Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları’nın 29’uncusunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Mertlik, cömertlik ve dürüstlük anlayışını bünyesinde toplayan, asırlar boyu milli birliğimizin, toplumsal dirlik ve düzenimizin güç kaynağı olan Ahilik; sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda güzel ahlakı, sosyal yardımlaşmayı, sevgi ve saygıyı ilke edinerek din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeden herkese eşit imkânlar sunan bir anlayışın sembolüdür.

Toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli rol oynayan Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran Veli’nin aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkeleri, günümüz esnaf ve sanatkârları için de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Ahilik Duası’nda da ifade edildiği üzere;

         “…inançta dayanıklılık, doğru yolda olgunluk, günahlarımıza bağışlanma, dilde açıklık, sözde düzgünlük, işte kuvvet, çalışmada dikkat, mal ve azıkta bolluk…” niyaz ediyor, “eline, beline, diline hâkim ol, harama bakma, haram yeme, haram içme, doğru, sabırlı, dayanıklı ol, yalan söyleme, büyüklerinden önce söze başlama, kimseyi kandırma, kanaatkâr ol, dünya malına tamah etme, yanlış ölçme, eksik tartma, alnın, kalbin ve kapın daima açık olsun, kuvvetli ve üstün durumda affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına ikram edecek kadar cömert ol!” dizelerinden oluşan Yaran Nasihati’nin tüm insanlığa bir yaşam felsefesi olarak örnek olmasını umuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle,  “29. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları”nın tüm Çankırı esnafı, Yaranları ve halkına hayırlı olmasını diliyor, bu kıymetli kültürümüzü yaşamaya ve yaşatmaya gayret gösteren tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Vahdettin ÖZCAN

Çankırı Valisi

Kaynak:Bizim Çankırı

Vali Özcan “Yaran Nasihati’nin tüm insanlığa bir yaşam felsefesi olarak örnek olmasını umuyorum”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin