Yaren musikisi, Ankara oyun havalarına yenilmeyecek

featured
service

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi kaybolmaya yüz tutan Yaran müziklerini albümde toplandı.

ÇKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde basın mensupları ile buluşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Çayır, Yaren Müzikleri albümünü tanıttı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Çayır, Yaran müziklerinin ilk kez Çankırı Tanıtım günlerinde İstanbul’da Çankırılılarla buluştuğunu ve satışlarının devam ettiğini belirterek “Yaren geceleri ile asırladır yaşayan Çankırı’ya has musiki geleneği zaman içerisinde değişik erozyonlara uğramıştı. Kültüre ve geleneğe özgü yaşayabilmesi, gelecek kuşaklara aktarılması için bir derleme çalışması yaptık. Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak öncelikle uzun yıllar yaranlarda sazendelik yapmış, bu kültüre katkısı bulunan başta Zeki Babadağ, Metin Gül, Mehmet Bayraktar ve diğerleri ile arşiv taraması yaptık. 7-8 ilçede yaren gecelerine katıldık. Onlar, bu kültürü yıllarca taşıyordu. Hangi türküler değişmiş, ne gibi dönüşüme uğramış, bunu çıkardık. Bu türküleri Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Ekim ile günümüze uygun ama gelenekten kopmamak kaydıyla yeniden derledik. Bu türkülerin bir bölümünü profesyonel stüdyo ortamında albümde topladık. Notası olmayan anonim parçaları notaya aldık. Albümde 12 eser var. Bunlarla sınırlı kalmayacağız. Elimizde daha düzenlenmeyi bekleyen eserlerimiz var. Bütün yaran müziklerini düzenleyip yok olmaktan kurtarmak istiyoruz” dedi.

Örnek teşkil edecek çalışmalarına devam edeceklerini belirten Çayır, Yaren Gecelerinde geleneğin özünde ne varsa bire bir yaşatmak için sazendelerimiz ile çalışmalar yapmaya hazırız. Biz kültürümüzü, geleneğin özünü, Yaren Gecelerinde Yaren musikisinin yerini almaya çalışan Ankara oyun havalarına bırakmak istemiyoruz. Geleneksel türkü kültürü kayıp olmaması için çalışacağız.” dedi.

Vali Vahdettin Özcan ve ÇKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’a destekleri dolayısıyla teşekkür eden Çayır, “Albümlerin hazırlaması aşamasında destek sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Albümlerimizi ÇKÜ aracılığıyla temin edebilirisiniz” dedi.

DSC_0005

Yaren musikisi, Ankara oyun havalarına yenilmeyecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin