Yaşanabilir Çevre İçin Belediye ve Öğrenci İş Birliği

featured
service

Belediye ve Öğrenci İş Birliği

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmayı hedefleyen Çankırı Belediyesi, doğaya ve çevreye saygılı nesillerin yetişmesi için öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor.

Belediye Başkanı İrfan Dinç’in talimatı ile belediye çevre mühendisleri tarafından Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi’nde yapılan eğitim ve bilgilendirme toplantısında lise öğrencilerine bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararlar, toplanma yöntemleri, insan sağlığına olumsuz etkileri, toplanmasının ardından geri dönüşüme nasıl kazandırılacağı hakkında bilgiler verildi. Görsel sunum eşliğinde yapılan anlatımda; bilinçsizce lavabodan dökülen 1 litre kullanılmış bitkisel atık yağın 1 milyon litre içme suyunu nasıl kullanılamaz hale getirdiğine ilişkin örnekleri öğrenciler dikkatle izledi. Eğitim sonunda lise öğrencileri, öğrendikleri bilgiler doğrultusunda belediye ile iş birliği halinde çalışacak.

Öğrenciler, Bitkisel Atık Yağ Toplamada Aracı Olacak

Çankırı Belediyesi, bitkisel atık yağları toplamada ailelere öğrenciler aracılığı ile ulaşacak. Konu ile ilgili bilgilendirilen öğrenciler, ailelerini de bilgilendirdikten sonra her öğrenci beş aileye daha duyuracak. Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi’nde oluşturulacak toplama noktalarında ailelerden gelen bitkisel atık yağlar, atık yağ toplama bidonlarında biriktirilecek. Atık yağ toplama bidonları, okul binası içinde okul yönetimi tarafından belirlenen ve öğrenci, öğretmen ile velilerin kolaylıkla ulaşabilecekleri yerlere konulacak. Atık yağ depolama bidonlarının dolması halinde okul yönetimi tarafından Belediye yetkililerine haber verilerek biriktirilen yağlar alınacak. Başlatılan uygulama ile Belediye, bitkisel atık yağ toplama hakkında bilinç oluştururken çevre ve insan sağlığını korumayı da hedefliyor.

 

Yaşanabilir Çevre İçin Belediye ve Öğrenci İş Birliği

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin