Yazıcı: Bizim varlığımız sizlerle anlamlıdır

featured
service

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 96. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sabah saat 09.00’da Anıt alanına çelenk sunup Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program saat 10.00’da Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu’nda devam etti.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı açılış konuşması yaparak “Bağımsızlığı karakter edinmiş, ezelden beri hür yaşamış ve gelecekte de hür yaşama azim ve iradesinde olan necip milletimizin, Atatürk’ün önderliğinde tutkuya dönüşen istiklal mücadelesinin en önemli kararlarından birisi olan TBMM’nin açılışının 96. yıl dönümünü hep birlikte, bir defa daha huzur ve coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisinde hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bağımsızlık mücadelemizin başarıya ulaşmasını sağlamak için, tek çözüm yolunun milletin azim ve kararını, milletin egemenliğini, milletin iradesini dikkate alarak yeni kurulacak Türk Devleti’nin milli egemenlik, milli irade gibi esaslara dayanmasının gerekliliğine ve zaruretine inanan Atatürk; Amasya Genelgesi ile ilan olunan “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” ilkesinden hareketle Erzurum ve Sivas Kongrelerini düzenlemiş ve bu temel ilke, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin ve yeni Türk Devleti’nin temelini teşkil etmiştir.

Millet, kendisini oluşturan bireylerin toplamından farklı olarak onların birleşip kaynaşmasından oluşmuş ve ortaya çıkmış, bağımsız bir kişiliği olan en gelişmiş toplum düzenidir. Egemenlik ise milletin genel iradesidir. Bu irade, üstün güç ve iktidar olarak millete aittir.

Milli Egemenlik iç görünüşü itibariyle, milletin kendi kendini idare etmesi, kendine hükümet edecek heyeti seçmesi, demokratik rejimi, yani egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu; dış görünüşü ile de milletin özgür ve bağımsız yaşamasını, milletin bütünlüğünü ve birliğini ifade eder.

Milli Egemenlik, milletin bölünmez iradesidir. Bu nedenledir ki; egemenliğin bir şahsa veya zümreye ait olması ile milli egemenlik asla bağdaşmaz. Çünkü milletin dâhil edilmediği ve katılmadığı kararların, milletin kişiliğini ve iradesini hiçe saymak anlamına geleceği bir gerçektir. Bu nedenledir ki; hürriyet, eşitlik ve adaletin dayanak noktası da milli egemenliktir.

İstanbul ve Çanakkale Boğazları Anadolu’nun bağrında gerdanlık gibi durduğu için, Kızılırmak, Seyhan, Dicle, Fırat ve diğerleri Türkiye’m nağmeleriyle aktığı için, Karadeniz, sevda türküleriyle çırpındığı için, Ege ve Akdeniz Bayrağımıza selam durduğu içindir ki; milli birliğimize ve bağımsızlığımıza kast eden düşmanlar geçmişte olmuş, şimdi de vardır ve gelecekte de olacaktır. Ancak düşmanlar ve işbirlikçilerinin, geçmişte Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da tecrübe ettikleri milletimizin iman ve iradesini, yeniden tecrübe etme gayretine girmeleri halinde, milletimizin iman ve topyekûn iradesini karşılarında bulacaklardır. Bizler de bu iman ve iradeye sahip nesiller yetiştirmenin azmi ve gayreti içerisindeyiz.

Sevgili Öğrenciler, Milletin iradesinin kurumsallaşması için açılan TBMM’nin açıldığı günün Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmesi oldukça anlamlıdır. Çünkü sizler, milletimizin gurur kaynağı, sevinci ve umudusunuz. Bizim varlığımız sizlerle anlamlıdır. Sizler vatan toprağının en manidar ve en güzel çiçeklerisiniz. Bizim çabamız ise hep çiçekler kadar güzel ve güleç kalmanızı sağlamaktır. Bu coşku ve bu sevinç yüreğinizden hiç eksik olmasın. Sizlere gülmeyi ve sevinmeyi hak ettiren bir ecdadın torunları olduğunuzu asla unutmayın. Her gününüzün 23 Nisan kadar coşkulu, gözünüzün, gönlünüzün ve geleceğinizin daha da aydın olması dileği ile saygılar sunarım. Bugün bahçesinde coşkuyla kutlayacağımız Ulusa Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı takiben farklı bir sevinç ve mutluluğu da birlikte yaşamak için de buradayız. Çünkü tören bitiminde okulumuzun açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Açılış konuşması sonrasında, Halter gurubu, halk oyunları ekibi ve Müzik korosu gösterilerini sundu. Öğrencilerden Emirhan Özler ve Beyza Efe şiir okudu. Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü Jimnastik ekibi tarafından jimnastik gösterimi izlendi. ‘Bir bayrak rüzgar bekliyor’ şiirinin öğrenciler tarafından seslendirilmesi ve büyük Türk bayrağının açılması ile tören sona erdi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Yazıcı: Bizim varlığımız sizlerle anlamlıdır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin