ADALET, doğa ile iç içe

featured
service

Çankırı Adalet Sarayı arkasında düzenlenen etkinlik ve dinlenme bahçeleri tamamlandı. Gazetecilerle birlikte alanı gezen Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya açılışın Cuma günü saat 14.30’da yapılacağını duyurdu.

Bu alanın atıl durumda olduğunu aktaran Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, “Adliyede çalışan personelin stresten uzak olması ve boş vakitlerini toprakla uğraşarak geçirmeleri için ‘Yargı Şehitleri’, ‘Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz‘ ve ‘Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun‘un isimlerini taşıdığı etkinlik ve dinlenme bahçeleri kurduk” dedi.

Başsavcı Kaya basın mensuplarına yaptığı açıklamada, projenin Türkiye‘de bir ilk ve örnek olduğuna dikkat çekti.  Kaya, hakim, savcı ve adalet personelinin stresten uzak kalmalarını istediklerini ifade ederek, “Türkiye’de ilk bir proje uygulaması yapıyoruz yargıda, hakim ve savcılarımız ile adalet personelimizin stresli ortamlardan uzak kalmalarını sağlamaya yönelik adliyemizin arka bahçesini böyle bir park haline getirdik. Onlarla hobi bahçesi ve etkinlik bahçesi diyebileceğimiz bir alan oluşturduk. Bir kısmını da onların hafta sonlarını piknik alanı, dinlenme alanı olarak kullanacakları bir alan yaptık. Bu alanların isimlerini de şehitlerimizi unutmayacağımızı göstermek amacıyla yargı şehitlerimizin ismini koyduk. Etkinlik alanımızın ismini şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz etkinlik bahçesi, dinlenme bahçesi olarak düşündüğümüz bu alanı da şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun dinlenme bahçesi olarak koyduk. Onların isimlerini de unutmamak adına güzel bir çalışma oldu.” dedi.

Her hakim ve savcının kendilerine ait alanlarda, istedikleri meyve ve sebzeleri yetiştirdiğini belirten Başsavcı Kaya, “Buradaki amacımız, hakim ve savcılarımızın çok stresli bir mesleği var. Onları bu ortamdan uzaklaştırmak için, onlara küçük alanlar tahsis ederek toprakla iştikal etmelerini istedik. Onlara tahsis etmiş olduğumuz alanda kendi çaplarında domates, salatalık, biber, marul, maydanoz gibi ürünlerimizi yetiştirerek daha relaks olmalarını toprakla buluşmalarını sağladık.” ifadelerini kullandı.

Başsavcı Kaya, dinlenme bahçesi hakkında da bilgi vererek, “Dinlenme bahçesi alanında da kamelyalarımız, havuzumuz, Osmanlı çeşmemiz, barbekümüz ve hafta sonuna yönelik burada piknik yapmalarını sağlamak içinde bir oyun parkı hazırladık. Arkadaşlarımız mesai haricinde zamanlarını da değerlendirmiş oluyorlar.

Çankırı gibi imkanları sınırlı olan yerlerde bu tür faaliyetler önem arz ediyor. Sadece hakim ve savcılarımız değil, adalet personelimiz de bu alandan faydalanıyor. Mesai saatleri dışında çalıştıkları amirleri ile birlikte resmiyetten biraz daha uzak, onlarla kaynaşmayı birlikte olmayı sağladık. Onlar da çok mutlular. Tarla işlerinde paylaşmayı da öğreniyorlar.

 Hafta sonunda çocuklarımız ile birlikte buraya geliyoruz. Onların sebzelerden, çileklerden koparmalarını görmek beni çok mutlu ediyor. Adliye binası olan illerde böyle bir proje ilk. İnşallah örnek oluruz. Çok faydalı olacağını düşünüyorum. Biz bunu yaptık becerdik. Diğer arkadaşlarımızın da yapabileceklerini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

ADALET, doğa ile iç içe

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin