Başkentte Çankırı rüzgarı esiyor

featured
service

İlimizin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı 4 gün sürecek olan ‘Çankırı Tanıtım Günleri’ Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde dün başladı.

Açılışa TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz’in yanı sıra çok sayıda milletvekili, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlki 2013 yılında gerçekleştirilen Çankırı Tanıtım Günleri Ankara ayağının 2.’si dün Ankara B.B. Mehter Takımı’nın gösterisi ile başladı.

Çankırı Ahi Yaran Meclisi, Çankırı Karatekin Üniversitesi geçmişten günümüze Türk giysileri ve Kurşunlu İlçesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri sonrasında açılış konuşmalarına geçildi.

İlk olarak tertip komitesi başkanı olarak söz alan Milletvekili Hüseyin Filiz, “Çankırı Ankara’da gücünü ve değerlerini bir daha hissettirmeye geldi. Programın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“Çankırı Türkiye’nin kara kutusudur” diyen Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Çankırı’mız Anadolu’nun özel bir kentidir. Çankırı geçmişte de vardı, Kurtuluş Savaşı’nda da vardı. Bugün de Doğu ve G. Doğu Anadolu’da vatanın birliği için var.” diye konuştu.

Başkan Dinç, “Çankırı üzerindeki brandayı yırtıyor. Çankırı tanınmayı ve tanıtılmayı en fazla hisseden il dir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 1 milyon Çankırılının olduğu söyleyerek konuşmasına başlayan Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Akbaşoğlu, “Çankırı deyince akla ahilik ve yaran gelir. Ahilik ve yaran dostluk ve kardeşlik demektir. Bugünde bunu burada görüyoruz. Çankırı Türkiye’nin mayasıdır.” açıklamasında bulundu.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da Ankara’da tanıtım günlerinin ilkini 2013 yılında gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “ Bu ikincisidir. İstanbul’da da 2012 yılında Feshanede tanıtım  günlerini yaptık 2. Sini 2014 yılında yaptık. Allah nasip ederse bu yıl eylül ayında İstanbul’da İstanbulluların misafiri olacağız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Eski Türkiye’de Çankırı unutulmuştu” diyerek konuşmasına başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Çankırı’ya yatırım yapmak boynumuzun borcudur ve bizde  4 milyar TL lik yatırım yaptık. Ben Çankırı’nın 3. Vekiliyim.  Çankırı insanı yiğit ve merttir. Ne yapılsa azdır.” şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu, “Çankırı’ya güldürcekten güldür güldür su getirdik. Bundan sonra da yatırımlarımız sürecek” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de Çankırı’da OSB’de 3 bin kişinin çalışacağını ve Çankırı’ya yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Tanıtım günlerini düzenleyenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan TBMM Başkanı İsmail Kahraman çocukluğunu Karabük ilinde geçirdiğini ve Çankırı ile yakın bir gönül bağının olduğunu aktararak, Çankırı’nın zengin bir tarih ve kültüre sahip olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi ve stantlar tek tek gezildi.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Başkentte Çankırı rüzgarı esiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin