Çanakkale Zaferinin 100. Yılı ve Şehitleri Anma Günü Mesajları

featured
service

Vali Vahdettin Özcan’ın Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü ve Şehitler Günü Kutlama Mesajı

18 Mart Şehitler Günü’nü ve bu tarihe ”Şehitler Günü” adını veren Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünü, haklı bir gurur içinde idrak etmekteyiz.

Çanakkale direnişi; ayağa kalkan millet iradesinin, birlikte yaşama kararlılığı vebağımsız yaşama ülküsünün tezahürüdür. Çanakkale harbine katılan Yüce Türk milletinin kıymetli evlatları kader birliği ederekaynı safta dua etmiş, birbirinin umudu olmuş ve vatanın selameti uğruna tek ulus, tek devlet, tek dil ve tek bayrak için şehit olmuştur. Hiç şüphesiz bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan sevgisi ve özgürlük tutkusu bulunmaktadır.

Bu anlamda, Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un;

“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın.” dizeleri ile vurguladığı üzere şehitlerimizin vatan topraklarının korunmasında verdiği olağanüstü mücadele ve fedakârlıkanlayışı tarihe sığmayacak kadar büyüktür.

Kurtuluş Savaşı’nın meşalesinin tutuştuğu ve İstiklal Harbi’nin önsözü olaraktabir edilen Çanakkale Deniz Zaferi, aynı zamanda dönemin ezilmiş, sömürge haline getirilmiş milletleri için de yeni bir umut ışığı olmuş ve adeta tarihin seyrine yeni ufuklar kazandırmıştır.

Tarihe altın harflerle yazılmış bu anlamlı gün vesilesiyle, gazilerimize sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir hayat dilerken, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü müdafaa uğrunda şehit düşen, ‘vatan ebedi şan ve şeref bulsun’ diyerek can veren, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Vahdettin Özcan=>Çankırı Valisi

Çankırı Baro Başkanlığı Çanakkale Zaferi Açıklaması

Zafere ve Öldürmeye alışkın olanların ayak sesleri duyuldu önce Çanakkale de, Özgürlüğümüzü, Geleceğimizi, Onurumuzu, Hayallerimizi ve Hayatlarımızı istediler. Fakat hayatlarında, hayatlarından daha değerli olan vatan sevgisi dolu Türk Askeri karşısında hezimete uğradılar 100 yıl önce bu gün Çanakkale de. Yüzbinlerce gencecik insanı şehit verdik. Belki gençlikleri ölümden korktu ama kendileri ölümden korkmadı bu insanların. Bu gün aramıza ayrılık tohumları atılmaya çalışılan insanlarımızın tamamı, vatan toprağı için adeta ‘ölüm sevgisinde’ buluştu bu zaferde. Bu zaferin 100. Yılında tekrar tekrar okuyalım Çanakkale’yi, Sevr’i, Kurtuluş savaşını ama hatırlamak içim değil, UNUTMAMAK için!

Başta Gazi Mustafa Kemal ve Silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Av. Erkan Köroğlu=>Çankırı Baro Başkanı & İstanbul Tahkim Merkezi GK Üyesi

Başkan Dinç’ten 100. Yılında 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Mesajı

Belediye Başkanı İrfan Dinç, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümü münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Çanakkale’de tarihin yeniden yazıldığını ifade eden Dinç, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Toprak, namus, vatan uğruna Allah edaları ile göğsünü siper eden aziz şehitlerimizin yegâne mirasıdır Çanakkale. Sarsılmaz imanları ile Allah davasıdır, dünya tarihini değiştiren azmin mücadelesidir, eşi benzeri olmayan asırlık bir destandır, yaşanmamış onca güzel düşlere meydan okurcasına gözlerini kırpmadan ölüme gitmektir gencecik bedeni ile… Bir olma zamanıdır Çanakkale, kendilerini öldürmeye gelenlere kucak açmak, toprağı kanın ile sulayıp bir bayrağa alını çalmak ve Kelime-i Şahadet getirip tatlı bir tebessümle Azrail’e bakmaktır Çanakkale…

Bir asır önce yeniden dirilişin adı Çanakkale ruhunun hepimizin içinde yaşaması duyguları ile kısacık ömürlerine dünya tarihinin kocaman mücadelesini sığdırmış eşsiz kahramanlarımızın huzurunda minnet ve şükran ile eğiliyorum. “Ruhları şad olsun.”

Çankırı Belediye Başkanı=>İrfan Dinç

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’den Çanakkale Zaferi Ve Şehitlerimizi Anma Mesajı

Bu Topraklar İçin Toprağa Düşmüş Asker.

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri de Çanakkale Savaşı’dır. Tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk milletinin destanı ve kahramanlık öyküsüdür. “Milletimizin, zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile topyekûn direnişinin gerçek bir destanıdır.

Çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan, insan selini andıran ordular, milletimizin üstüne yürümüş, Mehmetçiğin göğsüne bomba ve mermi yağdırmıştır. Kahraman ecdadımız, bu öldürücü silahların tehdidine karşı iman dolu göğsünü siper etmiş, bir gül bahçesine girercesine din ve vatan uğruna şehit olmayı şeref bilmiştir.

Çanakkale Savaşı, Yüce Rabbimizin” Size karşı savaş açanlara, Allah yolunda savaşın” emrine uyarak, cepheye atılan kahraman ecdadımızın destanıdır. Bu destan; Türk’ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini aynı zamanda centilmenliğini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemlidir. Bu destanın her satırında; isimsiz kahramanlar ve insanlık onuru vardır.

Onlar, Çanakkale Zaferi’ni elde etmekle, sadece bir zafer değil, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamını da sağlamışlardır.

Bu kapsamda bizlere düşen görev; şehitlerimizin aziz emaneti olan ülkemizi korumak, maddi ve manevi bütün değerlerimizi daha yükseğe taşımak için çalışmak ve üretmeye devam etmektir.

Övgülerin en güzeline layık olan Çanakkale Şehitlerimizi; rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun!

Hüseyin Filiz=>Çankırı Milletvekili & Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi

Çankırı Ticaret Borsası Başkanlığı Çanakkale Deniz Zaferi 100.Yıl Dönümü Kutlama Mesajı

Çanakkale Savaşları, milletimizin zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğu büyük bir mücadeledir. Türk’ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini aynı zamanda centilmenliğini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemlidir.

Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100.yıldönümünde milletimizin bu onurlu gününü kutluyor, Kahraman Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.

Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Oğuz Ak

CHP İl Başkanı Fikret Tatlıcı’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Çanakkale Savaşları yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Şanlı tarihimizde unutulmaz bir yere sahiptir. Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşımız destansı savaşlara birer örnektir. Çanakkale Savaşı, işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahraman Türk Askerinin ve Türk Milletinin gücünün, vatan sevgisinin, vatan toprağına bağlılığının ve inancının tüm dünyaya ilanıdır. Çanakkale savaşı birinci dünya savaşını galip bitirmek isteyen itilaf devletlerinin saldırısı sonucu başlamıştır. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale’de Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek, donanımlı düşman ordularına geçit vermemiştir. Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı ve Kilitbahir cephesinde Mustafa Kemal’in kumanda ettiği birliklerimiz düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir. 253 bin askerimizin şehit olduğu bu savaş sonunda, amacına ulaşamayacağını anlayan işgal kuvvetleri, ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalmış, geldikleri gibi gitmişlerdir.

Çanakkale Zaferi, büyük Türk Ulusuna Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir.

Bağımsızlık savaşımızının temelleri, Çanakkale sularında, Conkbayırında ve Anafartalar’da atılmıştır. Mustafa Kemal’in Anafartalar tepesinden yaktığı meşale Kurtuluş Savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır.

18 Mart Çanakkale şehitlerini anma günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü nedeniyle, kutsal vatan topraklarını canları pahasına savunarak, bu büyük zaferi milletimize armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Fikret Tatlıcı=>CHP İl Başkanı

Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Gazi Emekli Astsubay Yüksel Teke’nin Şehitleri Anma Günü Ve 100.Yılında Çanakkale Zaferi Kutlama Mesajı‏

Milletimizin onurunu, kahramanlığı ve centilmenliğini bütün Cihana ispatlayan Çanakkale Zaferinin 100.yılını ve Aziz Şehitlerimizi andığımız bu günde nedense kafam karma karışık. Ülkemizde, Özellikle Dolma Bahçe Sarayı gibi önemli bir mekânda terör örgütünün uzantısı olan Bdp ile yapılan görüşme, yine aynı kişilerin Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletine kafa tutulmasına rağmen Hükümet tarafından ısrarla “Çözüm, çözüm” diye Ülkede yaşanan “İhanet süreci” derin den üzmekte, Şehit Yakınları ve Gazi’leri. Bizler vatanımızın bekası için canını ortaya koyan Gaziler ve Şehit Yakınları olarak sözde değil özde ve evlatlarımızı niye kara toprağa verdiğimizin bilinmesini istiyoruz. Söz hakkı verilip bu süreçte muhatap alınmayı bekliyoruz. Bugün, tüm Şehitlerimizi ve silah arkadaşlarımızı rahmet ve minnetle andığımız bir gün.

Kimi Vatani görevini yaparken, kimi kutsal değerler uğruna, kimileri de Ülke ve Vatan sevgisi uğruna can verdiler. Analarından, Babalarından, Eşlerinden, Çocuklarından, tüm sevenlerinden ayrıldılar. Vatanlarına karşı, Vatandaşlık görevini hakkıyla yerine getirme bilinci içerisinde görev alıp, her gittikleri yerde canları pahasına, hem de karşılıksız bir sevdayla, ölümüne görevlerini yaparken Şahadete ulaştılar. Hain ve kahpece saldırılar sonucu Şehit düştüler.

Tüm Şehitlerimizin; İlkeleri, Dilde değil, gönüllerindeydi. Amaçları bir gayeleri birdi. Giderse canım gitsin; Yeter ki bu güzel yurdumda! Bayrak inmesin, Ezan dinmesin, Vatan bölünmesin, diyorlardı. Bu ilkeler uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını verdiler. Vatan aşkı, Şehitlik ve Gazilik gibi kutsal değerler uğruna Askerlik görevinden kaçmadılar. Ruhları Şad mekânları Cennet olsun.

Vatan borcu Namus borcudur diyerek yola çıkan bir Askerimizin almış olduğu 39 Bin Liralık, Askerlik aylığını Annesine gönderdiğini hatırlayalım. Mehmedim, Vatan Savunmasında görev yaparken bile Anasını düşünüyor; Dosta, düşmana muhtaç olmasın, aç kalmasın Anam diyordu. Zaten O Analar ki; açlıktan kan kussalar dahi, ne onurlarından, ne kişiliklerinden ne de Vatan sevgilerinden asla taviz vermezler.

Aziz Şehitlerimizi andığımız bu günde; “Çanakkale Zaferini” çok iyi algılamamız gereklidir. Hele de bu günlerde. İnsanımız özellikle gençlerimiz; Dedelerinin birlikte mücadele ettiği, Şehit ya da Gazi Olduğu Çanakkale’yi, diğer Zaferlere gerek bile duymadan, sadece Çanakkale’yi, orada kazanılan büyük zaferi gerektiği gibi bilip anlasalar; Vatanımızı bölüp parçalamak adına yazılmış olan senaryoların oyuncusu olmayacaklar. Birlik ve beraberliğin ne denli kıymetli, bu topraklarda hür yaşamanın ne büyük nimet olduğunun farkına varacaklardır.

Son günlerde ülkemizde yaşanan gelişmelere dair bir değerlendirme yapmak gerekirse, canımızdan aziz bildiğimiz Vatan uğruna ciğer pare evlatlarını vermiş Şehit ailelerimizin, kolunu, bacağını, gözünü vesair hayati organlarını kaybetmiş Gazilerimizin neden biz bu canı verdik, neden bu fedakârlığı yaptık. Neden? Neden? Neden? Diyerek gidişatı sorgulamalarına sebep olacak gelişmelerden endişe duymaktayız. Vatan da nedir ki? Vatanı korumak ve kollamak bana mı düştü? Diyen Gençler ve yeni nesil yetişmekte maalesef, Şöyle etrafımıza bir bakalım. Irak’ta, Suriye’de ve dünyanın birçok ülkesinde Egemenlerin zulmüne uğramış, evlerini, barklarını, sıcak yuvalarını terk etmiş olanların hali bizim için ibret olmalıdır. Benzer olayların bizim de Ülke olarak başımıza gelmeyeceğine dair garantimiz yoktur. Kaçıp kurtulacağımız ve Vatan bileceğimiz bir başka Yurt ta yoktur. Bu nedenle! Bu aziz Vatanımızın ne denli önemli olduğunu vurgulamak, buna bağlı olarak da bizi biz yapan, Şehidi Şehit yapan yüce değerlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istiyorum.

Bu cümleden yola çıkarak, Vatan Millet sevgisini tatmayan, Vatan savunmasında görev yapmanın kutsiyetini idrak etmeyen, Şehitlik ve Gazilik gibi kutsal değerlere uzak bir nesil yetişmesinden neden endişe duyduğumuz daha iyi anlaşılabilir kanaatindeyim. O gün Analar ağlamasaydı, bugün Ana Vatan Türkiye Diye bir ülke olmazdı.

Nice yürekler yandı, nice ocaklara maalesef ateş düştü. Netice, bizi ısıtan Yürekler yok artık. Ailelerinin ve Türk Milletin başı sağ olsun.

Yüksel Teke-Gazi Emekli Astsubay=>Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı

TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Çankırı Şubesinden Çanakkale Zaferi Kutlama Mesajı

Türk milletinin bağımsızlığını ve topraklarını korumak için savaştığı ve birinci dünya savaşının sonucunu etkileyen, dünya tarihinde önemli bir yere sahip büyük bir savaştır.

Dünyanın bir felaket ve başarısızlık olarak gördüğü bu savaş: Türk milleti için ’’Çanakkale Zaferi’’ ismiyle tarihe geçmiştir.

Türk milletinin gurur duygularının yeniden başladığı 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yıl dönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ümmet Gültekin=>Temad Çankırı İl Bşk.

Çanakkale Zaferinin 100. Yılı ve Şehitleri Anma Günü Mesajları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin