Çankırı Merkez Toki Konutlarında Heyelan Kayması Meydana Geldi

featured
service
Toki’nin Ölüm Konutları!..
Çankırı ili, Mimarsinan Mahallesi Kaledibi Toki Konutlarında 03 Mart 2014 Pazartesi günü saat 22:10’da kaya kayması meydana geldi.
Blokların önündeki sokaklar kayan kaya parçaları ile kapandı. Olayda can kaybı ve yaralanan olmazken, iki özel araç hasar gördü.
Facia Göz Göre göre Geliyorum Diyor Ama Yetkililer Seyrediyor!
Çankırı merkezde Kaledibi Toki Konutları dere yatağına yapılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Konutları’nın üzerinde bulunan Karatekin Kalesi’nin arazisinde bulunan kaya kütlelerinin neden olduğu kayma ve heyelan yüzünden tehdit altında olan Mimarsinan mahallesi sakinleri isyan etti. Kayma nedeniyle konutların yanı başında bulunan iki araç büyük zarar gördü. Dereyatağındaki blokların bulunduğu arazi üzerindeki kırılmalar ise görenleri hayrete düşürdü.
TOKİ tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında 4-5 yıl önce yapılan ve yapımı tamamlanan konutların bulunduğu eğimli arazide meydana gelen heyelan bölge halkı ve vatandaşlar için endişe yaratıyor, yerleşim alanlarına yakın bölgede meydana gelen kaya kaymasının nedenleri ve etkileri mahalle ve konutlarda ikametgâh eden vatandaşları korkutmaya devam ediyor.
Mahallelinin ortak açıklaması: TOKİ’nin inadı ve vurdumduymazlığı sayesinde tüm mahallemiz tehdit altında, burada ölümler yaşanırsa vebali tüm yetkililerindir” dediler. Çocuklarımızı okula göndermeye korkuyoruz, burası artık ölüm binası haline geldi, kime müracaat ettiysek başından savdı.
Belediyeye defalarca müracaat etmelerine rağmen bir önlem alınmadığını ifade eden mahalle sakinleri, “Evler başımıza yıkıldığında mı yoksa istinat duvarı çöktüğünde mi yetkililer sesimizi duyacak” diye tepki gösterdi. Tehlikenin farkında olan TOKİ bloklarındaki yurttaşlar ise, “Devletin yaptığı evleri güvenli sanıyorduk. Şimdi can güvenliğimiz yok, mecburiyetten burada oturuyoruz, yağmur yağdığında sürekli kaya kaymaları oluyor. Burada da TOKİ yüzünden ölümler olursa, hesabını nasıl verecekler. Resmen büyük tehlike altında yaşıyoruz, bir an önce çözüm bulunmasını, önlem alınmasını istiyoruz.” ifadesini kullandılar.
Bölgedeki halk için endişe yaratan bu duruma dikkat çekmek için yetkililere sesleniyoruz.
Tedbir Alın ve Uygulayın…
Başbakan Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Bayraktar, TOKİ yetkililerine sesleniyoruz: Rant uğruna insanlarımızın hayatını riske soktuğunuz her yerde karşınızdayız. İnsanlarımızın müteahhitler eliyle canlarından olmalarına izin vermeyeceğiz”.
Çünkü bu olay Çankırı’da ikinci kez yaşandı. Cenab-ı Allah üçüncüsünden ve faciasından korusun. Bizden hatırlatması.
Çankırı Merkez Toki Konutlarında Heyelan Kayması Meydana Geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin