Çankırı’da 2063 konutluk TOKİ için kura çekildi

featured
service

Çankırı’da, 2 bin 63 konutluk TOKİ için kura çekimi gerçekleştirildi. Çankırı merkez için ayrılan 146 konuta 5613 kişi başvururken, Aşağıpelitözü mevkisine yapılacak 400 konuta ise 634 kişi başvurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlatılan “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamında Çankırı’da 2063 konut için kura çekimi yapıldı. A hundred. Yıl kültür Merkezi’nde yapılan programa Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, kurum müdürleri ile kuraya başvuranlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Cumhuriyet tarihimizin en büyüok, en kapsamlı konut yapım işidir bu. Büyüok millet büyüok devlet olmanın da göstergesidir. Hepimiz heyecanlıyız. Bizde bu heyecanı yaşıyoruz. Önemli bir gündeyiz. İnşallah bu önemli ve mutlu günlerimizin arkası gelecektir. Maalesef özlemle beklediğimiz gün bugün ama geçmişte dönemde biliyorsunuz son three yılda pandeminin verdiği etkiyle oküresel sıokayıntılarla dolayısıyla üretim ve lojistik, maliyet anlamında konut fiyatlarının yükselmesiyle akabinde arz ve talep dengesi de bozuldu. Bunun neticesinde vatandaşlarımız, Çankırılı hemşehrilerimiz, Çankırı bazında düşünün sabırsızlıkla beklediler. İşte o gün geldi. TOKİ’nin ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin yanında alım gücünü kolaylaştıran bu projenin ve maliyeti düşük bir şekilde hak sahiplerine ulaşacak konutların yanında, sanayi şehri haline gelmiş Çankırı’mıza, Çankırı’mızdaki arrange sanayi bölgelerimiz ve diğer ilçelerimizdeki arrange sanayi bölgeleri anlamında oradaki yerleşke belediyelere ilçelere ve şehre ekonomik anlamda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Malicious programün Yakınkent OSB’de, Süleymanlı’nın orada yapılacak four hundred konutun Çankırı’da kazanıp Çankırı’da harcamalarını sağlayacağını düşünüyorum. Dışardan gelen çok okayıymetli beyaz ve mavi yakalı arkadaşlarımızın bu anlamda da çgood enough önemli buluyorum. Kura neticesinde çıkan arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. Çıkmayan üzülmesin. Devletimiz büyüok devlet ilerleyen süreçte devamının gelebileceğini düşünüyorum.” dedi.

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu da, “Çadequate önemli bir ana şahitlik ediyoruz. Dünyada olmayan bir sistemi Türkiye’de yaşamanın, sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yaşamanın okıvancını yaşıyoruz. 250 bin konutla bismillah dedik. İnşallah kademe kademe bunları artıracağız. İlk açıklandığı andaki rakamlarımız Çankırı anlamında biraz daha düşüktü. Ama kıymetli bakanımız TOKİ çalışanlarımız bu rakamla ilgili bize destek verdiler. İlk aşamada Çankırı’da 2019 senesinde hak sahibi olan kardeşlerimiz vardı. Onların ihalesi gerçekleşti. Eleven.11.2022 tarihinde gerçekleşti. 712 tane konutumuzdan 566 tanesi hak sahibinin. Allah hayırlı uğurlu etsin. Oranın temeline computer virusün yarın başlıyoruz. Firma belli oldu. TOKİ başkanımızla görüştüok. Yapraklı ilçemize ninety four tane konut kazandırdıokay. Bayramören ilçemize de ninety four konut kazandırdık.  Bu konutlarla ilgili kura çekimi yok. Oraya başvurular ancak adede denk gelebilir şekilde. O yüzden tüm başvuru sahipleri şu an itibariyle orada da hak sahibi. Onlara da hayırlı uğurlu olsun diyorum.

Organize Sanayi Bölgemizin dışardan gelen vatandaşlarımız için de ev sahibi olabilmesi anlamında Aşağı Pelitözü dediğimiz alana konut yapımı söz konusuydu. Orada da OSB’de çalışanlardan aldığımız neticeler sonucunda ilk aşamada daha büyük bekliyorduk rakam küçük geldi ama şu an itibariyle oraya da 400 konut yapımı için kura çekimi yapılacak. Toplamda 712 tane ihalesi yapılan Karatekin ve tuzlu bağları olduğu yer. 1112 tane Çankırı merkeze TOKİ konut yapacak. Hayırlı olsun. 2063 tane konut var ilçelerle birlikte. Sayın cumhurbaşkanımız her zaman vatandaşın yanında olan bir liderimiz. Malum bu ödemeler kira rakamlarının bile altında taksitle sizler ev sahibi olacaksınız. Bunu yaparsa da cumhur ittifakı yapar.” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise, “Bütün Türkiye’de Cumhuriyet tarihimizin en büyüok sosyal konut hamlesinin ve daha önce başlatılan ve bundan sonra da devam edecek olan insanlarımızı yuvalarına kavuşturma eserlerinin Çankırı’mıza izdüşümünü malicious programün birlikte idrak ediyoruz. İnşallah 2063 konutu hak sahipleriyle buluşturacağız. Ancak bununla yetinmeyeceğiz, mutlaka devamını yanına ilave ederek çok daha büyüok hedeflere hep beraber ulaşacağız inşallah.

Şimdi bir asgari ücret dönemindeyiz. İnşallah aralığın ortasına kadar yani en geç iki hafta içerisinde bu işler neticelenmiş, asgari ücretle ilgili insanımızın alım gücünü daha da yukarılara çekecek bir ücreti hep beraber çalışma bakanlığımız nezdinde işçi ve işveren sendikalarıyla yaptığımız müzakereler neticesinde ortaya koyacağız. Hem işçimizi destekleyeceğiz hem istihdam oluşturan işverenimizi. Hep beraber birlik ve beraberlik içerisinde memur ve emeklilerimizle ilgili inşallah ocağın başında iyi dokunuşlarda bulunacağız. SSK’lı BAĞ-KUR’lu emekli sandığına tabii bütün emekli vatandaşlarımızın, bütün insanımızın durumunu daha da iyileştirmek için inşallah ocak başında bu dokunuşları yapacağız. Biliyorsunuz 3600 ek gösterge ile ilgili düzenlemeyi yaptıokay temmuzda bunu hayata geçirdik, kanunlaştırdıok Ocak 15 itibariyle yaklaşıokay 1 ay sonra 3600 ek gösterge bütün memur ve emeklilerimiz için yürürlüğe girmiş olacak. Bunun olumlu faydalarını hep beraber görmüş olacağız. Aynı zamanda 500 bine yakın kamuda belediyelerde bakanlıklarda çalışan 657 sayılı devlet memurları kanunun four b statüsüne göre çalışan sözleşmeli personelimizi kadroya geçirmenin hazırlığı içerisindeyiz. Aynı zamanda EYT’li kardeşlerimizin durumu var. Tam da computer virusünlerde onu konuşuyoruz. Biz söz vermiştik geçen sene, 5 adım atacağız demiştik. Üçünü yasalaştırdıok, sözleşmeli personelli EYT’lilerle ilgili de aralığın sonuna kadar bunu inşallah yasalaştıracağız demiştik. Belki bir takvim içerisinde aralığın sonu olmaz da ocağın hemen başı olur. Bir hafta 10 gün içerisinde en fazla bir sarkma olabilirse takvim noktasında meclisin çalışma takvimi içerisinde ama en geç ocak başında yani 1 ay sonra inşallah bütün bu hususların, sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesiyle beraber EYT’li kardeşlerimizin durumlarının çözümüne ilişkinfolk de yasal çalışmay additionallyı inşallah neticelendireceğiz.” dedi.

Vali Abdullah Ayaz da şunları söyledi:

“İlimizde halihazırda four OSB mevcut ve bu OSB’lerimizin her birinde de lokomotif çgood enough ciddi istihdam sağlayan, 2 binin üzerinde vatandaşımıza istihdam sağlayan firmalarımız var. İlave olarak üniversitemizdeki öğrenci sayımız her yıl artmakta ve 20 bine yaklaşan öğrenciye de ev sahipliği yapıyoruz. Buna ilave olarak 2021 yılı sonunda aslında ilimiz pozitif göç aldı, yani ilimizin nüfusu önceki yıl. A. Göre three bin arttı. 2022 yılı sonunda da aynı şekilde olacağını ve ilimizle ilgili nüfus artışı gerçekleşeceğini ön görüyoruz. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan bir konut ihtiyacı var. Malicious programün inşallah bu ortaya çıkan ihtiyacın en güzel en uygun vatandaşımıza en az okayülfet getirecek şekilde giderilmesi yolunda çgood enough önemli bir adım atmanın eşiğindeyiz.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından ilk kuralar çekildi. Noter huzurunda çekilen kurada ismi çıkan hak sahipleri, tek tek okunurken, salondaki dev ekrana yansıtıldı.

Çankırı’da 2063 konutluk TOKİ için kura çekildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin