Dane kaybına geçit yok !

featured
service

İlimizde Hububat hasadına 20 Haziran 2016    tarihinde başlanmış olup, bu hasat döneminde de biçerdöverle hasatta olası dane kaybını en aza indirmek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 10 ekip ve 30 kontrolör ile kontrollere aralıksız olarak devam ediliyor.

Kontrollerde İlimiz Valiliğince yayınlanan genelge çerçevesince dane kaybına neden olan biçerdöver operatörlerine, belgesiz biçerdöver kullanan operatör ve biçerdöver sahiplerine cezai işlem uygulanıyor.

Kontrol ekiplerince Kızılırmak ilçemiz ve Merkez Alıca köyünde yapılan kontrollerde, dane kaybının en az düzeyde olduğu, biçerdöver operatörlerinin belgeli olduğu tespit edildi. Yapılan kontrollerde görülen arazi sahipleri verimden memnun olduklarını ve bu yıl dekardan 350 400 kilogram civarında verim aldıklarını ifade etmektedirler.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır konu ile ilgili yaptığı açıklamada; bu sene mevsimin Buğday, Arpa vb. tarla bitkileri açısından uygun olduğunu belirtti.

Çakır “İlimiz genelinde 2016 yılı Buğday ekilişi 959.975 da ve Arpa ekilişi ise 216.778 da alanda gerçekleşmiştir. Dekardan asgari 300 kg. verim elde edildiği takdirde %1 kayıpla toplam alanda yıllık 3500 tonluk bir kayıp söz konusudur. Dolayısıyla hem üreticilerimizin hem biçerdöver operatörlerinin ve kontrolörlerimizin çok hassas çalışarak milli servetimizi heba etmemeleri gerekmektedir. Daha fazla dane kaybı olması halinde ne derece kaybın olacağı ortadadır” ifadesini kullanarak çiftçilerimizin kazançlarının bol ve bereketli olması temennisinde bulundu.

Hasat dönemi öncesinde bütün köy muhtarlıklarına Valilik genelgesi, afiş, çiftçi mektubu ve sözleşme örneği gönderilerek ihbar edebilecekleri telefon numaraları bildirildiğini de açıklayan Müdürlük “Çiftçilerimizden kurallara uymayan ve dane kaybına neden olan biçerdöver sahibi ve operatörlerinin en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bildirilmesi suretiyle katkı sağlamaları beklenmektedir. Bol ve bereketli bir hasat mevsimi dileriz” denildi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Dane kaybına geçit yok !

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin