Demokrat Dede ve Türk Masal Kahramanları İnsan Haklarını Anlatıyor projesi sona erdi

featured
service

Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları Hibe Programı çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Demokrat Dede ve Türk Masal Kahramanları İnsan Haklarını Anlatıyor’ projesinin kapanış töreni yapıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Arif Çiyan, İl Milli Eğitim Müdürü Halim Hıcıplı ile proje görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Proje Koordinatörü Yrd. Doç Dr. Reha Yılmaz, proje ile insan hakları algısını değiştirmeyi hedeflediklerini ve 1 yıldır devam eden maratonun sonuna geldiklerini kaydetti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş da insan haklarının Türk medeniyet mutfağının temel taşlarından birisi olduğunu ifade ederek, “Bu proje ile insan hakları konusundaki farkındalığı artırmaya çalıştık. Medeniyet mutfağımıza baktığımızda; günümüzde biz hala insan haklarıyla, canlı haklarıyla, hayvan haklarıyla, Çevre bilinciyle maalesef eskiden gelen yüksek kültürü devam ettirme vasfında değiliz. Bu proje ile adeta medeniyet mutfağımızı ziyaret ettik. Çok yoğun ve ilginç bir proje idi” ifadelerini kullandı.

Bir işe başlamanın önemli olduğunu ancak o işi bitirmenin daha da önemli olduğunu belirten Rektör Savaş “Üniversitemizin sayısız projelerinden biri daha nihayet buldu. Projelerin sıradan olması kabul gören bir şey değil.” diyerek Çankırı’da yaşanan trafik sorunu ile ilgili de bir proje yapmaya çalışacaklarını vurguladı.

Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Arif Çiyan ise Çankırı Belediyesi’nin insan hakları ve demokrasiye büyük önem verdiğini ifade ederek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden sonra dünyadaki 2. çocuk meclisinin Çankırı’da kurulduğunu belirtti.

Daha sonra proje kapsamında yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Proje düzenlenen kokteyl ile son buldu.

 

Rektör Savaş’dan akademisyenlere Çankırı trafiği için proje çağrısı

Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları Hibe Programı çerçevesinde gerçekleştirilen ‘Demokrat Dede ve Türk Masal Kahramanları İnsan Haklarını Anlatıyor’ projesinin kapanış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Çankırı’da trafik kurallarına uymamakla insan hakkı çiğnendiğini söyledi.

Trafikte kurallara uymamakla kul hakkı yendiğini ve insan haklarına tecavüz edildiğini belirterek sözlerine devam eden  Rektör Savaş “Çankırı’da trafik ile ilgili güzel bir proje yapmamız gerekiyor. Önce Çankırı trafik rezaletini gerek sürücüler, gerek yayalar açısından resmetmemiz gerekiyor. Çankırı’da trafik konusunda ne kadar kötü olduğumuzu göreceksiniz.” dedi.

Geçtiğimiz gün Emniyet Müdürlüğü ve Üniversite öğrencileri işbirliğinde bir kontrol yapıldığını ve o gün araç kullanan tüm sürücülerin emniyet kemeri takmadığını belirten Rektör Savaş “Çankırı caddelerinde insanlar yaya geçitinden geçmiyor. Cadde göbeklerinden hep çaprazlama geçiyorlar. Bu çapraz kültürü nereden geldi, ben bilmiyorum. Yine o günkü kontrollerde görüldü ki şehrimizde  bulunan yaya geçiti kurallarına da uyulmuyor. Kendim bizzat yaşadım ben durdum, yanındaki araç durmadı ve bir yayı azkalsın ezecekti.” diyerek Üniversite olarak her konuda lokomotif olmaya hazırız. Ama bu yalnız yapılmıyor. Üniversitemiz proje yapacak, kamu kuruluşları, stk ve halktan katkı bekliyoruz.” dedi.

 

 

 

Demokrat Dede ve Türk Masal Kahramanları İnsan Haklarını Anlatıyor projesi sona erdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin