Derya Ekebaş tarafından hazırlanan kişisel Ahşap Yakma Sergisi açıldı

featured
service

Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Derya Ekebaş tarafından kişisel Ahşap Yakma Sergisi açıldı.

Sergi açılışına Vali Yardımcısı Vekili Korgun Kaymakamı Erkan Savar, Şabanözü Kaymakamı Cevdet Bakkal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mürsel Eroğlu, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

2009 yılından bu yana üstat Münir Erbörü’den öğrendiği bilgileri ahşapla buluşturmaya devam ettiğini ve bilgilerini şuan için öğrencileri ile paylaştığını ifade eden Derya Ekebaş ilk sergisini açmanın sevincini yaşadığını söyledi.

Ahşap Yakma sanatı hakkında da bilgi veren Ekebaş “Bir resmin ahşap üzerine transfer edilerek, gölgelendirme tekniği ile yakılan ağaca ahşap süsleme adı verilir. Ahşap yakmada, proje resminin tespiti, bir projenin hazırlanması, yakma el makinesi, yakma ahşap boya, bitirme malzemeleri kullanılarak yapılır.Genellikle kavak ve ıhlamur ağacı kullanılır.  Maalesef bu eserleri Türkiye’de yapan fazla kişi yok. Yaygınlaşması için çaba harcıyoruz” dedi.

Ekebaş, 2015 yılında öğrencileri ile resim üzerine eserler ortaya koyduğunu 2016 yılında da hat sanatı eserlerle ağırlıklı çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Açılış konuşması sonrasında Şabanözü Kaymakamı Cevdet Bakkal ve sergi sahibi Çankırı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Derya Ekebaş tarafından sergi açıldı.

Ekebaş sergi esnasında canlı olarak 15 Temmuz Türkiye askeri darbe girişimi sırasında Şehit olan Ömer Halis Demir’in tablosunu davetliler huzurunda yakmaya devam ederek sanatın incelikleri hakkında bilgi verdi. Normal olarak portre çalışmadığını da belirten Ekebaş, eşinin hemşehrisi Şehit  Ömer Halis Demir için özel bir çalışma yaptığını ve eserin tamamlanması akabinde eseri Şehidin ailesine hediye edeceğini belirtti.

28 eserin yer aldığı sergi beğeni ile gezildi. Sergi 3 gün boyunca açık kalacak. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Derya Ekebaş tarafından hazırlanan kişisel Ahşap Yakma Sergisi açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin