Matematik eğlenceli hali ile çocuklarla buluşuyor

featured
service

Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Kulübü,  çocuklara eğlenerek öğrenebilecekleri bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Geçtiğimiz günlerde Bayer Genç Bilim Elçileri ile çocukları buluşturan kulüp, bu kez Pratik Matematik Ekibini Çankırı’daki öğrenciler ile buluşturuyor.

 

Çankırı Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşen matematik okuryazarlığı etkinliği, 17-21 Ekim tarihleri arasında Belediye Fatih Sultan Mehmet Çocuk Kulübünde 3. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsıyor. Beş gün sürecek etkinlikte; çocuk kulübü üyeleri ve okullardan gelen öğrenciler ile birlikte günde 120 çocuk, eğlenerek matematik öğrenmenin tadına varıyor.   Pratik Matematik Ekibince oluşturulan 17 eğlenceli matematik istasyonunda çocukları doğru sorulara yöneltmek, aklındaki soruları cevaplayabilmek ve matematiğin günlük hayata dokunan pratik yanlarını anlamaları hedefleniyor.

 

Oyunlarla matematik okuryazarlığı etkinliğine katılan Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Değiş Tokuş İstasyonu”nda öğrencilerle birlikte matematiksel bir model denedi. Analitik düşünme ve derinlemesine sorgulamaya eğlenceyi katarak, matematiğin korkutucu bir ders olmadığına öğrencileri inandırmayı amaçladıklarını belirten Başkan Dinç,  “ Bizim çocuklarımız en çok matematikten korkar. Sayılar, onlar için eğlence değil hep bir problemdir. İstanbul’dan gelen Pratik Matematik Ekibinin de yardımları ile yavrularımızın gönüllerinde matematiğe yer açabilmek, hayatı matematik ile algılamalarını sağlamak ve matematiğe karşı önyargılarını kırmak istedik. Zaten Çocuk Kulübümüzün asıl kuruluş amacı da yavrularımızın eğlenerek öğrenmelerini sağlamak. Yavrularımız, bu etkinliklerle bilgilerini pekiştirebiliyor ve arkadaşları ile hoş vakit geçirebiliyor. Etkinliğimize katılan çocuklarımız çok keyif aldı. Her gün karşılarına problem olarak çıkan sayıların nasıl eğlenceli oyunlara dönüşebildiklerini gördüler. Çocuklarımızın daha etkin öğrenebilmeleri için farklı teknikleri bir araya getirerek ortam hazırlayan, başta eşim Zeynep Perihan Dinç Hanımefendi olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Dinç, oyunlarla öğrenme konusunda tüm yaklaşımları inceleyerek farklı çalışmaları Çankırı’daki çocuklarla buluşturmaya devam edeceklerini de belirtti.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Matematik eğlenceli hali ile çocuklarla buluşuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin