Filiz: Vatanına, bayrağına canını verecek öğrenciler yetiştirin

featured
service

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde yeni okul ve bölümler açmaya devam ediyor. Üniversite ilçelere açılma konusunda Çerkeş ilçesine Çerkeş Meslek Yüksek Okulunu açtı. Endüstriyel Cam ve Seramik Bölümünün faaliyet göstereceği okulda 40 öğrenci 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminde ders görecek.

Çerkeş ilesine açılacak okul nedeniyle dün tanıtım programı gerçekleştirildi. Çerkeş ilçesinde gerçekleştirilen programa Milletvekili Hüseyin Filiz, Çerkeş Kaymakamı Cengiz Ünsal, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Çerkeş Meslek Yüksek Okulu Müdür Vekili Olcay Gençyılmaz, okulun bölgesel kalkınma açısından son derece önemli olduğunu aktaracak, “Dünyanın en büyük seramik fabrikalarından biri bölgemizde yer alıyor. İstihdam olanağı geniş. Üniversite olarak yaptığımız çalışmalar sonrasında bu yıl bu bölümü faaliyete geçiriyoruz” dedi.

Okula kayıt yaptıran tüm öğrencilere burs verileceğini dile getirerek konuşmasına başlayan Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, “İlçemize yıllar öncesinden açılması gereken, fakat değişik talihsizlikler sebebi ile bugüne kadar geciken Yüksek Okuluna ilçe nüfusunun 10 bin barajını aşması ile Milletvekillerimizin özellikle de Çerkeş Milletvekilimiz Hüseyin Filiz Beyin, cansiperane gayretleri ile ve Rektör hocamız Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş beyin, özellikle Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Rıza Gürbüz Hocamızın samimi çabaları ile bugün kavuşmaktadır” dedi.

“İçtenlikle söyleyebilirim ki ilçemiz alınacak öğrenci sayısından daha fazla sayıdaki öğrenciye rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek durumdadır” diyen Sopacı,  “Konut sayımız ile, işyerlerimiz ve esnafımızın çeşitliliği ile sosyal canlılığı ile ilçemiz öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterliliğe sahiptir” dedi.

“Meslek Yüksek Okulumuza 4 öğretim görevlisi alımı gerçekleştirilmiş, eğitim ve öğretim binasının tamirat ve tadilat işleri Belediyemizce yapılmıştır” diyen Sopacı, “Hedefimiz ÖSYM tarafından açılan kontenjanın nitelikli öğrenciler tarafından tamamen doldurulmasıdır. D-100 karayolu üzerine monte edilen Çerkeş Meslek Yüksek Okulu tanıtım panoları ve Çankırı Tanıtım Günlerinde dağıtılan broşür ve afişler ile sağlanmaya çalışılmış, ülkemiz genelinde Yüksek Okulumuza dikey geçiş yapabilecek 285 liseye faks ve mail atılarak tanıtım yapılmıştır.

Okulumuzda okuyacak tüm öğrenciler ilk yıl olması nedeni ile yurt ve burs imkânı sağlanacaktır. Öğrencilerimizin staj yeri ve mezuniyetten sonra istihdam sorunu olmayacaktır” dedi.

Sopacı konuşmasının sonunda ise, “Bu yıl ilk öğrencilerini alacak olan Çerkeş Meslek Yüksek Okulumuzun tutunabilmesi ve yeni bölümler ile gelişerek sağlıklı büyüyebilmesi için desteklerinizi ve ilk yıl özel itina gösterilmesi fevkalade önemlidir.

Dikey geçişi de düşünen nitelikli, çalışkan öğrencilerin okulumuza yönlendirilmesi ve okulumuza kayıt yaptıran öğrencilerin memnuniyeti gelecek için belirleyici olacaktır” dedi.

4 yıldır özlemi çekilen okula Çerkeş halkının kavuştuğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Çerkeş Kaymakamı Cengiz Ünsal, “Açılacak okul ilçeye büyük katkı sağlayacak. Gelecek sene açılacak yeni bölümlerle dahada büyüyecek. Bu nedenle okulumuza sahip çıkarak dahada büyütmeliyiz. İlçemizde bu potansiyel mevcut.” dedi.

“Bugün mutluyuz ama aynı zamanda buruk günler geçiriyoruz. hayırlısıysa bura açılsın, hayırsızsa bura hiç açılmasın” diyerek konuşmasına başlayan Milletvekili Filiz, “Bize gelecek öğrenciler bayrağımız için canını vermelidir, bize vatan haini lazım değil. Vatan hainlerinin ne yaptığını görüyorsunuz. Öğretmenlerimiz elbette elleri öpülesi insanlardır. 5 yıllık Miletvekili dönemimden Üniversitenin yapısını biliyorum. Akademisyenleri ve öğrencileri çok iyi biliyorum. 4 sene bu üniversiteye hizmet ettim, 30 defa Kalkınma Bakanına gittim, 4 senede de 1 gün lazım oldu. O, bir günde seçim zamanı idi, onda da ihanet gördüm. Sen adamlara yıllarca hizmet ediyorsun onlar sana bir gün lazım, onlarda seni sırtından vuruyor. Ne diyorlardı 1-1 olacak diyorlardı. Peki beni sildiniz size kim hizmet edecekti. Kalkınma Bakanı benim lafımla 5 trilyon ödenek gönderdi. Kırmızı halı sersek adamlar vatan haini hiçbir etkisi olmuyor. Yeterki bu memlekete hayırlı insanlar yetiştirelim. Onun için buraya üniversite açmışsın, 100 trilyon para göndermişsin, 10 bin öğrenci gelecekmiş, hayırsızsa lazım değil” dedi.

“Çerkeşliler istedi, bizde yaptık. Milletin adamıysak milleti dinleyeceğiz. Bu doğrultuda Ankara’da adımlar attık. Üniversite Senatosu ve Rektöre teşekkür ediyorum” diyen Filiz,  Yıldızlar Holding ile Üniversite arasında işbirliği imzalandığını, mezunların istihdam konusunda sorun yaşamayacaklarını kaydetti.

Et ve süt ürünleri konusunda Çerkeş’in iyi potansiyele sahip olduğunu belirten Filiz, 2017 yılında et ve süt ürünleri bölümünün açılacağını müjdeledi.

“Ankara’ nın desteği olmazsa burada ot bile çıkmaz” diyen Filiz “Elimizden gelen desteği verdik vermeye devam edeceğiz. Öğrenciyi burada tutmak için Çerkeşlilere büyük görev düşüyor. Ögrenciyi burada tutmak için Belediye Başkanına ve halka büyük görevler düşüyor. Kızılırmak, Yapraklı gibi ilçelerde MYO’lar var ama öğrenciler Çankırıda. Burası da böyle olmasın. Emeklerimiz boşa gider. Karabük’te 55 bin öğrenci var, biz buraya 40 öğrenci alamazsak emeklerimiz boşa gider. 40 öğrenciyi alırken ilk başta Çerkeş ve bölgeden alırsak daha iyi olur. Çankırı’daki 13 bin öğrencinin tamamı keşke Çankırılı olsa. 80 milyonun evladı bizim evladımız ama kültür, doku uyuşmazlığı var, bazen sıkıntı çekiyoruz. Daha sonra üniversite büyürken dışarıdan öğrenci elbette gelecektir” dedi.

Çerkeş MYO’ya gelecek öğrencilere burs imkanı sağlayacaklarını da belirten Filiz “2 yıl boyunca 40 öğrenciye burs vereceğiz. Bu yıl bir imtihandan geçeceğiz, bakalım becerebilecek miyiz? Okul açmanın heyecanını yaşıyoruz ama yarın mutsuz olmayalım. Öğrenciyi tutamazsak hüsrana uğrarız” dedi.

Akademisyenlere seslenen Filiz “Yetiiştireceğimiz öğrenciler vatanına, milletine saygılı, sevgili olsun. Vatanına bayrağına canını verecek öğrenciler yetiştirin. Bu milletin örf ve adetlerine saygıda kusur etmesinler ve eli kalem tutan öğrenciler istiyoruz, eli silah tutan değil. 1100 akdemisyen imza attı. Bunlar beynini dısarıya kiralamış insanlar. Eti kemiği Türk ama kafası kiralık. Aynı şu fetö’nün ahlaksızları gibi, Vatan haini. Bu ülkenin kalkınması için vatan haini olmayın. Milletvekili olarak ne kadar vatan haini varsa kökünü kazıyasıya kadar mücadele edeceğim. Köklerini kazımak benim için namus barcudur. Siyaset yapmaya asla ve asla ihtiyacım yok. Biz iş yaparız, köylere hizmet götürdüğümüz gibi Çerkeş’e MYO actığımız gibi, Çerkeş’e tünel açacağımız gibi” dedi.

Konuşmalar sonrası açılışa hazırlanan Çerkeş MYO binası gezildi.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Filiz: Vatanına, bayrağına canını verecek öğrenciler yetiştirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin