Gamzeli: Çankırı, kuraklıktan en fazla etkilenen illerden

featured
service

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, ülkemizin son yılların en kurak dönemini geçirdiğini belirterek, “Yaşanan kuraklık nedeniyle üreticilerimizi çok zor günler bekliyor. Çankırı, şuanda ülkemizin en kurak illeri arasında sayılıyor.” dedi.

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, makamında basın mensuplarını ağırladı. Gamzeli, gazetecilere gündeme dair bilgilendirmelerde bulundu.

Çankırı’nın da kuraklıktan etkilendiğini aktaran Gamzeli, “Kuraklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi şekilde yaşamaya başladık. İlimiz şuanda ülkemizin en kurak illeri arasında sayılıyor. İlimizde Ekim, Kasım, Aralık ayları ve Ocak ayının başında beklenen yağmur ve kar yağışlarının düşmemesi sonucu ekim alanlarımızda buğday ve arpa çıkışları olumsuz etkilendi. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar gerçekleşmezse üretimi ve üreticilerimizi zor günler bekliyor.” dedi.

Gamzeli, şöyle devam etti: “İlimiz tarım alanlarının yeterince yağış alamaması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerin üzerinde gerçekleşmesi sebebiyle yaptığımız arazi kontrollerinde bazı ekili alanlarımızda çimlenmede sorun olduğu, köklerde sararma meydana geldiğini gördük. Yağışsız geçen her gün bizi kuraklığa doğru götürüyor. Kış yağışlarının yanında Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışların kışlık ekimler açısından önemi daha büyük hale geldi. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışların yeterince gerçekleşmemesi durumunda, ilkbaharla birlikte ekimleri gerçekleştirilecek diğer ürünler içinde sıkıntılı bir döneme girilebilir.

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde kuraklık riski gittikçe artıyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı; üreticilerimize mutlaka TARSİM ürün sigortası ve kuraklık sigortası yaptırmalarını tavsiye ediyorum.

Tüm çiftçilerimizin, TARSİM ve kuralık sigortalarından faydalanabilmesi için sigorta fiyatlarındaki devlet katkısının artırılarak çiftçilerimiz tarafından ödenebilir duruma getirilmesini talep ediyorum

Köy bazlı kuraklık sigortasının parsel bazlı olarak değerlendirilerek uygulanmasını istiyoruz. İlimizde 2022-2023 tarımsal üretim döneminin; verimli geçmesi için en kısa zamanda yeterli yağışın alınarak, çiftçilerimizin bol kazanç sağladığı, kalite ve rekoltenin düşmediği bir yıl olarak tamamlanmasını temenni ediyorum.”

Gamzeli: Çankırı, kuraklıktan en fazla etkilenen illerden

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin