Karayolları Trafik Haftası kutlandı

featured
service

6-12 Mayıs Karayolları Trafik Haftası münasebetiyle Yunus Avm önünde bir program düzenlendi.

Düzenlenen Programa Vali Mesut Köse, Çankırı Garnizon Komutanı Abdullah Dede, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Jandarma Kıdemli Albay Halil Altıntaş daire amirleri polisler, kamu görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Yardımcısı Sinan Damlacık “Ulaşım hayatımızın parçalarından biridir. Toplumsal gelişmeye paralel olarak, sürücü ve motorlu araç sayısında hızlı bir artış yaşanmaktadır. Bunun neticesinde de ülkemizde önemli toplumsal sorunlardan biri olan trafik sorunu önceliğini korumaktadır.

İlimize bakıldığında 2015 yılındaki tescilli araç sayısının 39.222 olduğu, 2016 yılında ise bu rakamın 47.591’e yükselmiş olduğunu görüyoruz.

Trafik kazalarından dolayı her yıl çok sayıda insanımız yararlanmakta, sakat kalmakta ve hayatını kaybetmektedir. Trafik kurallarına uymamak sadece kendimizin değil diğer insanların da canını ve malını tehlikeye atmış oluyor ve zarar veriyoruz.

Çankırı ilimizde son dönemde meydana gelen kazaları incelediğimizde 2015 yılında 429 yaralanmalı kaza sonucu 994 vatandaşımızın yaralandığını ve 11 ölümlü kaza sonucu 12 vatandaşımızın yaşamını yitirdiğini, 2016 yılında ise 453 yaralanmalı kaza sonucu 1009 vatandaşımızın yaralandığını ve 12 ölümlü kaza sonucu 16 vatandaşımızın yaşamını yitirdiğini görüyoruz.” dedi.

“Ülkemiz sınırları içinde yaşayan her birey devletimiz ve milletimiz için bir değerdir.” Diyerek sözlerine devam eden Damlacık “Toplumu oluşturan bu bireylerin trafik kazalarından olumsuz etkilenmesi sadece yakınları için değil medeniyetimiz için de bir kayıptır.

Trafik haftasının genel amacı trafikte birbirimize karşı saygılı olmanın önemini vurgulamaktadır. Trafikte saygıdan kasıt bireylerin karşılıklı olarak birbirilerinin can ve malına saygısıdır.

Gelin Türk halkı olarak modern yaşımın getirdiği bencilliklerden arınalım. Trafikte kendimiz için istemediğimiz olumsuzlukların, bir başkasının başına gelmesine engel olalım. Millet olarak trafikte birbirimize saygı duyalım.” şeklinde konuştu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması akabinde plaket törenine geçildi.

Jandarma Ast. Kıdemli Başçavuş Güven Şahin’e plaketini Vali Mesut Köse, Uzman Jandarma Beş Kademeli Çavuş Kenan Öztürk’e plaketini Çankırı Garnizon Komutanı Abdullah Dede, Polis Memuru Cihan Şahin’e plaketini İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Yılın Ambulans Şoförü Muharrem İspiroğlu’na plaketini Jandarma Kıdemli Albay Halil Altıntaş, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı tarafından 2017 yılı yılın örnek sürücüsü olarak seçilen Hamdi Erzurumlu’ya plaketini Şoförler Odası Başkanı Necati Akdoğan takdim etti.

Ödül töreni sonrasında açılan bilgilendirme stantları Vali Mesut Köse ve heyet tarafından gezildi.

Programın kapanışında Kaza Simülasyonu öğrenciler tarafından test edildi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

Karayolları Trafik Haftası kutlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin