Lider Çocuk Tarım Kampı şenliği gerçekleşti

featured
service

Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 81 ilde düzenlediği “Lider Çocuk Tarım Kampı” programı  Çankırı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak 25-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında İlker Tuncay İlköğretim Okulu  4/b Sınıfı 31 öğrencisi ile gerçekleştirildi.

“Lider Çocuk Tarım Kampı” uygulaması kapsamında öğrencilere; tarım nedir, tarımın önemi, baklagillerin insan sağlığında ve tarımda önemi, doğa, çevre ve tarım ile sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi konularında farkındalık yaratmak üzere, Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Mühendisi İmran Akbaş tarafından teorik bilgiler verildi.

 2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından ” Uluslararası Bakliyat Yılı ” olarak ilan edilmesi sebebiyle özellikle öğrencilerin bakliyat bilincini yükselterek bakliyatın sağlık ve beslenmedeki önemi vurgulanarak,  çevresel sürdürebilirliğin sağlanmasına yönelik farkındalık sağlandı.

İkinci gün Tombul Ekmek Fabrikasını gezen tarım kampı öğrencilerine ekmek üretim aşamaları kademe kademe gösterilerek, kendi ekmeklerini imal ettiler. Daha sonra Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bitkisel ve hayvansal üretiminin aşamalarını öğrendiler. 8 dekar kapalı alana kurulu Seralar gezilerek ilimiz merkez Aşağı Yanlar da Sebze fideleri Domates, Biber, Hıyar, Patlıcan yetiştiriciliği hakkında bilgiler verildi.

Üçüncü gün Untaş Un ve Yem Fabrikalarına yapılan teknik geziyle birlikte tarladan sofraya öğrencilerin tüm aşamaları görmeleri sağlanmış oldu.

“Lider Çocuk Tarım Kampı” şenliğine katılan 31 öğrenci ve sınıf öğretmenine İl Müdürü Osman Çakır tarafından  Katılım Belgesi verildi.

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Lider Çocuk Tarım Kampı” şenliği, Çankırı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 25 Mayıs 2016 başlamış, 27 Mayıs 2016 tarihinde sona erdi.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Lider Çocuk Tarım Kampı şenliği gerçekleşti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin