Oyuncak sanayi Çankırı’yı işaret etti

featured
service

İl Genel Meclisi Mart ayı birleşimlerinin 2.’sini dün gerçekleştirdi. Meclis başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşime meclis üyesi Abdulkadir Şimşek izinli olduğu için katılmadı. İGM Başkanı Ruhi Şeker Toplantı içerisinde yaptığı açıklamada “Oyuncak Sanayi üreticileri Çavundur OSB’ye talip” şeklinde konuştu.

Dün gerçekleştirilen birleşimde ilk olarak, mülkiyeti İl Özel İdaresine ait ilimiz Yapraklı ilçesi Yukarıöz ve İkizören, Kurşunlu ilçesi Sivricek, Taşkaracalar  ve Dumanlı, Orta ilçesi Kalfat ve Elmalık köyleri sınırları dahilinde bulunan  taşınmazların 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre “Açık Teklif Usulü” ile satılmak üzere ihaleye çıkarılması için İl Encümenine yetki verilmesine ait incelemesini tamamlayan Plan Ve Bütçe – Eğitim, Kültür Ve Sosyal Hizmetler – Çevre Ve Sağlık İle Tarım ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonlarının ortak raporu ele alındı.

Gündem maddesi hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Alaattin Kahyaoğlu, “Komisyonlarca gerekli incelemeleri yaptık. Yapılan incelemeler sonrasında belirtilen taşınmazların açık teklif usulü ile satılmak üzere ihaleye çıkarılması için il encümenine yetki verilmesi komisyonlarca uygun görülmüştür” dedi.

Kahyaoğlu tarafından yapılan bilgilendirme sonrasında gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 2. maddesinde ise Şabanözü İlçesi Kaymakam lojmanının bakım, onanını ve demirbaş alımı için (Vali Vali Yardımcıları Kaymakam Lojmanı Onarım Gideri) harcama kaleminden 13 bin 500,00-TL alınarak, (Şabanözü Kaymakamlığı Gayrimenkul Mal Bakım ve Onarım Gideri) harcama kalemine 10 bin TL ve (Şabanözü Menkul Mal Alımı) harcama kalemine 3 bin 500 TL aktarılması ve ilçeye gönderilmesi ele alındı. Okunan madde oy birliği ile kabul edildi.

Dün gerçekleştirilen birleşimde son gündem maddesi olarak,  Orta İlçesi Saprağol, Gökçakıl ve Küğün tepeleri mevkiinde kurulacak olan Çankırı-Orta Organize Sanayi Bölgesine % 34 katkı payı oranında üye olunması ve hisse oranında katkı payının karşılanması, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Orta Belediyesi ve İl Özel idaresi arasında hazırlanacak protokolün İl Özel İdaresi adına imzalanması konusunda İlimiz Valisine yetki verilmesi görüşüldü.

Konu hakkında yapılan bilgilendirme sonrasında bazı meclis üyeleri, “Bu sanayinin bütçesi ne ve bizim cebimizden ne çıkacak? Bu bir proje çalışması ve mutlaka bir yaklaşık maliyeti vardır” dedi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mali Hizmetler Müdürü Bahar Duman, “Konunun meclise gelmesinin sebebi, üye olmak için. Bu konuda meclis kararı gerekiyor. Şuan burası kuruluş aşamasında. Belli bir şey yok” dedi.

Meclis başkanı Ruhi Şeker’de OSB’nin kuruluş aşamasında olduğunu ve sermayesinin belli olmadığını, konuyla ilgili bir bilginin gelmediğini dile getirdi. Meclis Başkanı Şeker konunun daha detaylı bir şekilde incelenmesi için gündem maddesini Cuma günkü birleşime erteledi.

Dün gerçekleştirilen birleşimde ayrıca Meclis Başkanı Şeker, Çavundur OSB konusuna değindi. Erzurum’a oyuncak OSB’nin açılacağını fakat oyuncak sanayicilerinin Erzurum’a değil Çavundur’a gelmek istediğini dile getirdi. Çankırılı olan bir oyuncak firma sahibinin bu konuda lobi faaliyeti de yaptığını aktaran Şeker, Bakanlığın OSB’yi Erzurum’a yapmak istediğini eğer bu konuda bir sonuç alınamaması durumunda Oyuncak Sanayisinin Çavundur’a kurulacağını dile getirdi

Kaynak:Bizim Çankırı

Oyuncak sanayi Çankırı’yı işaret etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin