Şehitlerimiz Anıldı

featured
service

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte anma programı yapıldı.

Programa, Vali Vekili İsmail Küreci, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutan Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkan Vekili Özlem Demirci, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Jandarma Komutanı Albay Yusuf Mutlu Genç, kurum müdürleri, şehit yakınları, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin sunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı atışı gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından ise Tank Üsteğmen Cankat Hızlıok tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Hızlıok, “Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere Kore’de, Kıbrıs’ta, teröristle mücadelede ve sınır ötesinde icra edilen harekâtlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin eseridir. Aziz şehitlerimizin yüreklerimize yaktıkları ateş vatanımıza yönelecek her türlü tehditte karşı vereceğimiz mücadelede sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir. Ülkemize göz diken düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri dün olduğu gibi bugünde asil Türk Milleti ve onun bağrından çıkan aziz şehitlerimizden ve kahraman gazilerimizden ilhan alan şanlı ordumuz tarafından bertaraf edilecektir.” dedi.

Şehitlik defterini imzalayan Vali Vekili Küreci de şu ifadeleri kullandı:

“Aziz şehitlerimiz; Vatan ve kutsal değerler uğruna toprağa düşerek makamların en şereflisine mazhar olan sizleri ‘Şehitler Günü’ vesilesiyle yâd etmek üzere huzurunuzda bulunuyoruz. Bugün milletçe şanlı al bayrağımızın altında birlik ve beraberlik içinde huzurla yaşayabilmemizi, siz kahraman vatan evlatlarının, Türk milletinin istiklali ve istikbali için mübarek kanlarınızı dökerek canlarınızı feda etmenize borçluyuz. Bu özel gün vesilesiyle bir kez daha huzurunuzda en derin saygılarımızı, en derin hürmetlerimizi ve en kalpten minnet duygularımızı arz ediyoruz.

Sizlerin aziz hatıralarını yâd ettiğimiz bu müstesna günde, tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmış Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünü de idrak ediyoruz.

1915’te ecdadımızın tek yürek olarak bir kahramanlık destanı yazdığı ruh, bugün de milletimizce sürdürülmekte ve ortaya konulmaktadır. Ülkemizde yaşanan üzücü deprem afeti nedeniyle bu vatanın evlatları birlik ve beraberliğin, dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemektedirler.

Aziz şehitlerimiz ve bizlere emanet ettiğiniz kutsal vatanımızı payidar kılmak için canla başla mücadele etmeye her zaman devam ediyoruz. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de milletimizin her bir ferdi, sizlerin cesaret kahramanlıklarınız rehberliğinde vatan, millet, bayrak ve mukaddesat uğruna şehadet ruhuyla sorumluluğunu yerine getirmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Vatan size minnettardır. Ruhunuz şad olsun!”

İl Müftüsü Bürhan Keleş’in duasının ardından şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Şehitlerimiz Anıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin