TKDK desteği ile 30 çiftçi traktör aldı

featured
service

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 11. çağrıda aldığı proje teklifleri sonrasında dün 30 çiftçiye traktör dağıttı.

15 Şubat 2012 tarihinde faaliyetine başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü, çıktığı proje çağrıları ile yatırımcıları desteklemeye devam ediyor.  İl genelinde sayısız yatırımcıya destek sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü tarımın gelişmesi konusunda büyük katkı sağlıyor.

TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü 11. çağrıda projesi kabil olan çiftçilere traktörlerini teslim etmeye devem ediyor. Dün gerçekleştirilen törende 30 çiftçiye daha traktör teslim edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bakım Atölyesinde gerçekleştirilen törene Vali Vahdettin Özcan, Milletvekili Av. İdris Şahin, ÇKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, kamu kurum kuruluş yetkilileri ile traktör alan vatandaşlar katıldı.

Gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü İsmail Sönmez, “İl koordinatörlüğümüzün 9, 10, ve 11. çağrı kapsamında toplam 138 proje alınmıştır. Bu çağrılar kapsamında 103 başvuru sahibi kurumumuzla sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır” dedi.

“103 proje içerisinde, 11. çağrıdan kalan ve kurumumuzla sözleşme imzalamaya hak kazanan 30 küçük proje ve 17 büyük proje bulunmaktadır” diyen Sönmez, “Bu projelere dair sözleşme imzalanmış olup, büyük projelerin bir kısmında inşaat işleri bulunmaktadır. Bugün de bu 30 traktörü, faydalanıcılarımıza teslim etmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Daha önce verdiğimiz 52 traktör ile birlikte 82 traktör vermiş bulunmaktayız. 11. çağrıdan devam eden büyük projeler kapsamında 10 tane daha traktör bulunmaktadır. Böylelikle 11. çağrı sonu itibariyle toplamda 92 traktör vermiş bulunmaktayız.

İl koordinatörlüğümüz 12. çağrı kapsamında 70 proje almıştır. Bu projelerin inceleme süreçleri devam etmektedir. İnceleme süreçleri devam eden bu projelere ait toplam yatırım tutarı 40 milyon 846 bin 218 TL, destek tutarı ise 25 milyon 152 bin 913 TL. dir” dedi.

İl Koordinatörü Sönmez’den sonra kürsüye gelen Milletvekili İdris Şahin ise Çankırı insanının geçmiş yıllarda yokluk ve fakirlik yüzünden büyük şehirlere göç ettiğini, gerçekleştirilen yatırım ve çalışmalar nedeniyle artık göç vermekten kurtulduğunu dile getirdi.

TKDK’nın kurulduğunu günden beri Çankırı’da büyük projelere imza attığını da aktaran Milletvekili Şahin, “Çankırı’da tarımsal ekonomi artık büyümüştür. Türkiye tarım ekonomisinde Avrupa’da 1 numara, Dünyada 7 numaraya ilerlemiştir. Bu büyüme karşılıklı bilgilendirmelerle, verilen desteklerle ve ülkenin istikrarlı gidişi ile sağlanmıştır” dedi.

Milletvekili Şahin son olarak ise, çiftçilere seslenerek, “Aldığınız traktörleri gelin arabası yada taksi olarak değil tarlalarınızı işlerken kullanın” dedi.

Törene katılan Vali Vahdettin Özcan ise TKDK desteklerinin çiftçiye ve üreticiye büyük katkı sağladığını ifade etti.

Konuşmalar sonrasında 30 çiftçiye sertifika ve anahtarları teslim edildi.

TKDK desteği ile 30 çiftçi traktör aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin