UMKE Ilgaz’da kamp yaptı

featured
service

Sağlık Bakanlığınca 2004 yılında kurulan ve 81 ilde örgütlenmiş olan UMKE ( Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ) 2017 yılı itibariyle yaklaşık 8.000 gönüllüsüyle dünya çapında bir tıbbi kurtarma organizasyonu haline geldi.

Türkiye çapında 21 bölge olarak yapılanan UMKE’nin 9. Bölge Ankara ili koordinatörlüğünde 7 ilden oluşmaktadır. ( Ankara, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Kırşehir) bölge illeri yıllık faaliyet planı çerçevesinde iki defa bölge tatbikat kampı,  her il ise kendi ilinde yılda bir defa il tatbikat kampı düzenlemektedir.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan UMKE Ilgaz ilçesi Kadınçayırı Milli tabiat parkında 22-24 Ağustos 2017 tarihinde 3 gün süren il tatbikatı yaptı.

Kampa İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü – Umke İl Sorumlusu Erdal Çalıkuşu koordinatörlüğünde toplam 23 UMKE personeli katıldı. Gerçekleştirilen kampta UMKE personellerinin mukavemetlerini artırma, profesyonel acil müdahale, olaylara soğukkanlı yaklaşım, etkili iletişim, takım ruhu vb. konularda becerilerinin artırılması hedeflendi.

Kampta ilkyardım, triyaj, olay yeri yönetimi ve komuta yönetimi konularında eğitimler düzenlenerek, başarı ile arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Kamp da takım oyunları oynanarak takım ruhu ve birlikte hareket edebilme yeteneğinin de arttırılması hedeflendi.

Kampı İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Yılmaz, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Gülay Yurdcu, Halk Sağlığı Müdürlüğünden Şube Müdürü Hasan Karayel ziyaret ederek UMKE personellerine başarılar dileyerek, katılım belgeleri teslim edildi.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Yılmaz konuşmasında “Ülkemizin afet riskine karşı hazırlıklı olunmasında UMKE önemli bir yer edinmektedir, gönüllülük esasına dayanan ve bu kadar organize olan Dünya’da belki başka bir yapılanma yoktur, önemli ve yürekten yapılabilecek bir görev icra etmektesiniz, başta Şube Müdürü – Umke İl Sorumlusu Erdal ÇALIKUŞU olmak üzere Acil ve Afetlerde Şube Birim Personeli Serap Çalıkoğlu’na,  şube çalışanlarına ve kampa katılan tüm UMKE personellerine canı gönülden teşekkür ediyorum hepinizden Allah razı olsun.” dedi. 

Kaynak:Bizim Çankırı

UMKE Ilgaz’da kamp yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin