Uzunyol Sokak, 1. Etap çalışmaları başladı

featured
service

Çankırı Belediyesi, ihalesi yapılarak sözleşmesi imzalanan Uzunyol Caddesi Cephe İyileştirme Projesi’nin 1. etap çalışmalarına başladı.

 

Çankırı tarihi dokuda SİT alanı içerisinde bulunan şehrimizin gerdanlığı olarak tanımlanan Uzunyol Caddesi’ndeki evler, 1. ve 2. etap sokak sağlıklaştırması kapsamında Çankırı turizmine kazandırılması yönünde çalışmalar başladı. Fen İşleri Müdürlüğünce başlatılan 1. etap çalışmaları kapsamında 4 adeti tescilli olmak üzere 28 adet binanın çatı, sıva, boya, kapı ve pencere doğramaları, saçak tahtaları, kat silmeleri gibi onarım çalışmaları devam ediyor. 4 adet binanın ise çatıları tamir edilerek bina cephelerinde raspa işlemleri hızla yürütülüyor. 2017 yılı sonuna tamamlanması beklenen 28 adet binanın restorasyonun ardından bölge Çankırı turizmine kazandırılacak. Yapılan çalışmaların tüm masrafları ise mülk sahiplerinden herhangi bir ücret talep edilmeksizin belediye bütçesinden karşılanacak.

 

Çankırı Belediyesi’nin SİT alanı içerisindeki tarihi dokuda başlattığı sokak sağlıklaştırma projelerinin Ankara Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan gerekli izinler alındıktan sonra Köprü Sokak, Uzunyol ikinci etap ve Çamaşırhane’nin bulunduğu alanda devam edecek.

 

Uzunyol Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile sokak dokusunu koruyarak bölgeye, yapısına uygun bir biçimde estetik kazandıracaklarını belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Tescilli ve tescilsiz yapıları cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile hem gelenekselliğini yaşatmak hem de modern yaşama kazandırmak,  bu değerleri gelecek nesillere taşımak ve bu şekilde şehrimizin turizmine katkı sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.  

Kaynak:Bizim Çankırı

Uzunyol Sokak, 1. Etap çalışmaları başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin