Vali Özcan: Tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum

featured
service

Vali Vahdettin Özcan, 20 Kasım 2014 Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Vali Özcan mesajında; “20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen “Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi” ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları belirtmekte ve bu hakları yasal olarak güvence altına almaktadır. Bu sözleşmeye taraf ülkeleri yükümlülük altına alarak çocuklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için ülkeler arasında dayanışma ve işbirliğine imkân sağlamaktadır. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalayarak iç hukukun bir parçası haline getirmiştir. Sözleşmenin kabulü olan 20 Kasım tarihi her yıl ”Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanmaktadır.

Sözleşmede yer alan temel haklar; yaşama hakkı, eksiksiz biçimde gelişme hakkı, zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı, aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.

Her çocuk öncelikle sağlık, eğitim ve diğer tüm imkânlardan yararlanma ve barış dolu bir dünyada hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir.

Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni yüksek olan, düşünen, karar veren, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için çaba gösteren milletler, gelişmelerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilmektedir.

Dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun tüm çocukların huzurlu bir dünyada yaşayabilmesi için bütün ülkelerin seferber olması şarttır. Çünkü çocuklarımız dünyanın geleceğidir ve evrensel barış çocukların kalplerindeki sevgi ve ümitlerin yeşermesine imkân verilirse tesis edilecektir.

Bu nedenle, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın özel bir duyarlılığa ve güvenilir bir korumaya ihtiyacı vardır. Unutulmamalıdır ki sevgi, eğitim, yaşam, sağlık ve korunma hakkı çocukların en doğal haklarıdır. Bu hakları sunmak da sosyal devlet olmanın gereğidir.

Bu düşünceler eşliğinde, “Dünya Çocuk Hakları Günü”nü kutluyor, tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, sevgi, huzur ve barış dolu bir yaşam sürdürmelerini diliyorum.” dedi.

Vali Özcan: Tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin