Vali Vahdettin Özcan Gönüllü Türbedar Yaşar Çelik’e Teşekkür Belgesi Verdi

featured
service

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan Gönüllü Türbedar Yaşar Çelik’e Teşekkür Belgesi Verdi

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Taş Mescit’in 12 yıldır gönüllü bakım ve türbedarlık hizmetlerini yürüten Yaşar Çelik’e 1 Nisan 2015 Çarşamba günü teşekkür belgesi verdi.

Çankırı’da yaşayan Bayan Yaşar Çelik, (73) kentte bulunan Selçuklular döneminden kalma Cemaleddin Ferruh Darulhadisi içerisinde bulunan türbenin 12 yıldır gönüllü türbedarlığını yapıyor.

“Selçuklu Dönemi’nden kalma bir şifahane olarak kurulan ve bunun yanında hadis eğitiminin de verildiği Çankırı’nın en önemli tarihi mimarilerinden biri olan Taş Mescit’in (Cemaleddin Ferruh Darulhadis’i) çevresi ile içerisinde yer alan türbenin yaklaşık olarak 12 yıldır gönüllü bakım ve türbedarlık hizmetlerini yapmaktasınız.

Çankırı Valiliği olarak çeşitli zamanlarda ağırladığımız üst düzey konuklarımızın, kıymetli misafirlerimizin ve Çankırılı hemşehrilerimizin ziyaretleri esnasında onlara yapmış olduğunuz gönüllü rehberlik ile mescidin bakımı ve türbedarlık hizmetleri için teşekkür eder; bu yöndeki davranışlarınızın tüm insanlarımıza örnek olmasını temenni ederim” diyerek teşekkür belgesini takdim eden Sayın Valimiz, Yaşar Çelik’e eşarp hediye etti.

Türbedarlık görevini son nefesini verene kadar yapmak istediğini ifade eden Çelik “Hiç bir kimseden karşılık beklemeden buranın bekçiliğini yapıyorum” diye konuştu.

Çelik, evinin Taş Mescit’e yakın olduğunu hatırlatarak türbeyi sürekli kontrol altında tuttuğunu 46 yıldır da aynı mahallede ikametgâh etiğini, ailesinin de (oğlunun da) kendisine destek verdiğini kaydetti.

“Burası uzun yıllar hizmet vermiş önemli bir yapı. Taş Mescit’in hadis eğitimi verilen kısmı ile mescit ve Taş Mescit’in çeşitli bölümlerinde başta binayı 1235 yılında yaptıran Cemaleddin Ferruh olmak üzere yakınlarının defnedildiği mezarlar bulunmakta. Cemaleddin Ferruh efendimiz o dönemde hem vali, hem doktor hem öğretmen, hem de komutandır. Ben burada bu mübareklere bakmaktan mutluyum, rahatım. İnşallah onlarda bizden hoşnuttur.”

Taş Mescit’e, bakanlar, devlet adamlarının ve bir çok bilim adamının geldiğini ifade eden Çelik, “Buraya gelenler beni memnuniyetle karşılıyor. Ben de onları güler yüzle karşılayıp, rehberlik ediyorum. 

Türbenin çevresini amaçlarının dışında kullanan ve çevrede uygunsuz davranışlarda bulunanlardan da şikâyetçi olan Çelik “Devletimizin, milletimizin masalarını, banklarını kırmak ne demek? Bu mübarek yerde, en önemlisi yakınında Huzurevi bulunan mıntıkada alkol içmek, ağaçları kırmak, çeşme musluklarını kırmak insanlığa bu yakışıyor mu? Diye şikâyetlerini sıraladı.

Gönüllü Türbedar Yaşar Çelik ise 12 yıldır seve seve bu işi yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirterek Sayın Valimize teşekkürlerini sundu.

Şehitler diyarı, yaranlar diyarı insanlarına seslenerek halkı ve piknikçileri duyarlı olmaya, kültür miraslarına sahip çıkmaya davet etti.

 

 

Vali Vahdettin Özcan Gönüllü Türbedar Yaşar Çelik’e Teşekkür Belgesi Verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin