Yaran Ocakları yakılmaya devam ediyor

featured
service

Yaran Meclisi Oğuz Boyları Yaran ekibi bir hafta aradan sonra Cumartesi Gecesi Belediye İş Merkezindeki Yaranevinde yakılan 4. Ocak ile devam etti.

 

İsmail Gönen, Alpaslan Türkmen, Burak Çetinkaya ve Erkan Öztürk Yaren Ağaların yaktığı Ocakta;  Çankırı Karatekin Üniversitesinde okuyan Türkmenistanlı ve Azerbaycanlı öğrencilerin yanı sıra çok sayıda misafir katıldı.

 

Sazende Mehmet Bayraktar’ın eşliğinde Eldivan’ın kirazı ile başlayan gecede mahalli oyunların yanı sıra eğitici ve güldürücü orta oyunları çıkartılıp, tekerlemeler satıldı, maniler söylendi.

 

İmam Hatip Bilal Çendek’in duanın önemi hakkındaki söyleyişinin ardından büyük başağa Recep Deneci yaran kültürü hakkında bilgileri misafirlerle paylaştı.  Katılan misafirlerin güzel dilek ve temennilerinin ardından yaran takım yemeği ikram edildi.

 

Kalk kahvesi öncesi Sazende Mehmet Bayraktar yarenlerin ve misafirlerin eşlik ettiği çeşitli yörelere ait türküler söyledi. Yaren Ocağında Afyonkarahisar Türküsü olan “Çorabını Ördüğüm” türkü yaren ağalarca hep beraber söylenip Sandıklı yaren ekibine ithaf edildi.

Cezayir Marşının çalınması ile misafirlerin ayrılma zamanı gelirken bütün yaran ağalar misafirleri alkışlar eşliğinde uğurladılar.

Yaranların baş başa kalması ile gece sabah namazına kadar devam etti.

 

Kaynak:Bizim Çankırı

Yaran Ocakları yakılmaya devam ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin