11. İstiklal Yolu Etkinliği, Derbent Şehitliği’nde gerçekleştirildi

featured
service

11. İstiklal Yolu Etkinlikleri koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl sadece Ilgaz Derbent Şehitliği’nde anma programı yapıldı.

Programa Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Derbent Şehitliği’ne çelenk sunulduktan sonra saygı duruşu gerçekleştirildi. Şehitlere saygı atışı sonrasında konuşma yapan Vali Abdullah Ayaz, “Şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış olan kurtuluş mücadelecimizin önemli bir parçası olan İstiklal Yolu’nda sizlerle bir arada bulunmaktan, o günlerin manevi havasını teneffüs etmekten duyduğum memnuniyeti ve gururu söylemek istiyorum.” dedi.

Vali Ayaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şanlı tarihimizin önemli destanlarından birisi de Kurtuluş Savaşı. Kurtuluş Savaşı hem cephede hem de cephe gerisinde isimli, isimsiz binlerce kahramanın ortaya koymuş olduğu müthiş mücadele, azim, kararlılık ve cesaretin sonunda kazanıldı. Şu anda bizde aslında Kurtuluş Savaşı’nın isimsiz kahramanlarının, bir kısmının ismini bildiğimiz kahramanların ortaya koymuş olduğu büyük bir mücadelenin yaşandığı bir alanda, İstiklal Yolunda, istiklale giden yolda büyük bir mücadelenin ortaya konduğu güzergahta hep beraber bulunuyoruz. O günleri hep birlikte yad etmeye çalışıyoruz. Bu vesile ile Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere hem cephe hem de cephe gerisinde kanlarını, canlarını ortaya koymuş olan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun.

Tabi ki bu günlerde, bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşıyorsak, hem Kurtuluş Savaşı’nda hem de Kurtuluş Savaşı sonrasında ortaya konan büyük bir mücadelenin sonucunda ulaşılmış olan bir noktada bulunmaktan dolayı bu günlerde huzurlu bir şekilde yaşamaktayız. Bizlere düşen de hem İstiklal Yolu’nda ortaya konulmuş mücadeleyi hem de Kurtuluş Savaşı ve sonrasında ortaya konulmuş olan mücadeleyi, ruhu, cesareti, azmi, kararlılığı bizden sonraki nesillere hakkıyla anlatmak olacaktır. Mesai arkadaşlarımızla birlikte bunu, gelecek nesillere aktarma gayretimiz devam edecek.  Maalesef bu yol mevcut koşullar ve salgın sebebiyle İstiklal Yolu etkinliğimizi istediğimiz şekilde düzenleyemedik. Ama önümüzdeki yıllarda, inşallah sağlıklı günlere ulaştığımızda, İstiklal Yolu’na yakışır bir şekilde etkinliklerimizi düzenlemeyi, hatta daha ileri noktaya taşımayı hedeflemekteyiz. Bu vesile ile vatan millet uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, hali hazırda hayatta olan gazilerimize de hayırlı, sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”

Vali Ayaz’ın konuşmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Program dua edilmesi ile sona erdi.

""

""

""

11. İstiklal Yolu Etkinliği, Derbent Şehitliği’nde gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin