3 Aralık Dünya Engeliler Günü kutlandı

featured
service

3 Aralık Dünya Engeliler Günü münasebetiyle Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Engel yok, engelleme var” programı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Programa Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, kurumlarda kalan bireyler ile vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, “Şüphesiz ki engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak, sadece bir günün sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte Dünya Engelliler Günü vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmuştur.” dedi.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla şekillenen hizmet anlayışımızın odağında önce insan vardır” diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler de bu düsturla fiziki engelin değil asıl kalplerdeki, zihinlerdeki engelin sorun olduğunu her fırsatta anlatacak, her fırsatta hatırlatacağız. Tek bir dezavantajlı kardeşimiz dahi kendisini dışlanmış ve çaresiz hissederse, bunun sorumluluğunun tüm insanlığın üzerinde olduğunu bilecek ve bu hususta üzerimize düşen her türlü görevi yükleneceğiz. Engelli fertlerimizin ailelerine yaşamın her alanında yardım edecek ve karşılaştıkları her sorunun yanında olacağız. Yoksa yaptığımız her iş yarım her başarı yetersiz kalacaktır.

Her insan bir tohum gibidir. İçinde kocaman bir ağaç olma potansiyeli olan bir tohum. O Tohuma hiçbir şey yapılmazsa gelişemez olduğu yerde kalır. Ancak uygun şartları sunabilirsek, onun içinden yıllar içinde kocaman bir çınar ağacı çıkarabiliriz. Bizler biliyoruz ki engelli olsun ya da olmasın her insan bu çınar gibi gelişip yeşerebilir. Sadece ihtiyacı olanları, onlara verelim yeter.”

Yıldırım’ın konuşması sonrasında ise Eldivan ve Çankırı Rehabilitasyon merkezi sakinleri tarafından hazırlanan gösteriler sergilendi.

3 Aralık Dünya Engeliler Günü kutlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin